Ara

Dinle (Podcast)

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Roland Barthes PDF Yazdır e-Posta

Oku: Romanın Hazırlanışı - Roland Barthes Ben, seninle anlaşmak için anadilimi kullanır; anlamlı sesler çıkarır; arka arkaya bildiğim kelimeleri sıralarım. Bazen yetmez, yetişmez, anlam taşımaz söylediklerim; susarım. Görüntüler girer araya bir bakışın, bir duruşun görüntüsü gelir. Bu kez dili kullanmadan anlarım, anlatırım.

Tanı: Roland Barthes, 20. Yüzyılın önde gelen denemeci, eleştirmen ve göstergebilimcilerindendir. 1980 yılında bir trafik kazası sonrasındaki ani ölümü Barthes'ın akademik çalışmalarının bir soru işareti ile sonlanmasını beraberinde getirdi. Yazmaya devam edebilseydi acaba hangi konulara yönelecekti?

Keşfet: Haiku dolaysızdır. Eğretilmez, seyreltilmez. Doğru hece ölçüsü yakalansa dahi her üçlük bir haiku’dur denemez. İçerik ve biçimle ilgili daha başka nitelikler taşımalıdır. Bir kere Haiku'nun konusu insanın hal ve durumundan öte tabiatın kendisi ve anın durumudur. Haiku’larda insan değil tabiat üstün ve izlenmeye değerdir. Bir kez olan bir durum, olay veya görüntü anlatılır...

Gör!! Meksika Rüyaları - BASHİR BORLAKOV 22 KASIM - 21 OCAK 2012 PİLOT, 22 Kasım-21 Ocak tarihleri arasında, Bashir Borlakov’un “Meksika Rüyaları” isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Borlakov, belli bir zaman ve mekanda yaşayan insanlar olarak bizlerin ortak bir rüya gördüğümüzü, bir rüyanın içinde yaşadığımızı düşünür. Ona göre, her çağ, kendi ütopyasının rüyasını görmektedir. Bu anlamda bugün ürettiği resimler, ona ait olmayan ortak bir belleğin görselleştirilmesinden başka bir şey değildir.

Daha Fazla Oku: Camera Lucida “Suyu kim icad etti bilmiyorum, fakat balıklar olmadığına eminim” Roland Barthes fotoğraf makinesini icat etmedi; yeni tekniklerde geliştirmedi; sıradışı fotoğraflar hiç çekmedi. Sadece karşısına bir fotoğraf alıp onu kişisel bakış açısıyla irdeledi.

Yazının tamamı için TIKLAYINBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.