Ara

Dinle (Podcast)

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Evet, Yola Devam PDF Yazdır e-Posta

Kitaplar

Kitap kokusunda neler oluyor?

Twitter üzerinden bizi takip edenler okumaya, yorumlamaya ve incelemeye devam ettiğimizi bilirler. Bu aktivitelerimize rağmen kağıdı kalemi (artık kağıt kalemle yazan pek kalmamış olsa da) elimize alıp yorum yazmak konusunda tembel davrandık. Yine de yeni projeler üretmekten, kendimizi yenilemeye çalışmaktan geri kalmadık.

Podcast çalışmamızı iyileştirmeyi planlıyoruz. En son "Denizi Yitiren Denizci" adlı romanı okumuştuk. İşe onun üzerine konuşarak kaldığımız yerden devam etmekle başlayacağız, ancak sonrasında Kitap Kokusunun Peşinde giderken sistematik bir yaklaşım izleyeceğiz. Kitap Ağacı oluşturup okuduğumuz kitabın sayfalarında olgunlaşan meyveleri yiyerek ve ağacın dallarında gezinerek okuma ve paylaşma serüvenimize devam edeceğiz. Başka bir deyişle, bir ana konu üzerinde yoğunlaşarak okuyacağız.

Çok yakında bunun detaylarını podcast bölümümüzde paylaşacağız.

Kitap yorumlarımıza gelince, yorumlarımızı daha kısa tutarak tavsiyelerimiz artırmayı planlıyoruz. Uzun uzun yazmaktansa kısa kısa yazıp, tanıttığımız kitap sayısını artırırken, tavsiyelerimizi de çeşitlendirerek sizlerin de kitap kokusunun peşinde sürüklenmenizi sağlamaya çalışacağız.

Elimizde neler var bir de ona bakalım:

Robert Capa'yı Beklerken, Susana Fortes - Doğan Kitap // Fotoğrafçı Gerda Taro'nun yaşam öyküsünü Robert Capa çizgisi ile birleştirerek anlatan, zengin bir anlatım diline sahip okunmaya değer bir roman. Özellikle ispanya iç savaşı, avrupanın durumu ve yaklaşan ikinci dünya savaşının soğuk rüzgarlarının etkisi altında direnen isimleri düşündüğünüzde roman çok daha ilginç bir hale geliyor. Kimler bu isimler: Hemingway, Huxley, Mann, Koestler, Brecht... Hatta arada Ehrenburg'un adı dahi geçiyor. Düşünebiliyor musunuz Gerda Taro'nun, Robert Capa'nın fotoğraf makinesinin "klik"leri duyulurken, iç savaşa katılan Arthur Koestler, yakalanıyor ve Gün Ortasında Karanlığın ardalanını oluşturan anılar şekilleniyordu...

Do Androids Dream of Electric Sheep? Philip K. Dick - Gollancz // Orijinalinden okumanın tadı başkadır diyerek giriştik bu baş yapıta. Blade Runner adlı bilim kurgu filmine esin kaynağı olan bu ku kitap gerçekten çok lezzetli. Yayımlandığı 1968 yılında, saygıdeğer Philip K. Dick gelecek olarak 1994 yılını düşlemiş ve biz o geleceği yaklaşık 20 yılla geride bırakmış olsak da aslında Dick'in fikirleri zamanın ötesine geçeli çok olmuş. Kitabın içerisinde bir yerlerde bilim kurgu romanlarının düşledikleri gelecek konusunda çoğu zaman yanıldıklarını belirtirken, kendisiyle de inceden inceye alay ediyor yazarımız. Dünyada yaşam insanoğlunu istemez olduktan sonra "tıpkımsı" robotlar insanların, hayvanların yerini almaya başlamıştır. Diğer bu hizmet robotlarının ruhları yoktur. En azından öyle olduğu varsayılmaktadır. Üretilme amaçları salt hizmet etmektir. Gelin görün ki, Dünyaya gelmesi yasak olan bu robotların en gelişkin modelleri olan Nexus -6'lar firar ederler ve dünyaya yerleşirler. Onları tespit edip, emekliye ayırmak ödül avcılarının görevidir. Peki insana bu kadar çok benzeyen, tıpkımsıları, insanlardan ayırt etmek sanıldığı kadar kolay mıdır? Ve eğer onların da duyguları varsa, onları insan olmaktan ayıran tek şey onların insanoğlu tarafından yaratılmış olmaları mıdır?

