Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Yapracığı Gören Balık PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Bana okulda "tilki" derlerdi
Sadece kitaptan tanırdım tilkiyi
Bilirdim kurnazdı o ...
Kapardı peyniri karganın ağzından

Ya da - kürk olur
Boynuna sarılırdı şık hanımların
Bana okulda "tilki" derlerdi
Oysa ben
ne peynir çaldım ne de
kadın düşlerdim o sıralar

Zahrad, nam-ı diğer Zahred Yıldızcıyan Ermeni Edebiyatının önemli şairlerinden olan; Tanyel Varujan, Rupen Sevag, Adom Yarcanyan'ın yanlarında şiirleriyle tanışmakta geç kaldığım için ne kadar hayıflandığımı belirtmek isterim. Yaz sonuna doğru elime geçen bu kitabı, çok sevdiğim bir insanın bana ancak bu kadar iyilik yapabileceğini düşünerek, her şiiri dikkatle okudum. Öncelikle kitabı adını veren şiirini en sona bıraktım. Aklımda bir soru işareti olarak heyecanlı ve tebessüm bırakacağını dilediğim bir final olsun istedim. Uzun bir aradan sonra altını çizeceğim şiirler takıldı oltamın ucuna.

Zahrad'a ve şairliğine dair birkaç cümle söyleyecek olursam, öz geçmiş isimli şiirinde belirttiği gibi doğar doğmaz sıcağı soğuğu bilmiştir ve Afşar Timuçin'in "Şair Duyarlılığı" yazısında belirttiği gibi, Şair, elinde şiir yazmak için olanaklar bulunduran insan değildir, tüm bilincini şiir yönünde oluşturmuş insandır.
Zahrad?ın her şiirinde, biri diğerinin üstüne çıkıp, diğeri berikinin altına inse bile hiç kopmayan zekâ kıvraklığını görmek mümkün. Şiirinin imgesel yönden ve diğer teknik incelemeleri bir yana Zahrad'ın bu kitabındaki çoğu şiirinde bir hesapsızlığı ve bunun sonucunda şair olmanın verdiği güvenle gerçekten kaygısız, yürekten damıtılan kan damlalarının sıcaklığı gibi, şiirin kendini bulduğu haklı yeri gördüm.

Birazdan evden çıkıp sokaklarda Zahrad şiirleri aramak bile mümkün. Çünkü Zahrad'ın şiirlerinin ne zaman ve nerede karşıma çıkacağını bilemeden yaşayacağımı anladım. Kitap kapağında yüzünün sol tarafı gözükse de yanağından aşağıya bir gözyaşı yatağı ve üç yaşında babasını kaybetmenin bıraktığı izleri görmem cabası?

Yazar

10 Mayıs 1924 tarihinde İstanbul'da doğdu, 21 Şubat 2007 tarihinde yine aynı kentte bu dünyayı bize bırakıp gitti. Asıl adı Zareh Yaldızcıyan'dır. Hukukçu, baştercüman, dışişleri bakanlığı danışmanı olan babası Movses Yaldızcıyan, Zahrad 3 yaşındayken veremden öldü. Anne tarafından dedesi Levon Vartanyan (Hacı Levon) tarafından yetiştirildi. 1942'de Pangaltı Mıkhitaryan Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi' ndeki eğitimini yarım bırakıp ticaretle uğraştı. Zahrad, Filipin Hükümeti, Leonardo da Vinci Akademisi ve Kaliforniya Yuvarlak Masa Şövalyeleri tarafından onur belgeleri ile ödüllendirildi. Ermeni Bilim ve Sanat Ansiklopedisi ile İngiltere'de yayımlanan "International Who's Who In Poetry"nde (Uluslararası Şiirde Kim Kimdir Ansiklopedisi) yer aldı. 1991'de Erivan'da Katolikos I. Vasken tarafından "Aziz Sahak - Aziz Mesrop" nişânına lâyık görüldü. 1999'da Ermeni Yazarlar Birliği tarafından 'Movses Khorenatsi' nişânı ile onurlandırıldı.Bir Taşla İki Bahar kitabı 'Haygaşen Uzunyan' ve 'Eliz Kavukçuyan-Ayvazyan' edebiyat ödüllerine değer bulundu. Zahrad, "İstanbul Ermeni Şiiri" olarak da anılan Çağdaş Ermeni Şiirinin ustalarındandı. Klasik Ermeni şiirinin esintisindeki ilk dönem şiirlerinden sonra, bir süre Garip Akımı'nın etkisinde kalan Zahrad, daha sonra yeni yaratım biçim ve yöntemleri denemeye, düşünce ve coşkusunu gerçeküstücü bir teknikle geliştirerek çarpıcı imgeler, şaşırtmacalar, ayrıntıyla bezenmiş yaşama parçacıkları ile özgün bireşimsel bir yapı ve dil oluşturdu. Şiirleri 25 dile çevrildi.
http://siir.gen.tr/siir/z/zahrad/zahrad.htm adresinden alıntıdır.

Bağlantılar

http://www.chronicledergisi.com/sair-olduren/Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile