Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Robert Louis Stevenson
Dr. Jekyll ve Bay Hyde PDF Yazdır E-posta yaz
D
Yazan   
Pazartesi, 06 Eylül 2010 20:10

 

KitapAdı

 

 

BU ESERE İLİŞKİN PODCAST MEVCUTTUR. DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

"Dönüşüm başlıyordu; acı her yerini sarıyor, gözlerinden öfke, acı ve yakarış kıvılcımları saçılıyordu. O ana tanıklık etmiş olsaydınız inanın ki, bir daha aklı selim günlerinize dönemezdiniz. işin kötü yanıysa, bu dönüşümün yalnızca fiziksel olmayışı idi. Saf iyilik ve saf kötülük ayrışıyor, yaşam kaosa tanıklık ediyordu..."

Bu paragraf, Robert Louis Stevenson'ın ölümsüz eserinden bir alıntı değil, yalnızca eserin bende çağrıştırdıkları, ancak çağrışımlar bununla sınırlı değil. Bu kadar kısa bir eserde bir yazar böylesine bir düşünceyi bu derece somut bir şekilde nasıl ifade edebilmiş, insan hayret etmekten kendini alamıyor.

Son Güncelleme: Cumartesi, 11 Mayıs 2013 23:06
Daha Fazla
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
Dr.Jekyll ve Bay Hyde (Podcast) PDF Yazdır E-posta yaz
Podcast
Yazan   
Pazar, 24 Şubat 2013 17:03

Kitap Kokusunun izinde yanlış anlaşılmış şaheserlerden bir tanesinin peşine düşüyoruz. Robert Louis Stevenson ve Dr. Jekyll ve Bay Hyde. Ayrıca İntihar Klubü'nü de inceleyeceğiz. Üstelik bu defa Bahadır da bize eşlik ediyor... Bu kitaplar veya yazarla ilgili sizin yorumlarınızı da mutlaka bekliyoruz.... Ne dersiniz?

Kitabımız            :  Dr. Jekyll ve Bay Hyde & İntihar Klubü

Kokusu              : Burçin - Viski Ali Erdem - Duman

Yazarımız            : Robert Louis Stevenson

"Dönüşüm başlıyordu; acı her yerini sarıyor, gözlerinden öfke, acı ve yakarış kıvılcımları saçılıyordu. O ana tanıklık etmiş olsaydınız inanın ki, bir daha aklı selim günlerinize dönemezdiniz. işin kötü yanıysa, bu dönüşümün yalnızca fiziksel olmayışı idi. Saf iyilik ve saf kötülük ayrışıyor, yaşam kaosa tanıklık ediyordu..."

Konuşmamızda bahsettiğimiz eserler:

Kahkahalar Ülkesi - Jonathan Carroll

"Kahkahalar Ülkesi, Galen adlı küçük bir kasabada inzivaya çekilmiş ve kırk dört yaşında geçirdiği bir kalp krizi sonucunda ölmüş olan, efsanevi çocuk kitapları yazarı Marshall France tarafından kaleme alınmıştır."

- Ken Parker - Nefes ve Düş Berardi & Milazzo

Şeytanın Çocuğu - Jerry Coyne

“Şeytanın Çocuğu’nu yazmak benim için son derece zor oldu, kendime sık sık neden yazdığımı hatırlatmak zorunda kaldım. Kitabımın başında da belirttiğim gibi, yazdıklarım tek bir kişiyi bile adaleti aramaya yüreklendirirse kitabım amacına ulaşmış demektir. Türkiye’de ve tüm dünyada istismara maruz kalan çocuklar ‘normal’ bir yetişkin olma şanslarını yitirmişlerdir."

Yazının (podcastte bahsettiğimiz eserlerin) tamamı için TIKLAYIN...