Hemen iki çağrışım: Frankenstein ve R.U.R

Biz, Yevgeniz Zamyatin - İthaki // Distopya deyince aklımıza gelen ilk kitaplardan bir tanesi. Daha evvel okumuştuk, ancak o zaman okuduğumuz İngilizce'den çeviriydi, bu defa İthaki yayınları doğrudan orijinal dil olan Rusça'dan çevirisini yayımladı. Tabii durmadık hemen aldık, okuduk. İyi ki de okumuşuz. Zamyatin'in ne kadar isabetli tespitleri olduğunu birkez daha gördük. İnsanoğlunun ütopyadan ne kadar uzak olduğunu, 1921'de yazılmış bir eserden ve fakat gelecekten gelen bir kahramandan bir kez daha dinledik. Düşüncelerimiz resmen bir ziyafet çekti. Zamyatin'in kalemi bizi kimlere kimlere götürmedi, Asimov, Dick, Bradbury, Gaimann, Vonnegut, Le Guin... Sonra kitabın sayfalarından kafamızı kaldırdık ki aslında Zamyatin hiç de gelecekten bahsetmiyor, aslında anın içine gizlenmiş insan ruhunu zamandan bağımsız olarak ortaya koyuyor. Mutlaka ama mutlaka okunması gereken bir kitap.

Solo, William Boyd -  Distopyalar, bilimkurgular derken çizgi dışından bir kitapla devam ettik. "Solo" Hepinizin çok yakından tanıdığı, smokinlerin adamı, Ian Flemin'in müthiş kahramanı, gizli ajanımız Bond bu macerasında örgütle bağlarını kesiyor ve kişisel bir intikamın peşine düşüyor. Başka bir deyişle Bond, solo göreve gidiyor. Daha evvel bir Bond romanı okumadıysanız, beyaz perdenin yarattığı karakterlerin ötesine geçip, kendi hayalinizdeki bondla bir macera için oldukça sürükleyici bir kitap olduğunu söyleyebiliriz. Unutmadan ekleyelim, günümüz Bondlarındaki gibi olay örgüsü 2000'lerde geçmiyor. Geçimişten bir hikaye...

Orta Direği Yıkan Ayı, Muzaffer İzgü - Bilgi Yayınevi // Eskiden "orta direk" kavramı vardı hatırlar mısınız? O direğe ne oldu sahi? Herkes bir anda ekonomik olarak bir üst sınıfa geçti de bu sınıfa gerek mi kalmadı yoksa birşeyler ters gitti de ülkemiz gelişmiş ülkeler arasına giremeden orta sınıf uçurumdan aşağı muı uçtu? Yoksa bir sürü psikolojisi yaklaşımı ile toplu intihar mı gerçekleşti? Ya da beceriksiz... becerikli... iktidarların marifeti mi yok etti bu kavramı. Muzaffer İzgü'nün bu kitabına sahaflarda rastladık ve hemen aldık, zira bizi kendi geçmişimize, naif hissiyatların dönemine götüren güzel bir hiciv kitabıydı bu. Mutlaka tavsiye ederiz. O günlere dönüp bir bakın sonra da bugünlere bir bakın. Hangi acılı dönem size daha sıcak gelecek bakalım? Psikolojideki kaçınma kaçınma durumu ya da ölümlerden ölüm beğen de diyebilir miyiz?

Şimdilik bu kadar. Sırada,

Solaris, Stanislaw Lem (İletişim)

Böyle Sustu Zerdüşt, Nicolas Wild (esen kitap)

Nothing Hill Mystery

Kon-Tiki, Thor Heyerdahl

ve diğerleri var...

Bu deryanın içinde köpek balığı misali kitap kokularının peşinde yüzüyoruz...Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.