Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Zeno'nun Bilinci PDF Yazdır e-Posta
Z
Italo Svevo tarafından yazıldı.   
Salı, 10 Nisan 2012 20:30

Kitap

Yazar adı: Italo Svevo

Yayınevi: Can

Çevirmen: Neyire Gül Işık

Esasında her şey Doktor S’nin kendisine tedavi için gelen Zeno Cosini’den intikam almak istemesiyle ortalığa dökülmüştür. Evet katılıyorum, hastasına ait tüm itirafları hatta mahremiyeti kamuoyu ile paylaşan Doktor S.’nin yaptığını doğru bulmayabilirsiniz; ama ya tedavi için altı ayını harcayıp tam işleri yoluna koymaya başlamışken kendisini yüzüstü bırakan Zeno’ya ne demeli? Doktor S. sayesinde bitmek tükenmek bilmez sorunlarına en iyi çözümün “öz yaşama hikayesi” yazmak olduğunu görmüşken; Doktor S.’nin çabalarıyla eline kalemi alıp, o en derinde yatan “neden”i bulmuşken; Ve tam da  psikanalizin engin çözümlemelerine kendini teslim etmişken; “arkasını dönüp gitmek” ve bu tedavinin işe yaramadığını düşünmek yenilir yutulur bir davranış mıdır? Bu ne cürettir? Bu ne düşüncesizliktir? Bu yüzden Doktor S. haklıdır; tüm bunlara rağmen ona açık bir kapı bırakır. Eğer Zeno, tedaviye geri dönerse; yayından elde edeceği yüklü geliri onunla paylaşacaktır. Hangi doktor çabalarını hiçe sayan  hastası için böylesine bir fedakarlıkta bulunur. Doktor S. amacını tek bir cümleyle özetler “Anılarını, öcümü almak için yayımlıyorum, umarım buna pek öfkelenir.

  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
Zübük Kağnı Gölgesindeki İt PDF Yazdır e-Posta
Z
Aziz Nesin tarafından yazıldı.   
Pazar, 12 Şubat 2012 18:58

Kitap

Yazar: Aziz Nesin

Yayınevi: Nesin Vakfı

İlahi Türkiye Komedyası okumak istiyorsanız  size Zübükzade İbrahim Bey ve yakın çevresinin hikayesini öneririz hemde şiddetle... Açın, okuyun ve görün; elli sene önce yazılmış bir kitap nasıl sanki dün yazılmış gibi bir hissiyat veriyor. Açın okuyun ve şaşırın; hayatımızda bunca zübük varken nasıl bir trajedinin figüranlarıyız. Açın, okuyun ve biraz kendinize gelin; aynı şeyleri kuşaklardır yaşamaktan sıkılmadınız mı?

Zübük ve zübüklük kavramları, bu kavramların nasıl ortaya çıktığı, toplumun bu duruma nasıl tepki gösterdiğini konu edinir Aziz Nesin.  Bu eseri ile Türkçemize yeni bir kavram kazandırmayı başarmıştır. Zübük: Yalancı, dolandırıcı, hileci, açıkgöz bir tipi temsil etmektedir. Romanda, kahraman Zübükzade ibrahim Bey ile çevresi birlikte ele alınır. Kahraman çevre bütünleşmesinin çok yoğun olduğu eserde her iki kesim, yazarın bakış açısı ile eleştirilir. “Aziz Nesin, Zübük’te bir insan zaafını, ona ortam hazırlayan çevre faktörüyle iç içe işliyor.”

  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
Sayfa 1 / 3