Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Şahane Hatalar PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Kitap adı: Şahane Hatalar

Yazar adı: Heather McElhatton

Çevirmen: Dilek Berilgen Cenkciler

Yayınevi: April

Bir zamanlar "Macera Tüneli" adlı bir seri vardı. (İnternette hızlı bir araştırma ile bu kitapların hala satıldığını gördüm ve mutlu oldum.) Tek bir hikayeden yola çıkar,tercihlerle gelişen hikaye içerisinde maceranın içinde bulurdunuz kendinizi. Çocukluk döneminin en heyecanla okuduğum serilerinden bir tanesiydi. Tercihlerle öyküye yön verebildiğiniz bilgisayar oyunları Türkiye'de yoktu o zamanlar. (Gerçi "text adventure" tabir edilen oyunların Türkçesi hala yok!!!) Hatta bu kitapların basıldığı dönemlerde gzetelerden bir tanesi bu seriyi andıran çizgi romanlar da basmış ve kupon karşılığı vermişti.

Yıllar sonra April Yayınlarından "Şahane Hatalar" adlı kitabı gördüğümde de birden heyecanlandım. Tekrar macera tünelli yıllara dönmüştüm. "Kendi maceranı kendin yarat" başlığı altında Heather McElhatton tarafından kaleme alınmış bu eseri hemen satın aldım.

Daha ilk sayfadan bir hayal kırıklığı yaşadım, zira kitabın ana kahramanı bir kadındı! Ben cinsiyet ayrımcılığı yapmam fakat böyle kitaplarda kitabın kahramanı ile kendinizi özdeileştirmezseniz olay ögrüsünün içine giremezseniz. Bir erkek okur olarak sayfa 1'den
kitaptan biraz soğudum. "Neyse" deyip okumaya devam ettim, fakat üzülerek gördüm ki kitap kıvrak zeka arayan, edebiyatın tatmin edici lezzetini talep eden bir okuyucu için vasatın altında. Aslında macera tüneli serisi mantığı devam ettirilmiş ancak yetişkin okuyucuları doyuracak hiçbir unsru kitaba eklenmemişti.

Ayrıca kitabın farklı birkaç sonunu okudum, a'yı değil b'yi seçseydim sonuç ne olacaktı diye baktım, sonuç elbette değişiyordu, ancak değişimler dramatik olamıyordu. Ancak birkaç cümle değişiklikle hikayelerin sonu değiştirilmişti. Hatta yer yer kes - yapıştır tekniğinin kullanılmış olduğu düşüncesine bile kapıldım.

Bu şekilde hikayeyi birkaç kez bitirdikten sonra kitabın bir kenara koydum, düşüncelerim demlensin diye. Dün kitapçıda gezerken ne göreyim? "Şahane Hatalar - Talih Kuşu" raflarda yerini almış! Demek ki Şahane Hatalar çok satmıştı ki, Talih Kuşu'nu çıkarmışlardı. 2.  Kitabı elbette almadım, almayı da düşünmüyorum.

Şayet, tasvirler, kıvrak zeka ürünü olay örgüsü ya da başka bir deyişle edebi bir doyum arıyorsanız, bu kitap size göre değil. Eğer canınız sıkıldıkça kitabı elime alıp 2 - 3 sayfa okuyayım sonra da işime gücüme gideyim diye düşünüyorsanız bu kitabı almayı düşünebilirsiniz, ama iki kere düşünün!!!

Arka Kapak

Bu kitabı okumaya normal bir kitap gibi birinci sayfadan başlayın. İlk bölümün sonunda, önünüze bir yol ayrımı çıkacak. Kararınızı verin ve ilgili bölüme gidin. Her bölümün sonunda seçimlerinizle kaderinizi kontrol etmeye devam edeceksiniz.Kitabı okurken bazen hiç beklemediğiniz bir yere ulaşacak, bazen de kendinizi daha önce olduğunuz yerde bulacaksınız. Hayatın size neler hazırladığını asla bilemezsiniz. Ama şunu biliyorsunuz, iyilikler her zaman ödüllendirilmiyor ve bazen hatalı kararlar, şahane olayların başlangıcı olabiliyor. Her yolculuğun sonunda başa dönüp tekrar başlayın, unutmayın, herkes ikinci bir şansı hak eder. Yüzlerce farklı hayat sizi bekliyor. İyi şanslar.

Elinizdeki romanın kahramanı sizsiniz!
Bu şahane roman size yepyeni dünyalar sunuyor: Siz okudukça dönen, şoklar ve mucizelerle dolu dünyalar!
Köşkün biricik efendisi mi olacaksınız, nehir kenarında yaşayan bir evsiz mi?
Hayatınızın aşkıyla sonsuza dek mutlu ve sakin bir hayatınız mı olsun, yoksa zirvede tek başına bir bilim insanı olarak mı öleceksiniz?
Japonya'da Zen rahibinin yanında mı bitecek öykünüz, New York'da bir karavanda mı?

Ne Okusam

Şayet bulabilirseniz, macera tüneli serisini eski güzel günlerin hatrına okumanızı tavsiye ederiz.

Ne Yapsam

Şayet İngilizceniz varsa okuyarak ve yazarak oynadığınız bir oyun türü olan "text adventure" türünde oyunları kesinlikle tavsiye ederiz. Bu tür oyunlarda olay örgüsünü okuyorsunuz ve programın size sorduğu sorulara yine programın sunduğu şıklar doğrultusunda cevap vererek olay örgüsüne yön veriyorsunuz.

http://www.textadventures.co.uk/
http://www.whitestick.co.uk/text.html

Yazar

Yazar hakkında kapsamlı bilgi için yazarın sitesine buyrun.

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
0 # 2012-10-30 15:20
Kitap hakkındaki yorumlarınıza yüzde yüz katıldığımı öncelikle belirtmek isterim..Kitabı tavsiye üzerine aldım ve çok pişman oldum..Çok düz bir dille yazılmış bana göre ve çok kısa bir süre de (20 dk.) kitap bitti..Gereksiz ve vakit kaybı bir kitap olduğunu düşünmekle beraber alınmasını kesinlikle tavsiye etmiyorum..Bence de almadan iki kere düşünün..
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
+3 # 2014-05-10 12:39
Bu serinin (Macera Tüneli) yayınlanmış olan 20 kitabın tamamı bende var. E-kitap (PDF)olarak okumak isteyenler için tarıyorum.İlk iki sayıyı tarayıp paylaştım. Okumak isteyenler alttaki adresten ücretsiz indirip okuyabilirler.
"http://www.kitaphobim.com/cocuk-kitaplari-126/tibet-gizli-hazinesi-heyecanli-macera-_-macera-tuneli-dizisi-1-a-8762/#post16097"
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2014-05-12 12:51
Zaman Gezgini, bu bağlantı gerçekten ilginç. Yıllar önce yitip giden bir seriyi, merkalı okuyuculara açmış oluyorsunuz!
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile