Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Yüz : 1981 PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Yazar adı: Mehmet Eroğlu
Yayınevi: Everest

Bu roman bugünkü hayatımıza tutulmuş bir ayna.
Hiçbir hayatın başrolünü oynamaya kalkışmamış, tutkuyla arasına sisli bir uzaklık yerleştirmiş, ilişkiyi aşka yeğleyen, erdemler ve ideallerle akrabalığı olmayan, yüzündeki gizin peşine düşen bir anti-kahraman.
 

Ve hepsi ayrı bir renk taşıyan altı kadın: Siyah, hayır, siyahtan daha kara Ziynet; hüznün sarı rengini taşıyan Duygu; su gibi berrak neşesi için maviyi hak eden Sevda; masumiyetin beyazına sarınan Ferda; kesinlikle kırmızıdan başka renkle anılamayacak olan Nazan ve bir gökkuşağını andıran Işık.

Ve tıpkı Tanrı gibi görülmeyen, ancak varlığına ilişkin kanıtlar bulunan aşk: Görmeden inandığımız, insanın kendi yıkımından haz duymak anlamına gelen bu duygunun, büyük ve anlamlı bir bütün oluşturan altı kadınla irdelenişi.

Ve bir ülke: Adından başka her şeyiyle erkeksi, son kırk yılı ancak cinayetler tarihi olarak özetlenebilecek, belleğini yitirmiş ülkemiz; bizim ülkemiz.

Ve bir de, yaklaşık yirmi beş yıllık edebi serüveniyle, her zamanı o günün insanının dramını yakalamanın peşine düşmüş, yazarlık kaynağını toplumsal acılar ve duyarlılıkla besleyen dev bir romancı: Mehmet Eroğlu.

Yüz: 1981, bugünün romanı.

Bu kitabın yeni baskısı Agora Kitaplığı tarafından yayınlanmıştır.

Yazar adı: Mehmet Eroğlu
Yayınevi: Agora Kitaplığı

Mehmet Eroğlu, ilk beş romanında solcu ve eylemci kimlikli kahramanları öykülerinin odağına yerleştirirken, “Yüz: 1981”, yazarın 12 Eylül sonrası insanını mercek altına alma niyeti taşıyan romandır. “Hayatının kalıcı bir özü olmayan, erdemlerle arasına sisli bir uzaklık yerleşmiş; aşk, bağlılık, tutku gibi kavramların, üzerinde acemi bir terzinin elinden çıkmış elbiseler gibi eğreti durduğu,” kendini, aşık olmaktan kaçındığı, sadece ilişki kurmayı yeğlediği kadınların terazisinde tartan; kişiliği hiç hayal gücü içermeyen bir Anti- Kahraman, Mehmet Eroğlu’nun bıçağı altındadır artık.

En önemli becerisi para kazanmak olan bu Anti- Kahraman, günün birinde hayatını alt üst edecek iki sır keşfeder: Yüzünün-onu başkalarından gizleyen- olağanüstü değişme yeteneği ve geçmişte birlikte olduğu, 25 yaşındaki dört kadını birbirine bağlayan gizemli bir bağ! Hüznü nedeniyle beyazı verdiği Ferda, yaşama sevinci edinememiş, kasvetli ve bükülmeyen, hep düz kalmış, usdışı bir kuşağına benzettiği ışık... Ve ülkemizde de benzetebileceğimiz büyük, Güney kanadını ana yapıya bağlayan çizgide derin bir çatlağın ortaya çıktığı bir bina. Burada yaşayan, bina sakinlerinin arasındaki kavgalara sıkışmış Anti-Kahraman, dehşet ve korkuyla bu iki sırrın peşine takılır. Yüzünden bu gizemli kadınlara doğru akan bulaşıcı, tehlikeli şey nedir? Kendi varlığı da tehlikede midir?

Olaylar ilerledikçe 12 Eylül sonrasında toplumumuza zorla dayatılan hayat ve insan tipinin belirgin bir resmi ortaya çıkar; toplumsal vicdanımızın nasıl sığlaştığını gözler önüne serilir, korkutucu sırlar çözülür: Anti- Kahraman’ın kurbanları olan Işık, Duygu, Sevda ve Ferda arasındaki bağ sandığından da karmaşıktır ve dördü birlikte kutsal, değerli yaşamı oluşturmaktadırlar. Fantastik serüven unsurları taşıyan “Yüz:1981”, bu bulaşıcı zehrin açığa çıkarılması, adının konmasıdır.

Türkçesi, anlatım zenginliği, sıra dışı benzetme ve kişilik betimlemeleriyle Mehmet Eroğlu’nun üslubunda bir aşama sayabilecek olan roman, Anti- Kahraman’ın bize seslenişiyle sona erer: “Kimseye iyilik etmemiş olmanın da bir çeşit kötülük sayıldığını kabullenemem... Tekrarlıyorum: ben suçsuzum. Eğer suçluysam bile, unutmayın, en çok sizinki kadardır bu...”

Yazar

 

"Issızlığın Ortası" ve "Geç Kalmış Ölü" kitaplarıyla "Orhan Kemal Roman Armağını" ve "Madaralı Roman Ödülüne" layık görülmüş, 1948 İzmir doğumlu yazar ve senarist olan Mehmet Eroğlu'nun diğer romanları "Mehmet:Fay kırığı 1", "Belleğin Kış Uykusu", "Düş Kırgınları", "Kusma Kulübü", "Zamanın Manzarası"," Yürek Sürgünü", "Adını Unutan Adam" ve "Yarım Kalan Yürüyüş"'dür. Yazar hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Mehmet Eroğlu'nun resmi sitesi
http://www.mehmeteroglu.info/

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile