Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Yürek Burgusu PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Kitap adı: Yürek Burgusu
Yazar adı: Henry James
Yayınevi: Adam veya İş Bankası Yayınları

Bu kitabın bendeki esrarengiz öyküsü şöyle başladı: Ray Bradbury'nin Resimli Adamını okurken, yazar bir öyküde başka kitaplara ve yazarlara atıfta bulunuyordu.Bu yazarlardan bir tanesi Henry James - Yürek Burgusu idi. Notunu aldım ve sonraki günlerde kitapçılarda bu kitabı aramaya başladım. Kitabın baskısı bitmişti, bulamadım... Aradan bir süre geçtikten sonra kitabı zihnimin raflarında "alınacaklar" bölümünde saklar oldum. Sonra bir gün evde kitaplığımı düzenlerken, eski bir kitaba rastladım. Cildi bozulmuş sayfalar dağılmaya yüz tutmuştu. Kitabın adına bir kez daha baktığımda donup kaldım. Yürek Burgusu karşımda duruyordu... Bu kitap kimindi? Ne zaman almıştım? Kitaplığıma nereden gelmişti? Öylesine eskiydi ve o kadar yıpranmıştı ki, benim kitabım olamazdı bu.Uzatmayalım, aradığım kitabı bulmuştum!


 

Nice filmler izlemişizdir, karanlık malikanelerin içinde ruhların dolaştığı, gecenin karanlığında tüm heybeti ile yükselen malikanelerin içinde dolanan hayaletlerin, hortlakların konu edildiği... Henry James'in Yürek Burgusu da aslında benzer bir hikaye. Fakat bu benzerliklere rağmen ciddi de bir farklılığı var. Her şeyden önce kelimeler özenle seçilmiş ve korku, ürperme hissi kelimelerin arkasına gizlenmiş. Bu muhteşem eseri okurken çoğu zaman kendinizi gergin hissediyorsunuz, fakat ortada gerginliği doğrulayabileceğiniz kanıtlar yok. Biliyorsunuz ki bir şeyler olacak, masumiyetin, duygusallığın ardında gizlenen saf ve sinsi karanlık bir köşeden karşınıza çıkacak.

Bly köşküne iki tatlı çocuğun mürebbiyesi olarak atanan vazife perver bir hanımefendinin dirençli hikayesi bu. Malikanenin soğuk ve donuk ortamı, tekinsiz havası bu tatlı bayanın ve yardımcısı bayan Grose'un dayanışması ile çekilir hale gelse de karanlığın ürperten elleri her daim duygu geçirmez kapıların ardında ve karanlık koridorlarda ya da göl kenarında sizi bekliyor.

Bu öyküyü şiddetle tavsiye ediyorum, daha önce okuduğunuz "açık" korku vaadeden bilindik öykülerin ötesine geçiyor Henry James. Bilinen, fakat dillendirilemeyen gerçekliğin delirtici sessizliği sizi her sayfada geriyor. Öykünün Yürek Burkan kısmı ise karakterlerin masumiyetinde gizli.

 

Ne İzlesem

 

Uzun zamandır izlediğim en iyi gerilim filmlerinden biriydi Siyahlı Kadın (Woman in Black). Harry Potter serisinde başrol oynayan Daniel Radcliffe, bu filmde Harry Potter karakterinden hızla ve oldukça başarılı bir şekilde sıyrılmış ve gotik bir atmosferde seyircinin karşısına çıkmış. Şiddetle tavsiye ederim.

Tanıtım yazısı:Klasik hayalet hikâyesine dayalı olarak The Woman In Black, oğlunu terk etmek zorunda kalıp Eel Marsh Malikhânesi'nin yeni ölmüş sahibinin işlerine katılmak için uzak bir köye seyahat eden avukat Arthur Kipps'in (Daniel Radcliffe) yaşadığı olayları anlatıyor.Eski köşklerde yalnız başına çalışan Kipps, kasabanın trajik ve işkence dolu sırlarını ortaya çıkarmaya başlıyor. Yerel çocukların gizemli yollar ile öldürüldüğünü anlayan Kipps'in korkusu artmaya başlıyor. Siyahlar içerisinde intikamcı bir kadın tarafından tehdit edilen Kipps, terörün döngüsünü kırmak için bir yol bulmalı. Tıklayın

 

Ne Dinlesem

 

İlk dinlediğimde tüylerimi ürperten kısacık bir parça: Overkill I hear Black albümünden - Ghost Dance Tıklayın

Yazar

 

Amerikalı yazar - 1843/1916

http://en.wikipedia.org/wiki/Henry_James

  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
Yaşam Yolu PDF Yazdır e-Posta

 

Yazarı: Ayla Yazgan
Yayınevi: İmge Kitabevi
Türü: Roman
Yayın tarihi: Mart 2011
Çevirmen: -

  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
<< Başlat < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 / 10