Ara

Dinle (Podcast)

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Haberdar Olun!

Prometheus (Podcast) PDF Yazdır e-Posta


Mary Shelly'nin Modern Prometheus'u kimdi? Yunan mitolojisinde bize neler anlatılıyor? Biz bunları ne kadar anlıyoruz? Anladıklarımızın ne kadarını doğru anlıyoruz. Oradan buradan konuştuğumuz 2015 yılının son kitabında performansımız çok iyi olmasa da sizleri de konuşmaya bekleriz.

Kitabımız            :  Zincire Vurulmuş Prometheus / İnsan Varoluşunun Arketip Simgesi

Kokusu               :  Biz artık koku almıyor muyuz ne?

Yazarımız            : Aiskhylos - Carl Kerenyi

Çevirmen           : Azra Erhat - Sabahattin Eyuboğlu // Tacıbaht Türel

Yayınevi              : İş Bankası Yayınları // Pinhan

Prometheus ?

Yunan mitolojisinde Prometheus (Προμηθευς), Epimetheus, Atlas ve Menoitios (Menoetius) ile birlikte, Titan Iapetos'un Okeanid Asia'dan veya Klymene'den doğmuş dört oğlundan biridir. İsmi "önsezi, basiret" anlamlarına gelen Prometheus, zekası ve kurnazlığıyla ünlü, tanrılara karşı insanlığın yararına çalışmış bir kahramandır aynı zamanda. Bazı mitlerde insanlığı balçıktan biçimlendirdiği söylenen Prometheus, ölümlülerden uzak tutulan ateşi tanrılardan çalıp insanlara verince Zeus onu korkunç ve ebedi bir cezaya mahkum eder. Bu ceza uyarınca Kafkas Dağları'nda büyük bir kayaya zincirlenen Prometheus'un ciğeri ya da yüreği, her gün bir akbaba tarafından sökülüp yenmekte; sökülen ciğer geceleyin kendini yenilediği için de bu işkence sürgit devam etmektedir. Yazının tamamı ve devamı için tıklayın.

Vikipedi:

Olympos Tanrıları'nın kuvvet ve kudretine karşılık, Prometheus'da kurnazlık ve zeka vardır. Titanların isyanları sırasında tarafsızlığını korumuş ve başkaldırmamış bir Titan oğlu olarak Zeus'un gözüne girmeyi başarmıştı. Zeus onu Olympos'daki ölümsüzlerin arasına aldı. Oysa o Zeus ve arkadaşlarına karşı kin besliyordu. Dedelerinin öcünü almak için, kendi gözyaşıyla yoğurduğu balçıktan ilk insanı yarattı. Sonra onun acizliğine acıyarak, Hephaistos (Ateş Tanrısı) alevler saçan ocağından bir kıvılcım çaldı ve insanlara armağan etti. Bunun için Tanrı Zeus tarafından Kafkas Dağında zincire vurulmuş ve Prometheus Desmotes (zincire vurulmuş Prometheus) adıyla anılmıştır. Tanrılarca görevlendirilen bir kartal(bazen akbabayla karıştırılır) sürekli olarak, her gece yeniden oluşan karaciğerini kemirmektedir. Onu Kafkas dağının tepesindeki bu işkenceden Zeus'un oğlu yarı tanrı, ölümlü Herakles kurtarır. Prometheus; "Zeus tahtından düşmedikçe benim işkencelerimin sonu yoktur" der, böylelikle insanlığa özgürlüğün yolunu göstermiş olur. Yazının tamamı ve devamı için tıklayın.

Victor Frankenstein'ın Vaka Defteri - Peter Ackroyd Podcast için tıklayın

Modern Prometheus - Frankenstein - Mary Shelley için tıklayın


BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

RSS Feed

feed-image RSS