Ara

Dinle (Podcast)

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Hayal Hakikat PDF Yazdır e-Posta

İstanbul ModernOku: Hayal ve Hakikat - Fatma Ali Hanım/Ahmet Mithat Efendi Birinci bölüm “Vedad”’da gelişen olaylar aynı isimli kadın karakterin gözünden anlatılmış ve Fatma Aliye’nin kaleminden anlatır. İkinci bölüm “Vefa” ise ayn adlı erkek karakterin bir mektubu ile başlar Ahmet Mithat Efendi tarafından anlatılır.  Son bölümde yazar nasihat ve hatta ders verir nitelikte bir makale ile eseri sonlandırır.

Gez: İstanbul Modern, 16 Eylül 2011 – 22 Ocak 2012 tarihleri arasında düzenlenecek Hayal ve Hakikat - Türkiye’den Modern ve Çağdaş Kadın Sanatçılar sergisi ile Türkiye'nin toplumsal ve kültürel dönüşümünü kadın sanatçıların üretimleri üzerinden gündeme getirmeyi amaçlıyor. Modern ve çağdaş sanatta kadın sanatçıların öncü ve eleştirel pozisyonlarını merkez alan sergi, Türkiye’nin sosyokültürel tarihine yeni ve alternatif bir bakış sunuyor.

Tanı: Fatma Aliye Hanım (1862--‐1936) Tanzimat döneminin önde gelen isimlerinden tarihçi, hukukçu, devlet adamı Ahmet Cevdet Paşa’nın kızıdır. O ailesinin tüm imkânlarından yararlanarak kendisini yetiştirmiş aydın bir Osmanlı kadınıdır.

Duyarlı OL! Son bir yıl içerisinde takip ettiğimiz kadına şiddet ve kadın cinayetleri ile gün yüzüne çıkan trajediler dayanılmaz noktalara ulaştı.  Kadınların suskunluğu bir varlık yokluk sorununa dönüştü. Erkek egemen kültürün dışladığı, yabancılaştırdığı ve fütursuzca maddi ve manevi şiddet uyguladığı ülkemizde; ne birey kendini ve ne de devlet bireyini koruyamaz hale geldi.
Siyasetinde pasif, çalışma hayatında sayıca az olan, eve hapsedilen ve alışverişe bağımlı hale getirilen, dövülen ve öldürülen kadınları olan bir ülke ne kadar gelişmiştir sizce ?

Yazının tamamı için TIKLAYINBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.