Ara

Dinle (Podcast)

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Gotik Öyküler PDF Yazdır e-Posta

Weird Tales Dergisi 1952 kapağıOku: Sardinya Efsaneleri - Grazia Deledda Bu kitabı alırken çok ümitliydiki heyecanlıydık... Can yayınları gotik edebiyatın kapılarını açmış, bize de bu güzel kitabı sunuyordu. Sabırsızlandık. Okumaya başladıktan sonra, diyaframımıza sıkı bir yumruk yemişçesine nefesimiz kesildi. Yığıldık kaldık! Boş bulunmuştuk, gardımızı düşürmüştük. Beklentilerimizi yükseltmiş, büyük bir hayal kırıklığı ile çökmüştük!

Daha fazla oku: H.P.Lovecraft - Gotik öyküler deyince akla ilk gelen isim: H.P. Lovecraft'tır. Hala okumadıysanız kesinlikle tavsiye ederiz. Uyarmadan da geçmeyelim: Lovecraft'ın derleme öyküleri birkaç farklı ad altında yayımlandı. Yayıncı uyanıklığı olsa gerek, aynı eserleri farklı adlar altında basarak, okuyucuyu aldatmaya yönelik girişimlere dikkat!

Sicilya'da Bir Aşk Hikayesi - Gotik Roman türünde yine Can yayınlarından çıkan dikkate değer bir eser tıklayın.

Ann Radcliffe’in erken dönem yapıtlarından Sicilya’da Bir Aşk Hikâyesi, gotik romanı romantik unsurlarla besleyen yetkin bir örnek. Radcliffe dehşetin anlatımını kendine özgü lirik bir üsluba bağlarken, korkuya da sıcak, çekici bir yön kazandırıyor: Haz ile dehşet arasındaki her an kopmaya hazır o ince çizgi ortadan kalkıyor.

Dr. Jekyll ve Mr. Hyde - Robert Louis Stevenson - Tıklayın

Frankenstein - Mary Shelley - Tıklayın

Weird Tales Dergisi - Gotik deyince Weird Tales dergisinden bahsetmek olmaz! 1923'ten beri tüm ucubelerin membaı! - Tıklayın

Yazının tamamı için TIKLAYINBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.