Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Sıfır PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Yazar adı: jess Walter
Yayınevi : Siren

Kitapçıda gezindiğim günlerden bir tanesiydi. Jess Walter'in Sıfır adlı kitabı sade kapak tasarımı ile dikkatimi çekmişti. "Sıfır" kelimesinde ikinci "I" harfi bir adamdı ve gölgesi uzayıp gidiyordu. Sonra kitabın arkasını çevirdim. üst kısımdaki "The New York Times"  ve ünlü yazarların etkileyici sözlerini hızla geçtim. (Aslında kitap arkası yazılarına çok itibar etmemem gerektiğini her zaman aklımın bir kenarında tutarım.) Sonraki kısım oldukça etkileyiciydi:

"Sıfır: 1. Ondalık sayı sisteminde, kendisinin hiçbir değeri olmadığı halde solundaki sayıyı on defa büyüten sayının adı ve işareti. 2. Hiçbir değer ifade etmeyen şey. Polis memuru Remy, bir sabah büyük bir terör saldırısı atlatmış olan şehirde hafıza kaybı ve şakağında bir mermi yarası ile uyanır. Enkazın kaldırılması ve teröristlerin yakalanması için operasyonlar sürerken Remy olayları takip etmekte ve hatırlamakta güçlük çekmektedir. Gizli bir hükümet birimi adına görevlendirilen Remy, çok geçmeden attığı her adımda boyutları akla hayale sığmayan bir komplonun içinde olduğunu anlayacaktır. Soluk soluğa okunan bir politik-psikolojik gerilim romanı olan SIFIR, kurgusu ve konusuyla çok ses getirecek ve unutulmayacak, sistemi acımasızca eleştiren, sürükleyici bir roman.
Sıfır, kendi hayatını yaşamayı kabullenemeyen bir adamın öyküsü. Bildiğimiz dünyanın sonu. Tüm korku ve umutların toplamı. Çarkların arasına sıkışanların sloganı. Uykuyu hayata tercih edenlerin, etrafta dönen dolaplara aldırmayanların, bildiklerini hatırlamayı beceremeyenlerin, aldatırken aldananların ve sürekli aldatılanların, ekran karşısında uyuşarak teselli bulanların, çelişkilerle yaşayanların, sorgulamadan olan bitene alışanların hikayesi Sıfır.

Bu, Sizin Hayatınız.

TELEVİZYONUNUZU KAPATMAYI UNUTMAYINIZ!
"

Bu bölümü okuduğumda gerçekten etkilenmiştim, zira içerisinde hem felsefi birşeyler barındıyor hem de hafif bir komplo teorisi hissiyatı veriyordu. Aklıma daha önce keyifle izlediğim birçok film de gelmedi değil. Bunların başında, Mel Gibson'lu "Komplo Teorisi" ve Brad Pitt'li Dövüş Kulübü (Chuck Palahniuk) geliyordu. Ağzım şimdiden sulanmaya başlamıştı. Sanıyorum önümde güzel bir kurgu - sürükleyici bir roman duruyordu. Sonra kendi kendime dedim ki, okunacak başka kitaplar var, bunu alma. O gün eve elim boş döndüm. Ancak bir kere zehirlenmiştim işte. Ertesi gün tekrar kitapçıya gittim ve doğrudan "Sıfır"ı satıcıdan sordum/satın aldım. Eve döndüğümde ise derhal okumaya başladım.

Buradan sonrasını iyi okuyun!!!

Roman gerçekten de bir komplo teorisi havası veriyordu. Ancak suyla yapılmış bir muhallebide süt tadını arayıp da ne kadar bulabilirseniz o kadar. Daha fazlası değil. Üstelik, kitabın ilk yirmi - otuz sayfasını devirdiğimde içimden bir ses bana bu kitabın 11 Eylül olayları ile ilgisi var diyordu. Sonra durdum... Kapağa tekrar göz attım. Yanılmamıştım! Sıfır'ın ikinci "I"sını oluşturan adamın gölgesi ikiz kulelerdi. O an büyük bir hayal kırıklığına uğradım, kendimi aldatılmış hissettim. Kitabın arka kapağı büyük vaatlerde bulunurken, romanın özünü oluşturan 11 Eylül olaylarına ilişkin arka kapakta en ufak bir ipucu dahi yoktu! Şayet kitabın bu konu ile ilgili olduğunu bilseydim bu kitaba 21,00 TL vermezdim. Zira ilgi alanıma giren bir konu değildi bu! Başladığı işi bitirmeyi seven bir okuyucu olarak (ve 21,00 TL'sini vermiş bir okuyucu olarak) devam ettim okumaya.

