Ara

Dinle (Podcast)

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Goriot Baba PDF Yazdır e-Posta

Oku: Goriot Baba - Honore de Balzac Tahsin Yücel’in önsözünden “İnsanlık güldürüsünün eşsiz evrenine girmek için en elverişli kapının Goriot Baba olduğu söylenebilir.” Balzac sadece kelimeler ile metin yazan, edebi eserler yaratan bir dahi değil; aynı zamanda satırları ile resim yapabilen bir sanatçıdır. Çini mürekkebine daldırdığı ince tarama uçları ile beyaz kağıtlara herşeyi en ince detayı ile resmeder; boş sayfada ilk önce anlamsız gibi gelen karalamalar daha sonra oluşturdukları bütünle görsel br şaheser ortaya çıkarır; detaylar, kalemin vuruşlar ile ortaya çıkardığı eserden gözünü alamaz okur. Hem okur, hem görür. Yazılanlar o kadar gerçektir ki, okur yaratılan trajedide kendine yer arar; bulur ve hatta yerleşir eserin içine. Artık herkes romanın bir kahramanı olmuştur .

İzle: Vidocq - Balzac’ın Goriot Baba isimli eserindeki önemli ve ilginç karakterlerden biri de Vautrin’dir. Ve Balzac, Vautrin’in yazarken Eugène François Vidocq’dan esinlenir. Ve Vidocq, Jean Christophe Grange ‘ın senaryosu ile 2001 yılında sinemaya aktarılır.
Bir suçlu, suçun bizzat yaratıcısı olan Vidocq devlet eli ile suçluları yakalamak üzere görevlendirilir. İşini öylesine başarılı yapar ki literatüre birçok kavram onunla birlikte girer

Tanı: Goriot Baba - Fransız romancısı Honore de Balzac (1799-1850) coşumculuk akımının egemen olduğu yıllarda yaşamasına karşın gerçekçiliğin öncüsü ve kurucusu olmuştur. "Bir kitap yazmadan önce yazar, ya karakterleri çözümlemeli, bütün törelerin içine girmeli, dünyayı gezmeli, bütün tutkuların yaşantısına katılmalı; ya da tutkular, ülkeler, töreler, karakterler, doğal olgular, ahlâk olgulan, bütün bunların hepsi yazarın zihninden geçmelidir." diyen Balzac, bu doğrultuda davranmıştır.

Daha fazla oku: - Mehmet Rifat'ın hazırladığı, ilk basımı 1994 yılında yapılan “Romancının Evreninden Sahneler”. - Stefan Zweig’in kaleme aldığı Balzac – Bir Yaşamöyküsü isimli eser.

Yazının tamamı için tıklayınBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.