Ara

Dinle (Podcast)

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Zeno'nun Bilinci PDF Yazdır e-Posta

Ryan InzanaOku: Zeno'nun Bilinci - Italo Zevivo Esasında her şey Doktor S’nin kendisine tedavi için gelen Zeno Cosini’den intikam almak istemesiyle ortalığa dökülmüştür. Evet katılıyorum, hastasına ait tüm itirafları hatta mahremiyeti kamuoyu ile paylaşan Doktor S.’nin yaptığını doğru bulmayabilirsiniz; ama ya tedavi için altı ayını harcayıp tam işleri yoluna koymaya başlamışken kendisini yüzüstü bırakan Zeno’ya ne demeli? Bir başyapıt daha tavsiye ediyoruz size; okuyun ve Kitap kokusunu takip edin…

Tanı: Italo Svevo'nun Trieste Doğa Tarihi müzesi önündeki insan boyutunda heykeli. Heykelin önündeki plakette Zeno'nun Bilinci romanından şu alıntı göze çarpıyor: Yaşam ne güzel ne de çirkindir, yaşam orijinaldir! (cümlenin aslı: La vita non è nè brutta nè bella, ma è originale!) Italo Svevo veya asıl ismiyle Hector Aron Schmitz (kısaltılmış haliyle Ettore Schmitz) (doğum 19 Aralık 1861 - ölüm 13 Eylül 1928) İtalyan romancı ve oyun yazarı.

Daha Fazla Oku: Tezer Özlü - Kendisini derinden etkilemiş üç yazar olan Svevo, Kafka ve Pavese'nin izinden giderek yazdığı ikinci romanı 1983'te Auf den Spuren eines Selbstmords (Bir İntiharın İzinde) adıyla yayımlandı. 1983 Marburg Yazın Ödülü'nü kazanan kitap, yazar tarafından Yaşamın Ucuna Yolculuk adıyla Türkçe olarak bir anlamda yeniden yazıldı ve bu haliyle 1984'te basıldı.

Yazının tamamı için TIKLAYINBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.