Son Güncelleme: Salı, 14 Mayıs 2013 17:02
Daha Fazla
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
Dr. Jekyll ve Bay Hyde PDF Yazdır E-posta yaz
Yeni Çıkanlar
Yazan   
Pazartesi, 06 Eylül 2010 21:28

Yazarı: Robert Louis Stevenson
Yayınevi: NTV
Türü: Çizgi Roman
Yayın tarihi: Eylül 2010
Çevirmen: Kutlukhan Kutlu

Son Güncelleme: Cumartesi, 11 Mayıs 2013 23:06
Daha Fazla
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
İntihar Kulübü PDF Yazdır E-posta yaz
i
Yazan   
Salı, 23 Kasım 2010 21:22

Kitap

Yazar adı: Robert Louis Stevenson

Yayınevi: Turkuvaz Kitabevi

Bazı yazarlar vardır, eserlerinin gölgesinde kalır isimleri, örneğin: Mary Shelley, Robert Louis Stevenson, Bram Stoker, Jonathan Swift gibi...Hepimiz bu yazarların eserlerinin isimlerini çok iyi biliriz, ancak isimlerini çıkarmakta zorlanırız. Bu defa bu yazarlardan, Robert Louis Stevenson'ın bir eserini tanıtmaya çalışacağız. Aslında bu sitemizde bir ilk olmayacak. Daha evvel de "Dr. Jeykill ve Mr. Hyde"ı sizler için yorumlamıştık.

İntihar Kulübü, Turkuvaz yayınları (eski adı ile Merkez Kitaplar) tarafından 2007 yılında basılmış. Bu kitaba bu sene (2010) Tüyap kitap fuarında rastladım. Daha evvel Dr. Jeykıll ve Mr. Hyde'i ve Define Adasını okumuştum ve Victoria dönemi yazarlarından (Emily - Anne - Charlotte Brontë, Sir Arthur Conan Doyle, Charles Dickens, Thomas Hardy, Rudyard Kipling, Robert Louis Stevenson, Bram Stoker, William Thackeray, Oscar Wilde, Lewis Carroll, H. G. Wells bunlardan yalnızca birkaçı) okuduğum tüm kitapların kendine has bir havası olduğundan derhal kitabı satın aldım.


Başlamadan hemen belirtelim, bu kitabın orijinali aslında "New Arabian Nights" (Yeni Binbir Gece Masalları olarak çevrilebilir.) adını taşıyor ve içinde 6 hikaye bulunuyor.
(The Suicide Club
The Rajah's Diamond
The Pavilion on the Links
A Lodging for the Night - a Story of Francis Villon
The Sire de Maletroit's Door
Providence and the Guitar) Sağolsun, Merkez Kitaplar daha uygun olacağını düşünmüş ki, yalnızca "İntihar Kulübünü" yayımlamış. Şayet eseri okursanız, eserin bütününü oluşturan her bölümün sonunda ""Arap Yazar"a atıfta bulunulduğunu göreceksiniz. Bunun nedeni kitabın orijinal adında ve atıfta bulunduğu eserde saklı, ne var ki "talihsiz" Türk okuru yayıncının azizliği ile ne olup bittiğini anlayamıyor. (Eserin tam İngilizce metni için tıklayınız)

Asıl kitaptan alıntı olan ve "New Arabian Nights"ın ilk öyküsü olan "İntihar Kulübü" birbiri ile bağlantılı üç hikayeden oluşuyor:
1. Kremalı Turtalı Genç Adamın Öyküsü
2. Hekim ile Saratoga Sandığının Öyküsü
3. Faytonlu Macera

Aslında bu bölümleri sırası ile "İntihar girişimi", "Cinayet" ve "Düello" olarak da nitelendirebiliriz. Hikayenin ana karakterleri Bohemya Prensi Floriziel, Albay Geraldine ve intihar kulübünün esrarengiz başkanı. Perde açıldıktan sonra esrarengiz olaylar birbirini takip ediyor. Eser hacimsel olarak kısa olmasına rağmen (104 Sayfa) özellikle ilk iki bölümde heyecan ve anlatım tarzı oldukça doyurucu oluyor. Yine de belirtmek isterim ki hikayenin sonu pek de ihtişamlı ve eserin ilk iki bölümünün gizemine sahip değil, Sherlock Holmes hikayelerinde görmeye alışık olduğumuz Arthur Conan Doyle'un karmaşık problemlerin akıl zorlayan çözümleri gibi hiç değil. Çözülme bölümünde sade ve sıradışı hiçbir gelişme söz konusu olmuyor. Yine de hikayenin kendine has ve insanı sarmalayan bir atmosferi olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz. 

