Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Raşomon ve Diğer Öyküler PDF Yazdır e-Posta

Yazarı: Ryunosuke Akutagawa
Yayınevi: Boğaziçi Üniversitesi
Türü: Roman,Öykü
Yayın tarihi: Ağustos 2010
Çevirmen: Oğuz Baykara

Bu kitaptaki hikâyeler, Ryunosuke Akutagava’nın öykülerinden bir seçmedir. Büyük bir ustalıkla yazdığı çeşitli biçim ve içerikteki öyküleriyle kendinden sonra gelen kuşaklara örnek olmuştur. Japon film yönetmeni Akira Kurosava, kitaba adını veren öyküyü “Çalılıklar Arasında” isimli öyküyle birleştirerek Raşomon ismiyle sinemaya uyarladı ve 1951 yılında Venedik Uluslararası Film Festivali’nde birincilik ödülünü kazandı.

“Akutagava, ilk hikâyesi olan “Raşomon”da işinden atılmış bir uşaktan bahseder. Uşak, Raşomon kulesinde, peruk yapmak için ölü bir kadının saçlarını yolmakta olan yaşlı bir cadaloz görür. “yaşamak için bunu yapmaya mecbur olduğumu bilseydi, belki bana kızmazdı” diyerek durumu açıklamaya çalışır yaşlı cadı. Uşak alaycı bir şekilde “Yaa, öyle mi? O zaman hırsızlık yapma sırası bende. Yapmazsam ben de açlıktan öleceğim” der ve elbiselerini üstünden çıkarıp alarak kadını bir tekmeyle kokmuş cesetlerin arasına yuvarlar.

Akutagava’nın yaratmış olduğu ırz düşmanları, katiller ve fanatikler üzerine hiçbir zaman merhamet güneşi doğmaz; çünkü yazar, tıpkı başı dumanlı Fuji dağı gibi insanların aczine uzaktan ve soğuk bakmaktadır. Ölümünden birkaç ay önce yazmış olduğu şiirde yazarın nihilizmi çok çarpıcı bir biçimde gözlenmektedir.

Film

1950 yapımı Rashômon filmi

http://www.imdb.com/video/imdblink/vi2692941081/

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ra%C5%9Fomon_(film)

Filmin fragmanı

http://www.cinemagia.ro/trailer/rashomon-rashomon-3652/Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
0 # 2010-08-19 12:37
Çalılıklar arasında gerçekten muhteşem bir kurgu. Farklı bakış açılarından anlatılan hikayede gerçek katil kim? Bunu elbette burada açıklayacak değilim, gerçi açıklasam da hikayenin orijinalliği bozulmayacaktır ...

Gerçek yaprakların altında gizli!
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile