Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Suç - Bir Ceza Avukatından... PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Yazar adı: Ferdinand von Schirach

Kitap adı: Suç - Bir ceza avukatından gerçek hikayeler

İçerik kadar zarfın da önemli olduğunu söylerdi babam. Bu yıllar yılı kafamı kurcalayan bir durum olageldi. Nihayetinde, diye düşünürdüm hep, önemli olan aslında içeriktir. Fakat geçen zaman sürecinde aslında babamın ne demek istediğini anladım. İçerik ancak bir albeni oluşturan zarfla kendine şans yaratıyor ve dahası zarf aslında mektubun da bir yansıması oluyor. Bunca söze ne gerek vardı derseniz, hemen açıklayayım:

 

Ntv yayınlarından çıkan "Suç - Bir ceza avukatından gerçek hikayeler" adlı kitabın kapağı, Cnbc - e'de izlemeye alışkın olduğumuz, günün yorgunluğunu alan ya da boş gözlerle seyrettiğimiz sabun köpüğü dizleri andırıyor. Kitapçıda gezerken, yeni çıkanlar bölümünde gözüme çarptı bu kitap. birkaç sebepten ötürü ilgimi çekti. Herşeyden önce bir avukatın anılarından seçmelerden oluşan bir kitaptı... (avukatlık mesleğine özel ilgim nedeniyle) ikincisi NTV yayınlarından çıkmış bir kitaptı (NTV yayınları güzel kitaplara imza atıyor.). Üçüncüsü "Uluslararası bestseller" başlığına sahipti. (Kitabın ilgimi çekmesine neden olan üçüncü etken aslında negatif bir güdülenme yaratmıştı. Zira "uluslararası bestseller"lar genelde boş ve hoş kitaplar olup, okunmasa da olur. - Bu arada yeri gelmişken değinmeden de edemeyeceğim: "uluslararası bestseller" nasıl bir Türkçedir? Ya da nedir? "çok satan" "en çok satan" kelimelerine ne oldu?!?)

Uzatmayalım, kitabı aldım ve bir çırpıda okudum. Kitap rahat okunuyor. Yukarıda da söylemeye çalıştığım gibi zarf beni yanıltmamıştı. Cncb - e dizisi rahatlığında okunan, her bölümde (ki bu genelde bölümün son kısmında oluyor.) hoş bir tebessüm veya küçük bir soru işareti yaratan toplam 11 hikayeden oluşuyor sayın avukat Ferdinand'ın bu kitabı. Şayet, biraz heyecan, biraz kıvrak zeka arıyorsanız, hukuka da ilginiz varsa bu kitabı okuyabilirsiniz, ama ben size yine de bizden bir kitabı daha hararetle öneririm: "Faruk Erem - Bir Ceza Avukatının Anıları".

Kitabın hoş hikayelerini bir kenara bırakarak, zaman zaman dişe dokunur hale geldiği bölümlerden birkaç alıntı yaparak, kitap hakkındaki yorumlarımı sonlandırmak isterim:

"Tutuklama emrinin tebliğine üç avukat geldi. Sorgu yargıcının küçük odasında yabancı cisimler gibi duruyorlardı. Medeni hukuk avukatlarıydılar, yüksek ücretle çalışan, şirket devirleri ve uluslararası tahkim uzmanları...Hiçbiri, yıllardır bir mahkemeye çıkmamıştı., ceza hukukuyla son en son öğrenciyken ilgilenmişlerdi. Hangi başvuruları yapmaları gerektiğini bilmiyorlardı ve içlerinden biri, tehdit ederek, siyasileri harekete geçireceklerini söyledi. Yargıç yine de sükunetini bozmadı."

"Avukatın müvekkilinin suçsuz ya da suçlu olduğunu düşünmesinin hiçbir önemi yoktur. Onun görevi müvekkilini savunmaktır. Ne eksik ne fazla."