Sayfalar sayfaları kovaladı, sinir katsayım arttı, tahammül sınırım düştü. Sayfaları daha özensiz ve daha hızlı çevirir oldum. İki yüz sayfa kadar okuduktan sonra, karnı aç bir adamın etli salata olarak önüne konan salata ile doymaya çalışması misali bir tatminsizlikle kitabı okumaya devam ettim.

Sonuç: benim için bir hüsran... Bu kitabı tavsiye etmiyorum. Arka kapak vaatleri, sıfırın matematiksel ve felsefi değeri, komplo teorisyeni olmanın meşakkatleri göz önünde bulundurulduğunda bu roman bir sabun köpüğü olmaktan öteye geçemiyor bence.Kimbilir belki de Amerikan toplumunda 11 Eylül olaylarının ardından ortaya çıkan panik, komplo ve güvensizlik ortamı üzerinde yükselen ve prim yapan bir kitaptır. Aslını sorarsanız, iyi niyetli bir yorumla, yazarın kitapta yer yer bu durumu eleştirdiği hissiyatı da oluşmuyor değil. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi eser eleştirel ve keskin eleştirel olmaktan çok uzak. Yazar eleştiri yoluyla okuru dövmeye çalışıyorsa bile bunu süngerden bir sopayla yapıyor.

Kitabın özeti ise şöyle: Baş kahramanımız Remy 11 Eylül olaylarının ardından, kısa süreli hafıza kayıpları nedeniyle hayatının kontrolünü yitirmektedir. 11 Eylül saldırısının ardındaki asıl gerçeği bilen/bildiğini sanan bir grup insanla, saldırıda ailesini kaybeden insanlar ve Amerika'da olaylar sonrasında töhmet altında kalan azınlık üçgeninde gel gitlerle yaşanan bir hayatı Remy'nin gözünden anlatıyor yazar. Bu çapraşık ilişki yumağında başrollerde, Remy, Remy'nin sevgili Nicole, Nicole'ün kayıp kız kardeşi March ve Remy'nin iş ortağını izliyoruz. Remy bir yandan kendi hayatının ir yandan da 11 Eylül olaylarının ardında yatan gizli gerçeği keşfetmeye çalışıyor.

Ne Okusam


Bu kitabın komplo teorisi, polisiye, psikolojik gerilim ve macera unsurlarından kırıntılar barındırdığını düşünerek, aşağıdaki kitapları tavsiye edebileceğimizi düşünüyorum:

- Dövüş Klubü, Chuck Palahniuk (Chuck Palahniuk'un kalemindan sıradışı bir eser. Rahatsız edici kurgusuyla kara mizahsal bir yaklaşımı da beraberinde okura sunuyor yazar.)

- Körler Ülkesi - Aynı yazarın ülkemizde son çıkan kitabı. Yazarı ve tarzını sevdiyseniz okunabilecek eserler arasında.

Ne İzlesem"Sıfır"ın işleniş tarzı göz önünde bulundurulduğunda, tavsiye edilecek kitaptan çok film akla geliyor:

- Komplo Teorisi (Conspiracy Theory) - "Onlar" peşinizde... "Onlar" kim mi? Bilirsiniz işte "ONLAR"!!!

- Dövüş Kulübü (Fight Club) - Gündüz işte, gece klupte... peki iş bunun neresinde?

- Bourne Serisi - Geçmişi olmayan adam, geçmişinin peşinde...

- 11 Eylül 2001 (Her ne kadar kitabın polisiye/komplo teorisi yönüyle doğrudan ilgili olmasa da eserin temas ettiği 11 Eylül olaylatı dolyısıyla izlenebilecek filmler arasında sayılabilir.)

Yazar

65 doğumlu yazarın 5 romanı bulunmakta. Bunlardan 2 tanesi ülkemizde yayınlanmıştır: şu anda okumakta olduğunuz "Sıfır" (Ulusal Kitap Ödülü olarak da çevirebileceğimiz "National Book Award" ödülünün finalistleri arasında yer almıştır.) ve "Körler Ülkesi". Bunun yanında diğer eserleri:
* Over Tumbled Graves (2001)
* Citizen Vince (2005) - Edgar Allan Poe ödüllü
* The Financial Lives of the Poets (2009) - Son kitabı

Jess Walter'İn resmi sitesi
http://en.wikipedia.org/wiki/Jess_Walter


Bağlan
Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile