Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Son Durak Tabut PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Okurken dinlemek için tıklayın.

TRT'nin tek kanal olduğu dönemlerde "alacakaranlık kuşağı" vardı. Herkes izler, ürperirdi. Şüpheli ölümlerden uzaylılara, hayaletlerden ucubelere her türlü bilinmezlik vardı geç saatte yayınlanan bu kuşakta. Bu defa sizlere bahsedeceğimiz iki kitap da alackaranlık kuşağına bir gönderme aslında. Milliyet yayınlarının "Kara Dizi" serisinden çıkan iki kitap:
- Son durak tabut
- ..Ve papağan fıstık dedi

Bu iki kitap Alfred Hitchcock'un seçtikleri olarak yayımlanmış. Günümüzde bu tür kitaplara rastlamak pek mümkün değil.

Son durak tabut serinin 14. kitabı ve 1971 yılında yayımlanmış. Bu kitaptaki öyküler şöyle:
- Düşlerimdeki Yuva (Dulcie Gray)
- Harry (Rosemary Timperley)
- Mareta (John D. Keefauver)

"Döndüğümde çakanın parlayan çeliyi ve Mareta'nın şeytansı gülüşü ile karşılaştım.
Mareta çakıyı gözlerime sapladığından kör etti beni. Böylelikle içlerinde Victor'un ve bir numaralı kocasının oyulmuş gözlerini sakladığı kavanozları bir daha görmeyeceğim.
Mareta o kavanozlarda denizin dibinde boğulmuş kocalarının yüzlerinden küçük çakısıyla oyup çıkardığı rengarenk insan gözlerini biriktiriyordu.
"

- Esrarengiz Telefon (Elliott O'donnel)
- Ölümcül Adanış (C.B. Gilford)
- Lucy (Robert Bloch)
- Ohio'daki Heykeller (Adobe James)
- Kürk Broş (Dulcie Gray)

 

Aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen bu hikayeyi hiç unutamadım, hatta yıllar yılı broş hediye etmenin ve almanın sonuçlarının hiç de iyi olmayacağına inandım. Siyah güzel ve tüylü bir broş ne kadar can sıkıcı olabilir ki?

- Sinek Sevmeyen Adam (Charles J. Benfleet)

"Ölümden sonra herhalde bir bütün olarak, yeniden o tek varlıkta toplanacağız. Herhalde o varlık da, Tanrı diye adlandırdığımız kavram olacak. Fakat bence, onun da arkasında başka tanrılar ve hepsinin ötesinde de sonsuzluk var. Yani sözünü ettiğim Deneyici'nin kendisi daha büyük, daha anlaşılmaz bir şeyin parçasıdır. Sonsuzluktan söz ettiğimize göre, Tanrı diye birşey olamaz, çünkü sonsuzluğun ne sonu ne başı vardır; ne altı... ne üstü..."

- Şey (R. Chetwynd - Hayes)
- Fareler Geldi (Robert Bloch)
- O... (Theodore Sturgeon)
- Son Durak Tabut (Miriam Allen de Ford)

"Ceketinin cebine uzandı, elini cebine sokarak bir kibrit çıkarttı... Ve hafif bir hareketle kibriti ayakkabısının topuğuna sürdü. Büyük patlama başlamadan önce,
Jared, büyük bir aşkla Gussie'ye bakıyordu.
"

Kitaptaki öykülerinde yazarlarına baktığımızda bir takım ilginç detaylar karşımıza çıkıyor. Örneğin Dulcie Grey, Agatha Christie'nin bir öyküsünün uyarlamasında Miss Marple olarak karşımıza çıkıyor. Elliott O'donnel hayalet hikayeleri ile tanınmış. Hayaletler üzerine yazma sebebi ise kendisinin 5 yaşında bir hayalet tarafından kaçırıldığı ve hayaletleri gördüğü iddiasıdır. Hatta iddialar, Dublind'de bir hayalet tarafından boğulduğu noktasına kadar gitmektedir. Robert Bloch ismi ise belki de eseri adının çok çok ötesine geçenler arasında olduğundan birçoğumuz kendisini tanımıyoruz bile. Sıkı durun, Robert Bloch, "Sapık" (Psycho) adlı korku romanının yazarı. Herkesin de bildiği üzere, Alfred Hitchcock tarafından sinemaya aktarılan bu eser korkunun başyapıtları arasında.

Son söz olarak denebilir ki, şayet korku, gerilim ve fantazi türünden hoşlanıyorsanız, Lovecraft, Stephen King, Clive Barker okuduysanız ve dahası diyorsanız, onların öncülerine de bir göz atın derim... (Bu arada belirtelim ki, Lovecraft yukarıdaki yazarların öncülerindendir...)

Ne Okusam

Clive Barker - Kan Kitapları

Hayat sıvısı içimizde akıp gidiyor. Zaman zaman çatlaklar oluşuyor ve kırmızının binbir türü o çatlaklardan akıyor. Çağlayan kanın türküsü, korkuyla dans etmeye başladığında kontrol edilemez düşünceler bizi ele geçiriyor. Bu türküyü besteleyen ustalardan bir tanesi de "Clive Barker". Kan destanı, bu defa, Maceraperest Kitaplar'dan, Dost Körpe'nin çevirisiyle karşımızda...

Deliliğin Dağlarında - Howard Phillips Lovecraft
(20 Ağustos 1890 ? 15 Mart 1937)
Beni deliliğin dağlarında sürüklerken, Erch Zann'ın müziğinin kulaklarımda tınlanmasını sağlayan, Ctulhu efsanesinin yaratıcısına selam olsun!

http://www.hplovecraft.com/

Ne İzlesem

Sapık (Psycho)

Norman Bates iş başında... Unutulmaz duş sahnesini hatırlatmamak olmaz!

Ne Dinlesem

Gerilim ve korku dendiğinde, Stephen King'in "Christine" adlı romanının sinema uyarlamasının film müziği akla geliyor... Tek düzeliğin gerilimi ve gittikçe artan tansiyonu yansıtan bundan daha güzel bir müzik düşünülemez herhalde... Gerçi böyle söylemişken Exorcist'i de anıp öyle geçelim.

Tıklayın... dinleyin...

Christine

Exorcist

Diğer

Lost Crown - Bilgisayar Oyunu

http://www.thelostcrown.co.uk/

Lanetli bir hazinenin peşinde, tüyleriniz diken diken olmuş bir şekilde, gecenin bir yarısı tek başınıza bu oyunu oynamaya cesaret edebilecek misiniz? Kimbilir belki de ölüler de sizinle oynamak istiyordu...

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile