Ara

Dinle (Podcast)

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Anti Ütopya PDF Yazdır e-Posta

Oku: Veba - Andreas Frangias İyi okur bilir ki edebiyatın seyrine yön veren, yeni açılımlara, yeni anlatımlara  gebe önemli eserlerin belki de bir çoğu büyük yokluk, açlık ve acı içindeki dönemlerde yazılmıştır. Sanatçı acıdan beslenir; sesini duyurmak için eline kalem kağıdı alır ve akışına bırakır herşeyi. Yaşadığı tüm acılar, çektiği ızdırapları başka başka biçimlerde, başka başka kişilerde anlatır; hayal gücünün verdiği uçsuz bucaksız enginlikte kendine mekanlar yaratır; şehirler, ülkeler kurar; kendine zamanlar oluşturur.
“Hepimiz zayıfız, çok zayıf; çok önceden yenilmişiz. Eğer olur da bu gece dayanırsanız, yarın, ertesi gün, üç yıl sonra, sekiz yıl sonra, bilemedin yirmi beş yıl sonra ne olacak?”

Öğren!!! Ütopya ve Anti-Ütopya (Distopya) “Kelime anlamı ‘olmayan yer’ şeklinde açıklanabilen ütopya, Yunanca ‘ou’ (yok) ile ‘topos’ (yer, ülke) sözcüklerinin bileşiminden meydana geliyor. Thomas More‘un 1516′da kaleme aldığı Ütopya (özgün adı De Optimo reipublicae Statu de que Nova Insula Utopia) isimli yapıtıyla yaygınlık kazanan kavram, gerçekleşmesi imkânsız toplum tasarımlarına işaret ediyor. Ali Bulunmaz – Cumhuriyet Kitap

İzle: THX 1138 – GEORGE LUCAS Geleceğe ait en karamsar tahminleri yürüten, hepsi beyaz giysili, kafaları tıraşlı karakterleriyle insanın kanını donduran, üstün bir hayal gücü ürünü THX 1138, bu tarz filmler arasında farklı bir yere sahip. George Lucas tarafından çekilen filmde insan, kullanımı yasal zorunluluğa bağlı kimi ilaçlar aracılığıyla kendi benliğine yabancılaştırılır, bilinci ve tepkileri kontrol altına alınır ve mükemmel bir üretim/tüketim aracı haline gelir.

Keşfet: Tartışma ve eleştiri grubu Thyke gruplarından Thyke 3 Veba adlı kitabı bu hafta unutulmaz bir deneyim eşliğinde tartıştı! Kör Fotoğrafçılar Projesi kapsamında Galata'da "Zifiri Karanlık" kapılarını Thyke'ye açtı. Kesinlikle yaşanması gereken bir deneyim! Tıklayın.

Yazının Tamamı için TIKLAYINBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.