Ara

Dinle (Podcast)

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Gergedan Kitabevi - 2. Bölüm PDF Yazdır e-Posta

İc mekanSöyleşinin Birinci Bölümü için TIKLAYIN

Aslında trajik bir çağ bizimkisi, bu yüzden onu trajik olarak görmeyi reddediyoruz…”

Lady Chatterly’in Aşığı

[KK] – Gergedan Kitabevi bünyesinde ne kadar kitabınız var?

[Rüyam Hanım] – Yaklaşık 23000 civarında.Bir depomuz var; giriş bölümü haricinde inceleme / araştırma kitapları çocuk bölümünde...Kitapları türlerine göre alfabetik veya yayınevlerine göre stokluyoruz.

[KK] – Okur olarak ziyaret ettiğiniz, alışveriş yaptığınız bir kitabevinin bugün sahibi olmak nasıl bir şeydir? Yani şunu sormak istiyorum. Zaten iş hayatınız sizi yormuştu. Artık radikal bir değişiklik yapmak istiyordunuz ve karşınıza bir fırsat çıktı da değerlendirdiniz mi? Yoksa bu bir hayalinizde ve gerçekleştirdiniz mi?

[Rüyam Hanım] – Yok... Aslında nasıl söyleyeyim?... Yani hobisini işine dönüştürme şansına erişmiş bir insan oldum diyebiliriz. Çünkü insanlar diyorlar ki “Ne kadar güzel! Benim de hep böyle bir hayalim vardı”... Yok hayır; benim böyle bir hayalim yoktu. Doğruya doğru. Ama okumayı çok seviyorum. Yazmayı da... Ama çok hızla gerçekleşen birşey oldu. Burada Tarık Bey’le sohbet ederken... Ama tabi şunu söylemeliyim. Mutluyum... Benim işim insan kaynakları olduğu için burada yine insanlarla iletişim halinde olmak bana zor gelmiyor. Bu zaten yapmayı sevdiğim birşey. İnsanları gözlemlemek, onları tahlil etmek....Bunlar mutlu ediyor. Ama herkes bunu hayal ediyor ki ben herkesin tahmin ettiği kadar kitap okuyamıyorum artık...”NE güzel saatlerce okursun” diyorlar ama hiç fırsat bulamıyor insan... Elbette takip etmem gereken süreli yayınlar, eleştiri yazıları var, onları dahi evde, yolda bir şekilde okumaya çalışıyorum.

[KK] – Ters tepki yaratıyor mu? Sürekli içinde olmak kitapların. Bir uzaklaşma ihtiyacı...

[Rüyam Hanım] – Yok, Yok. Ama şöyle söyleyeyim. Hem bahsettiğim yayınları takip etmemiz lazım; hem de iki kişi olduğunuz zaman; 10:00 – 20:00 arası hafatnın yedi günü çalışan bir işyerinde temizlik,dediğim gibi kitapların sipariş verilmesi, gelen kayıtların açılması, muhasebe işlemlerinin tutulması, e-postaların cevaplanması gibi operasyonel işlerin hepsiniikimiz yapıyoruz. Bir de gelen müşterilerimizle oturup sohbet etmek gibi çok ciddi zaman alan bir misyonumuz da olduğu için bir kitap alıp; oturup ne yazıyor diye okuman için 20 dakika dahi bulmamız mümkün olmuyor.gün içerisinde.

[KK] – Kitabevini devraldıktan sonra bu iş yaparken motivasyonunuz nedir acaba? Kitabı satmak mı? Kitabı paylaşmak mı? Kitapların içinde olmak mı? Veya başka türlü birşey mi?

  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
<< Başlat < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 / 7