Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Yürüyen Ölüler 1: Günler Sonra PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Yazar Adı: Robert Kirkman
Yayınevi: Marmara Çizgi

Orijinal adı The Walking Dead olan bu seri, Amerika'da 2005 yılından beri yayınlanmakta olan, apokaliptik bir zombi hikayesi. Robert Kirkman'ın yarattığı ve hala da yazmakta olduğu bu hikaye, sebebi bilinmeyen bir zombi istilasının ortasında, hayatta kalmış olan ve buna da devam etmeye çalışan insanların mücadelesi üzerine kurulu.

Bu hikayede pek çok karakter olmasına rağmen, olaylar Rick Grimes adındaki bir kasaba polisinin etrafında gelişiyor. Bu felaket ortaya çıktığı günlerde, hastanede komada olan Rick, komadan çıkar çıkmaz gözlerini direk zombilere ait olan bir dünyaya açıyor ve ailesini bulmak üzere yola koyuluyor.

Yürüyen Ölüler, sıradan bir zombi hikayesi değil. Bir kıyamet teorisi. Bir hayatta kalma mücadelesi üzerine kurulu, sürükleyici bir macera. İnsana sürekli kendi hayatını sorgulama imkanı veren bir yapısı var. "Ben olsam, aynı durumda ne yapardım?" sorusu aklınızdan hiç çıkmıyor. Sorgulattığı bir diğer nokta ise, çevremizdeki insanları ne kadar tanıyoruz ve onlara ne kadar güveniyoruz? Bu tip bir hayatta kalma mücadelesi içerisinde, en yakınımızdaki insanların gerçek yüzleri ne şekilde ortaya çıkıyor? Kimisi depresyona girerek etrafındakilerin hayatını tehlikeye atarken, bir diğeri, en yakın arkadaşının kafasına silah dayayabiliyor. Kimisi ailesini zombiler  yerken izlemek zorunda, kimisi pes edip kendisini onların kucağına bırakıyor.

Yürüyen Ölüler, korkutmayı amaçlamayan bir zombi hikayesi. Yer yer depresif bir hikaye. Genel olarak zombilerin geri planda durup, dekor işlevi gördüğü bile söylenebilir. Ana tema, bu felakete insanoğlunun ne şekilde tepki verdiği ya da verebileceği üzerine geziniyor.

Yazar Kirkman, kitabın önsözünde şu cümleyi kurmuş: "En güzel zombi hikayesi, hiç bitmeyendir." Ve tam da bu lafın arkasında dururcasına, yazmaya devam ediyor. Şimdiye kadar 10 cildi yayınlanmış olan bu kitabın Türkiye'de ilk iki cildi basıldı ve devamı da yolda.

İlk kitapta çizer olarak Tony Moore çıkıyor karşımıza, ikinci kitaptan itibaren ise sadece kapakları çiziyor. İç çizimleri Charlie Adlard devralıyor.Türkiye'de Marmara Çizgi tarafından yayınlanıyor.

Emre Yavuz

Ne Okusam

-Yürüyen Ölüler 2 : Miller Sonra

-Yürüyen Ölüler 3 : Demir Parmaklıklar Ardında

-Yürüyen Ölüler 4 : Yaşama Arzusu

Ne İzlesem

Yazarın aynı adlı romanından uyarlanmış "Yürüyen ölüler" filmi için tıklayınız.

Bu türde bir değer film olan "Ölülerin Şafağı" filmi için tıklayınız.

Zombi filmleri dendiğinde akla ilk gelen filmlerden olan "Yaşayan Ölülerin Dönüşü" serisi 80'li yıllarda videolardan takip ettiğimiz, bu türün belki de en etkilyecilerinden. Serinin ilk filmi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Yaşayan ölüler dönmeden önce, bu konuda yapılmış belki de ilk filmlerden olan "Night of the Living Dead" 1968 yılında sinemalarda yerini aldı... Siyah beyaz olan bu yapım, diğerleri ile karşılaştırıldığına her ne kadar makyaj açısından zayıf kalsa da ürkütücülük ve inandırıcılık yönünden oldukça etkileyici diyebiliriz. Aslında "Yürüyen Ölüler" serisinin de siyah beyaz basıldığı düşünülürse, çizgi roman ile film bu yönden de paralellik gösteriyor. Film hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. (İngilizce) (Türkçe)

Yazar

Robert Kirkman, dört bölümü dilimize çevrilmiş ve Marmara Çizgi tarafından yayınlanmış, orjinal adı "The Walking Dead" olan "Yürüyen Ölüler" çizgi roman serisinin yazarıdır. Amerikalı yazar, "Invincible","Marvel Zombies" ve "Battle Pope" çizgi romanları ile de bilinir.

Kirkman "Yürüyen Ölüler"'i yazmaktaki amacını kitabın önsözünde şu şekilde açıklamış:

"Kimseyi korkutmaya çalışmıyorum.Eğer bu kitabı okurken birileri korkarsa bu harika olur ama gerçekten...bu kitabın yapmaya çalıştığı şey bu değil.Elinizde tuttuğunuz şey kariyerimde yaptığım en ciddi iş.Yürüyen Ölüler'le insanların ekstrem durumlar karşısındaki tepkilerini ve bu olayların onları nasıl değiştirdiğini keşfetmek istedim.Bu kitaptaki her şey bu tip bir olay karşısında ortaya çıkabilecek doğal gelişmelerin bir sonucu.Tamamen karakter bazlı bir hikaye ve bu karakterlerin buralara nasıl geldikleri,gelmiş olmalarından çok daha önemli.Bu kitapta,sıradışı ve büyük sorunlar karşısında ailenizin,arkadaşlarınızın,komşularınızın ve kendinizin,nelere ne şekilde tepki verebileceğinizi göstermek istedim."

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Robert Kirkman'ın resmi sitesi için tıklayınız.

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.