Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Stieg Larsson
Arı Kovanına Çomak Sokan Kız PDF Yazdır E-posta yaz
A
Yazan   
Cuma, 18 Mart 2011 14:33

Yazarı: Stieg Larsson
Yayınevi: Pegasus
Türü: Polisiye
Yayın tarihi: Ocak 2011
Çevirmen: Ali Arda

Son Güncelleme: Cuma, 18 Mart 2011 14:57
Daha Fazla
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
Ejderha Dövmeli Kız PDF Yazdır E-posta yaz
Tavsiyeler
Yazan   
Perşembe, 25 Kasım 2010 22:20

Kitap

Kitap adı: Ejderha Dövmeli Kız (Millenium Serisi)

Yazar adı: Stieg Larsson

Tavsiye 1


Ne okusam?

Stieg Larsson ile aynı ülkeden başka bir yazarın Altın Kitap'lardan yayınlanmış bir eseri ile tavsiyelerimize başlıyoruz: Henning Mankell. Mankell'in Türkçeye çevrilmiş birçok eseri bulunmakta. Biz bunlardan “Beşinci Kadın” adlı eseri beğeninize sunuyoruz:

Yazar adı: Henning Mankell
Kitap adı: Beşinci Kadın
Yayınevi: Altın

“Afrika’da bir manastırda dört rahibe ve kimliği bilinmeyen bir kadın ölü bulunur. Boğazları kesilmiştir. Binlerce mil uzakta İsveç’te, birisi hunharca işlenmiş cinayetlerin intikamını almak için sessizce hazırlanmaktadır.

Roma’da babasıyla unutulmaz bir tatil geçiren Dedektif Kurt Wallander gelecek planları yapmaktadır. Skane bölgesinde tatlı bir sonbahar hüküm sürmekte, Wallander de olaysız bir kış geçirmeyi dilemektedir. Fakat yaşlı bir kuş gözlemcisinin ortadan kaybolması soruşturmalara yol açınca, bunun titizlikle planlanmış korkunç bir cinayet olduğu meydana çıkar. Wallander ve ekibi bir kez daha canlarını dişlerine takarak vahşice işlenen seri cinayetler arasında bir bağlantı kurmaya çalışırlar.”

Hennin Mankell ve kitapları hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Tavsiye 2

Ne okusam?

Stieg Larsson'un eserinin temelde cinayetler ve kaldırılması gereken esrar perdesi olduğu düşünüldüğünde, büyük usta Agatha Christie'yi tavsiye etmeden geçmek olmaz. Agatha Christie'nin belki de en meşhur eserlerinden biri olan Fare Kapanını tavsiye ederiz. Tabii ki Hercule Poirot ve Bayan Marple'ın cinayetleri çözdüğü diğer eserleri de okunmaya değeri, hatta okunmalıdır.

Yazar adı: Agatha Christie
Kitap adı: Fare Kapanı
Yayınevi: Altın

Fare Kapanı, Monkswell Köşkü’nde geçer. Hava çok soğuktur ve gökyüzü henüz yağmamış kar bulutlarıyla dolu ve karanlıktır. Koyu renk palto giymiş olan bir adam Culver Sokağı’nda ilerleyerek 74 numaralı apartmanın kapısı önündeki basamaklardan çıkar. Atkısını yukarı çekerek çenesini sarmış, şapkasını gözlerine kadar indirmiştir. Parmağını düğmeye basar ve zilin aşağıdaki bodrum katında tiz bir sesle çaldığını duyar. Dışarıda duran adamın yalnızca silueti belli olmaktadır. Alçalmış gibi gözüken gökyüzü bu gölge için uygun bir arka plandır. Adam merdivendeki dönemeci aştıktan sonra usulca ıslık çalmaya başlar. Bir çocuk şarkısıdır bu…

“Üç Kör Fare…”

Üç Kör Fare
Üç Kör Fare
Nasıl koşuyorlar bak,
Nasıl koşuyorlar bak!
Hepsi de çifçinin karısının peşinden koştular.
Kadın da kuyruklarını et bıçağıyla kesti.
Hayatın böyle garip bir şey görün mü hiç?
Şu
Üç Kör Fare
Gibi…

Tavsiye 3

Ne okusam?

İç içe geçmiş cinayetler ve ülkeden ülkeye uzanan cinayetlerin kurgulanmasında bir başka usta yazar da Christophe Grange'dır. Birçok kitabı sinemaya da aktarılmış olan Grange'dan Taş Meclisi okunmaya değer.

Kitap adı: Taş Meclisi
Yazar adı: Christohe Grange
Yayınevi: Doğan

“Tesadüfî bir trafik kazasıyla birlikte gelişir. Hayvanların, özellikle de yırtıcı hayvanların doğal çevrelerindeki davranışlarını inceleyen ve şaolin boksu meraklısı olan Diana Thiberge, genç kızlık dönemini karartan korkunç bir dramı yaşadığından beri hiçbir erkeği öpmemiştir. Bu demir karakterli genç kadın, küçük Lu-Sian'ı evlat edindikten sonra, korkunç deneylerin yaşamında iz bırakacağını aklına bile getirmez. Paris'e dönüşlerinin hemen ardından, Diana ve Asya kökenli oğlu korkunç bir trafik kazası geçirirler. Ama bu kazada bir cinayet teşebbüsünü hatırlatan her şey vardır. Ölümün eşiğindeki küçük Lucien, Berlin'den gelen esrarengiz bir doktor tarafından kurtarılır. İşte burada sorular ortaya çıkar: bu doktora kim haber vermiştir? Hastayı nasıl ve neden kurtarmıştır?
Soruların cevabını bulma serüveni, parapsikolojiden Şamanizme varan inançlar yumağını çözdükçe karmaşıklaşır. Paris’te başlayan arayış, Sibirya’nın derinliklerine kadar uzanır. Ve tabiî korku ve gerilim de...”

Tavsiye 4

Ne izlesem?

Kitabı okuduktan sonra kitabın filmini de izlemiş olduğunuzu varsayarak, bu kitabın iki filmini geçiyoruz ve yukarıda bahsetmiş olduğumuz, Grange'ın Taş Meclisi filmini tavsiyelerimiz arasına alıyoruz. Yine de hatırlatmadan edemeyeceğiz, film litabın temposuna sahip değil ve zaman zaman da sıkıcı. Tıklayınız

Son Güncelleme: Cuma, 18 Mart 2011 14:48
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
Atesle Oynayan Kız PDF Yazdır E-posta yaz
A
Yazan   
Cumartesi, 03 Temmuz 2010 15:30

Kitap

Yazar adı: Stieg Larsson
Yayınevi: Pegasus  

"İlkinden daha etkileyici ve daha şaşırtıcı. Bu roman okurları esir edecek."

Sunday Times

"Eger hala Ejderha Dövmeli Kız'ı okumadıysanız, bu övgüyü okumayı bırakın ve bir tane alıp okumaya baslayın... Eger Ejderha Dövmeli Kız'ı okumayı bitirdiyseniz, o zaman hiçbir sey ikincisini almaktan sizi alıkoyamaz."

Erica Marcus

"Ateşle Oynayan Kız az bulunan bir sey. Serinin ilk kitabından daha iyi olan bir roman..."

Louise France, Observer

Son Güncelleme: Perşembe, 28 Ekim 2010 15:21
Daha Fazla
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.