Eserin konusu ise şöyle: Prens ve sadık yardımcısı Geraldine, heyecan için tebdili kıyafet gezdikleri gecelerin birinde, kendilerini esrarengiz bir kulübün tam ortasında bulurlar. Kulübün bir tek giriş koşulu vardır: 40 Pound giriş ücreti ödemek. 40 Pound karşılığı verilen hizmet ise "ölüm"dür. Kulüp üyeleri intihara gönüllüler olup, ölüdürlmek üzere kulüpte sıralarını beklemektedirler. Prens ve Albay da bu oyunun bir parçası olarak bulurlar kendilerini, tek bir sorun vardır: Ölmeye niyetli değildirler. Bundan sonrası ise kahramanlarımız kendilerini esrarengiz bir düşmanla kovalamaca oynar bulurlar: İntihar kulübünün başkanı!

Bakın intihar kulübü üyelerini nasıl tasvir ediyor Stevenson: "Görünüşlerinden zeka, duyarlılık fışkıran, fakat kendilerini başarıya götürecek dayanıklılığa, niteliklere pek sahip olmayan, gençliğinin baharındaki insanlar. Bunların çok az bir kısmı otuz yaşının üstündeydi; hiç de az olmayan bir bölümü ise yirmi yaşının altındaydı..."

Eseri okudukça bir kısım çağrışımlar zihnimizde canlanıyor: Prens ve Albay ikilisi, Holmes ve Watson ikilisini hatırlatıyor; eserin Doyle'un tarzını oldukça andıran bir eser olduğunu fark ediyoruz. Ve iki yazarın hayatlarına hızlıca bir göz atıyoruz.Stevenson 1850 - 1894 yılları arasında yaşamışken, Doyle 1859 - 1930 yılları arasında yaşamış. İki yazarın da İskoç olduğu da gözden kaçırılmamalı tabii. Ve dahası Stevenson ile Doyle'un birbirini tanıdığını öğreniyoruz. Hatta Setevenson, Doyle'un Sherlock Holmes'unu okuyup üzerine  yazdığı 5 Nisan 1983 tarihli yazıda Holmes'un maceralarını dahiyane ve oldukça ilginç olarak nitelendiriyor (tıklayınız.); Meslektaşını tebrik ediyor. Bu konuyu araştırırken bu benzerliğe ve karakterlerin farklılığına dikkat çeken yazılara da rastlamıyor değiliz. (Tıklayınız) Bir diğer iddiaya göre de Holmes ile Watson'un bir diğer macerası olan "A Scandal in Bohemia"da karşımıza Prens Florizel çıkıyor. tıklayınız

 

Ne Okusam

Yukarıda bir miktar bahsetmiş olduğumuz Sir Athur Conan Doyle'un Sherlock Holmes hikayeleri okumaya değer. (Tıklayınız)

Rober Louis Stevenson'un parlak zekasının bir ürünü olan Dr. Jeykıll ve Mr. Hyde da mutlaka okunması geren eserlerden. (Tıklayınız)

Ne İzlesem

Bulabilir misiniz bilinmez ama 1970 yapımı "İntihar Kulübü" izlenebilir. Tıklayınız

Aynı eser 2000 yılında tekrar beyaz perdeye yönetmen Rachel Samuel'ın imzası ile aktarılmış. Tıklayınız

Stevenson'un eseri ile doğrudan bir ilintisi olmasa da aynı adı taşıyan 2001 yılı Japon yapımı bir film olan "Suicide Club" (veya "suicide Circle") Tıklayınız

Yazar

1850 - 1894 yılları arasında yaşamış, İskoç yazarın değeri her ne kadar yaşadığı dönem ve sonrasında tam olarak anlaşılamamış, korku/gerilim romanı/öyküsü yazarı olarak bilinmiş ve biraz da hafife alınmışsa da eserlerindeki derinlik yeni yeni anlaşılmaya başlanmıştır. Yazarın eserleri onlarca dile çevrilmiş ve eserlerinin ünü yazarın adını arka plana itmiştir.

Define Adası, Dr. Jekyll ve Bay Hyde yazarın Türkçe'ye çevrilen diğer eserlerindendir.  Yazar hakkında ayrıntılı bilgi için: WIKIPEDIA

  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.