Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Sardinya Efsanaleri PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Kitap adı: Sardinya Efsaneleri

Yazar adı: Grazia Deledda

Yayınevi: Can

Çevirmen:Kemal Atakay

Bu kitabı alırken çok ümitliydiki heyecanlıydık... Can yayınları gotik edebiyatın kapılarını açmış, bize de bu güzel kitabı sunuyordu. Sabırsızlandık. Okumaya başladıktan sonra, diyaframımıza sıkı bir yumruk yemişçesine nefesimiz kesildi. Yığıldık kaldık! Boş bulunmuştuk, gardımızı düşürmüştük. Beklentilerimizi yükseltmiş, büyük bir hayal kırıklığı ile çökmüştük!

Arka kapak tanıtım yazısına bir bakın:

"Her hazinenin kapısında bir lanet bekler sizi... İtalyan edebiyatının büyük ozanı Deledda'nın kaleminde canlanan Sardinya Efsaneleri, kaderlerinde acı ve ölüm olan sıradan insanların sıra dışı öykülerini bir araya getiriyor. Bu öykülerde insan, ölümün karşısında merakına yenik düşerken, lanete açılan hazine kapılarında nöbet tutanların gösterdiği sonsuz karanlıkla tanışıyor."


Ne var ki kitap içindeki 2 - 3 sayfayı geçmeyen kısa öyküler (ki bunlar Sardinya Halkının aktardığı öykülerin derlemesi imiş) bırakın heyecan yaratmayı, bir sonraki sayfayı çevirmek için enerji dahi vermiyor.

Kitabın kapak seçimi, kitap üzerindeki "1926 - Nobel Edebiyat Ödülü" belirteci ve arka kapak metni kesinlikle eserin bütünü hakkında yanıltıcı bir izlenim yaratıyor. Keşke Grazia'nın diğer eserlerinden örnekler Türkçe'ye çevrilmiş olsaydı.

Kitaba ilişkin söylenecek fazlaca birşey yok. Grazia 13 adet söylenceyi derleyerek bu eseri ortaya çıkarmış. Bir heyecan kasırgası, mistik öğelerce bezenmiş karmaşık kurgular bekliyorsanız, kendinizi hayal kırıklığına hazırlayın. Ve unutmayın Grazia'nın da dediği gibi "hem ciddi, akademik, blimsel bir kitabın hem eğlendirici, suya sabuna dokunmayan, hoş ama yararsız bir kitabın malzemesini oluşturabilir efsaneler." (önsöz'den alıntı) Biz bu derlemede daha çok ikincisini bulabildik.

Ne Okusam

H.P.Lovecraft - Gotik öyküler deyince akla ilk gelen isim: H.P. Lovecraft'tır. Hala okumadıysanız kesinlikle tavsiye ederiz. Uyarmadan da geçmeyelim: Lovecraft'ın derleme öyküleri birkaç farklı ad altında yayımlandı. Yayıncı uyanıklığı olsa gerek, aynı eserleri farklı adlar altında basarak, okuyucuyu aldatmaya yönelik girişimlere dikkat!

http://www.hplovecraft.com/

Radikal'de Lovecraft ile ilgili bir yazı için tıklayın.

Sicilya'da Bir Aşk Hikayesi
- Gotik Roman türünde yine Can yayınlarından çıkan dikkate değer bir eser tıklayın.

Ann Radcliffe’in erken dönem yapıtlarından Sicilya’da Bir Aşk Hikâyesi, gotik romanı romantik unsurlarla besleyen yetkin bir örnek. Radcliffe dehşetin anlatımını kendine özgü lirik bir üsluba bağlarken, korkuya da sıcak, çekici bir yön kazandırıyor: Haz ile dehşet arasındaki her an kopmaya hazır o ince çizgi ortadan kalkıyor.

Edgar Allan Poe da okunası yazarlardan... (Pandora Kitaplığına bir göz atın)

Dr. Jekyll ve Mr. Hyde - Robert Louis Stevenson
- Tıklayın

Frankenstein - Mary Shelley - Tıklayın

Gotik üzerine kapsamlı bir yazı için (İngilizce) - Tıklayın

Weird Tales Dergisi - Gotik deyince Weird Tales dergisinden bahsetmek olmaz! 1923'ten beri tüm ucubelerin membaı! - Tıklayın

Yazar

Grazia Deledda (Eylül 1871 – Ağustos 1936) İtalyan Yazar - 1926 Edebiyat alanında Nobel ödüllü kadın yazarlardan. Wikipedia

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile