Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

William Shakespeare
III. Richard PDF Yazdır E-posta yaz
Ü
Yazan   
Salı, 04 Ekim 2011 22:17

Kitap

III.Richard - William Shakespare

İnsanlık hallerinin her türlüsünü kendine mesele edinmiş bir yazar olarak Shakespeare III.Richard isimli eserinde görmezden gelinmiş, yok sayılmış bir insanın edilgenliğini anlatmak için tiyatroyu arka plana alarak tarihi sanata, sanatı tarihe dönüştürüyor.

Brecht, Shakespeare üzerine notlarına “Richard’ın kendisini sakatlayan yazgısına karşı tepkisi, dünyayı aynı sakatlama işlemine konu etmek için ruhunda duyduğu istektir” satırlarını ekliyor.

York ve  Lancaster Hanedanları arasında geçen kanlı iç savaşlar sonucu İngiltere tahtını ele geçiren Kral Edward artık barış’ın hüküm sürmesini istemektedir. Ancak sona eren savaş ne yazık ki derin yaralar bırakmış ve kırgınlıklara yol açmıştır. Bu kırgınlıklar insanlık hallerinin en tutkulu haliyle kine dönüşmüş ve kin Kral Edward’ın kardeşi Richard’ı avucu içine almıştır. Hayattaki tüm engellerine rağmen bu savaşın kazanılmasında önemli bir görev üstlenerek zaferde haklı payı olan Richard, ne yazık ki barış zamanında bir kenara atılarak ödüllendirilmiştir. Bu yok sayılma hali yaşamdaki amacını bulmasını sağlar.  Artık hanedan içinde bir savaş ile intikam almak için yanıp tutuşmaktadır ve her türlü bedeli ödemeye hazırdır.

Ne Okusam

Sabahattin Ali - Marko Paşa Yazıları ve Ötekiler

Sabahattin Ali'nin kısa yazılarından ve eleştirilerinden oluşan bu derlemede Shakespeare üzerine çok güzel analizler bulunmakta. Tavsiye ederiz.

"Sabahattin Ali'nin "düşünür" ve "eleştirmen" yüzünü görmek için, onun dergilerde yayımlanmış yazılarını okumak gerek. Öykü ve romanlarında bir anlatı ustası olduğunu kanıtlayan ve Türk edebiyatının klasikleri arasında yer alan Sabahattin Ali'nin gündeme ve sanata ilişkin yazıları, onunla yapılmış söyleşiler Hikmet Altınkaynak'ın derlemesiyle dergi sayfalarından sıyrılıp kitap boyutuna ulaşıyor."

Ne İzlesem

İstanbul Tiyatro Festivali (İKSV) ve İstanbul Şehir Tiyatroları, 6-9 Ekim 2011 tarihleri arasında  The Bridge Project kapsamında gerçekleştirilen, Sam Mendes’in yönetmenliğini ve Kevin Spacey’nin başrolünü üstlendiği III. Richard’ı sahneliyor. (Bilet almak için tıklayınız.)

Brecht oyunun ilk perdesi için ilginç bir not düşüyor.

“III. Richard'ın birinci perdesinin ünlü sahnesi oynanmasındaki güçlük dolayısıyla oyuncular tarafından tutulmaz pek. İlgili sahnede kurbanlarından birinin ya da daha çok ikisinin yasını tutan dul kadın karşısında iktidara susamış sakatın elde ettiği başarının genel olarak çarpıcı etkisinin sergilenmesi istenir oyunculardan. Böylece, oyuncu, çarpıcılığı bir özellik olarak sergilemek gibi güç bir görevi üstlenmek zorunda kalır. Üstlenilen görevin de hemen hiç altından kalkılamaması, olayın olasılığını hayli etkiler. Gerçekçi yöntemle çalışan oyuncu, bir başka yol izler bu konuda.

Dul kadının gönlünü kazanmak için Richard’ın ne gibi eylemlere kalkıştığını araştırır, onun içinde bulunduğu durumu değil, yaptığı işi inceler. Sonunda anlar ki, Richard'ın bütün yaptığı, dolayısıyla kişiliğinin tüm çarpıcı gücü pek kaba bir dalkavukluktan oluşmaktadır.  Ancak, bu da, oyuncunun başarısını tümüyle kadının oynayışına bağlı kılar. Hatta belki bunun için kadının pek fazla güzel olmaması, dolayısıyla komplimanlara pek alışık bulunmaması gerekir.”


Sahnede Brecht’in saptamalarına yanıt verecek Spacey, meraklı izleyicilerini bekliyor.

Ne DinlesemGiuseppe Verdi

Macbeth – 1847 - Verdi'nin Shakespeare'den ilk uyarlama eseri Diğer birçok "Romantik opera" bestecileri gibi Verdi Shakespeare'i çok beğenmekteydi ve bu eser Shakespeare'in tiyatro oyunlarından uyarlayarak hazırladığı üç operadan ilkidir.

Otello – 1887 -  Verdi'inin çalışma hayatının son döneminde hazırladığı şaheserlerin birincisidir ve "Arrigo Boito"'nun hazırladığı çok güzel bir librettoya dayanmaktadır. Shakespeare'in eserlerinden uyarlanan 200 kadar opera eserlerinin en iyisi olduğu kabul edilir.

Yazar

Shakespeare'in tüm eserleri için...Tıklayınız

  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
Romeo ve Juliet PDF Yazdır E-posta yaz
R
Yazan   
Pazar, 24 Ocak 2010 01:40

KitapAdı

 

Okunmuş, yazılmayı bekleyen kitaplar birikti. Yaklaşık on kitabın arasından Shakespeare'i seçtim öncelikle. Daha önce polisiyeyle okumaya başladığımı söylemiştim, ikinci olarak oyun kitaplarına geçiyorum (Kısa bir süre önce başladım oyun kitaplarına.Okuması çok zevkli).

Shakespeare'den aşkın trajedisi: Romeo ve Juliet.

Düşman iki aile: Capulet ve Montague. Montegue'nün oğlu Romeo, karşılıksız kalmış bir aşkın acısını yaşarken, akrabası ve arkadaşı Benvolio'nun ricasıyla düşman aile Capuletlerin verdiği şölene katılır. Orada gördüğü güzel Juliet'e gönlünü kaptırır. Juliet de Romeo'dan etkilenmiştir. Dadısından Romeo'nun Monteguelerin oğlu olduğunu öğrenmesi bile, ona aşık olmasını engelleyemez. Romeo çektiği aşk acısını, Juliet'i gördüğü an unutmuş, yeni hülyalara dalmıştır. Burada Romeo'nun şıpsevdi bir karakter olduğunu düşünenleriniz varsa benim gibi, Romeo'nun da buna cevabı hazır:

Romeo hislerini Rahip Lawrence'a anlatır. Rahip de ona şöyle der: "Gençlerin sevgisi yüreklerinde değil, gözlerindeymiş meğer. Allah Allah! O Rosaline uğruna nice gözyaşıyla yıkandı yanakların; nice tuzlu sular aktı boş yere aşka çeşni vermek için, ama bırakmadı ağızda. Güneş daha dağıtmadı gökteki ahlarını, eski iniltilerin çınlar daha şu benim ihtiyar kulaklarımda". Romeo'nun cevabı: "Azarlama, n'olur! Bu şimdiki sevdiğim ilgiyi iligiyle karşılıyor, sevgiyi sevgiyle; öteki öyle değildi."

Son Güncelleme: Pazar, 17 Ekim 2010 21:31
Daha Fazla
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.