"Ceza sistemimiz suçu cezalandırmak üzerine kurulu bir sistemdir. İnsanları suçlarına göre cezalandırıyoruz, onları yaptıklarının ne kadarı için sorumlu tutabileceğimizi sorguluyoruz. Bu karmaşık birşey. Ortaçağda bu iş daha kolaydı, insanlar eylemleri için cezalandırılırdı: Bir hırsızın eli kesilirdi. Hem de hep. Hırsızın para hırsından mı, yoksa açlıktan ölmemek için mi çaldığının hiç önemi yoktu."

Kitabın içindeki öyküler:
Tanata'nın Çay Kasesi
Şans
Çello
Diken
60 Dakika
Aşk
Etyopyalı
Kirpi
Meşru Müdafaa
Yeşil
Fahner

Arka Kapaktan:

Tanınmış, iyi kalpli bir doktor kırk yıllık karısını baltayla öldürüyor, cesedi parçalayıp polisi arıyor. İtirafı da cezası kadar sıradışı. Bir adam banka soyuyor. Kulağa ne kadar garip gelse de, "haklı" sebepleri var. Genç bir kadın kardeşini öldürüyor. Sevgisinden... İnanılmaz ama gerçek hikayeler... Ferdinand von Schirach bir savunma avukatı. Akıl almaz olan onun için sıradan bir durum. Schirach, yasalarla yolu kesişen suçsuzları savunduğu gibi, ağır suçluları da savunuyor. Ve işte burada, o insanların hikayelerini anlatıyor.

Ne Okusam

Faruk Erem - Bir Ceza Avukatının Anıları Tıklayın

Suçluyu Kazıyın Altından İnsan Çıkar

Bir tuhaftır ceza avukatlığı. Ayıplamayacaksınız, kızmayacak-sınız, ağlamayacaksınız da. Bunlar olmaz mı? olur. Ama hep içinizde olmalı. Bakışlarınızda kaçak bulunmasın. Karşınızdaki suçlunun gözlerinin içine bakın, dostça. Orda derdini dökmek isteyen «însan»ı göreceksiniz. Bundan sonrası kolaylaşır. «İnsan, insanın zehrini alır» derler, halk dilinde. Ceza avukatlığının yarısı budur.

Ne İzlesem

Gerçek bir başyapıt (her ne kadar Amerikan hukuk sisteminden bir öykü olsa da): 12 Kızgın Adam Tıklayın
Genç bir adam babasını öldürme suçuyla yargılanmaktadır.12 tane jüri tartışmak için bir odada toplanırlar.Bu jürilerden 11 tanesi çocuğun suçlu olduğunu söyler ama 8. jüri(HENRY FONDA) suçsuz olduğunu söyler.Diğer jüriler ona kararını değiştirmesinde ısrar etmektedir ama tartışmadan kararını değiştirmeyecektir çünkü boş yere masum bir çocuğu ölüme göndermek istememektedir.Sadece bir odada geçen ve sadece konuşma üzerine yapılmış ve klasikler arasına girmiş Sidney Lumet in başyapıtı aynı zamanda İmdb listesinde 8.sırada bulunmaktadır.

Yazar

Alman avukat ve yazar... 1964 doğumlu. Kendisi hakkında daha fazla bilgi Wikipedia'da. (Almanca)

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
0 # 2013-02-18 17:36
Edebi dilden neredeyse yoksun bir kitap. Ve bu, onun en sevdiğim yanı. Ferdinand von Schirach hiç denecek kadar az edebi sanata başvuruyor kitapta, benzetme bile bulmak zor. Olaylar bir rapor soğukluğuyla anlatılıyor. Karakterler üzerinde çoğunlukla durulmuyor, olaylar hızlı akıyor ve bazen hikayeler bir sonuca ulaşmadan bitiyor; ama anlatılanların hepsi de çok ilginç ve etkileyici. Yazarın bu sade üslubu beni çok etkiledi: Öykülerin alışveriş listesi soğukluğuyla anlatılması daha evvel deneyimlemediği m bir haz verdi.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile