Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Red Sonja - Kılıçlı Dişi Şeytan PDF Yazdır e-Posta

Kitap

"Şunu bilin ki prensim, Kimmeryalı'nın Hyboria Krallığı'nı kasıp kavurduğu günlerde... Onunkine karşı koyabilen çok az sayıda kılıçtan biri, Hyrkanialı kadın savaşçı Red Sonja'nınkiydi. Kraliçe olmayı kabul etmek yerine, kralı öldürmeyi tercih ettiği için yurdunu terk etmek zorunda kaldı. Batıya, Turania bozkırlarına ve karanlık efsanelerin kucağına doğru sürdü atını."

-Nemedia Günlükleri

Çizgi roman dünyasının en feminist karakterlerinden biri olarak kabul edebiliriz Red Sonja'yı. Ki Nemedia Günlükleri'nden alınmış bu pasaj zaten durumu biraz da olsa açıklıyor.

Peki nedir bu dişi şeytanın hikayesi?

Sonja, emekli bir paralı asker olan babası, ev işleriyle uğraşan annesi ve 2 kardeşiyle birlikte bir çiftlik evinde yaşıyordu. Bir grup asker (ya da çapulcu)'in yolu birgün bu çiftliğe düştü. Eğlenmek için annesini, babasını ve kardeşlerini öldürdüler. Askerlerin şefi, Sonja'ya tecavüz etti ve onu da ailesinin cesetlerinin olduğu evin içine atıp, evi ateşe verdi.
Sonja bu yangından sağ kurtuldu ve askerlere gözükmeden hızla ormana doğru koşmaya başladı. Sonunda yorgunluktan baygın düştü ve rüyasında intikam yeminleri ettiğini gördü.
Uyandığında yanı başında perimsi bir yaratık vardı ve ona belli bir özveri karşılığında, amansız bir savaşçının güçlerini vermeyi vaadetti.
Sonja'dan beklediği özveri şuydu: Kendisini adil bir kılıç dövüşünde yenemeyen hiçbir erkekle birlikte olmayacaktı. Kabul etti ve kanlı yolculuğu da bu şekilde başlamış oldu. Hatta bazı hikayelerde Red Sonja isminin saçlarından değil de döktüğü kanlardan geldiği söylenir.

Kimmeryalı Conan'la sık sık yolları kesişir. Conan için yeri hep ayrıdır Red Sonja'nın. Birbirlerini hep kollamışlardır ama arada sırada Conan'ın düello tekliflerinden ya bir şekilde sıyrılır ya da şans Sonja'nın yanında olur.
Conan'ın platonik aşkı desek yeridir Sonja için. Hatta Conan'ın en büyük aşkı olarak bilinen Korsan Belit, Red Sonja'dan "Kızıl Sürtük" olarak bahseder.
Bilmeyen bir çok insan için Red Sonja, minik bir bikinimsi zırhla gezen erotik bir savaşçıdır. Erkek okurların ilgisini çekmek için yazılıp çiziliyordur vs.
Bu fikir kısmen doğru olsa da, o kıyafetin açıklamasını en iyi Red Sonja yapar: "Erkeklerin dikkati çok çabuk dağılıyor. Çoğu zaman, kılıcımın nereden geldiğini göremiyorlar bile."

Yeni yazar (Mike Carey) ve yeni çizeriyle (Mel Rubi) bu kitap, Red Sonja'yı tanıyanlara yeni bir tat ve yeni bir yorum sunuyor. Hiç okumamış olanlara ise gizemli ve renkli bir dünyanın kapılarını açıp, hakkındaki önyargıları yıkma yoluna gidiyor. 

Bağlan

Red Sonja'nın resmi sitesi:
http://www.redsonja.net

Kimmeryalı

 Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile