Ara

Dinle (Podcast)

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

TODD - Dünya Çirkini! PDF Yazdır e-Posta

Kitap kokusunda, birçok kitap hakkında dilimiz döndüğünce yazdık çizdik, ancak söz konusu çizgi romanlar olunca hep bir adım geride durduk. Yazıları mı okusak, çizgilere mi baksak bilemiyoruz!!! Olay örgüsü, hikayenin işlenişi ve derinlik konularında soru işaretlerimizi nereye koyalım bilemiyoruz. Yine de bugüne kadar birkaç eser hakkında yorum yazdık.

Sırtlan Kitap'tan çıkan "TODD: Dünyanın En Çirkin Çocuğu"nu okumaya başlamak da zor oldu, zira bu da bir çizgi romandı ve aynı soru işaretleri ardı ardına gelecekti. Fakat sonra kapağı çevirdikten sonra hızlıca eserin içine çekildik. Şimdi, çok rahatlıkla söylenilebilir ki TODD, zeka kokuyor!

Çizgilerdeki vuruculuk, hicivlerin keskin köşeleriyle birleşince ortaya tam bir ziyafet çıkmış.

Kitapta karşımıza çıkan karakterlerin tanıtımları ilk iki sayfada yapılmış. Başlı başına bu tanıtımlar bile oldukça keyifli. Maceranın ana kahramanı TODD BELLUOMO: Dünyanın tüm kirlenmişliğine rağmen içindeki iyimserlik hiç bitmeyecek gibi görünen bir çocuk. Onun saflığı ve iyimserliği karşısında, çevrede olup biten tüm çirkinlikler garip bir biçimde komikleşiyor. Ve kahramanımız, maalesef, bu çirkin dünyada, kafasında bir kese kağıdı ile yaşamaya mahkum edilmiş durumda. Neden mi? Kitabın adına bir daha göz atın isterseniz. (En azından iddia bu!)

Kitapta TODD'un iyimserliğine karşılık balından geçen maceralara tanıklık ediyoruz. Bu sırada karşımıza birbirinden matrak tiplemeler çıkıyor. Düşünün bir kere bunlar arasında, hayatını sürekli hapishanelere girip çıkan Caesar (ki kendisi, gelen tüm tekliflere rağmen, Aryan Kardeşliği, Aryan Ulusu, Aryan Çemberi, Beyaz Aryan Direnişi ve Vejet-Aryan çetelerine katılmayacak, onları reddedecek kadar prensip sahibi); Pervez (Evet evet Pervez Müşerref, yalnızca kurguda rolü biraz! farklı); Peggy (Todd'un annesi, genç ama yaşlı görünüyor, olduğundan daha genç hissediyor ve insanlara hissettiğinden daha genç olduğunu söylüyor...) gibileri var. Üstelik liste uzayıp gidiyor.

Kesinlikle bu şenliğe bir göz atın!

Gelelim ilgimizi çeken diğer ayrıntılara ve ince göndermelere: (Yazının devamı ve tamamı için Tıklayın)Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.