Ara

Dinle (Podcast)

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Haberdar Olun!

Örümcekçinin Hikayeleri (Podcast) PDF Yazdır e-Posta

Hugo ChavezTembellik Hakkı üzerine şedit tartışmalarımız sonrası Güney Amerika'nın acılı topraklarına uzanıyoruz. Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz değerli insan Hugo Chavez'in hayatına göz atacağız, hem de kendi hatırları üzerinden, onun da bir insan olduğunu hatırlayarak ve hatırlatarak! Siz de bu serüvende bizimle yürümek ister misiniz? Kol kola... Omuz omuza!

Kitabımız            : Örümcekçinin Hikayeleri

Kokusu               :  Ali Erdem - Papaya // Burçin - Köy

Yazarımız            : Hugo Chavez

Çevirmen           : Berna Talun Üğüten

Yayınevi: Everest

“Amerikan işgali; o savaş dört saat bile sürmez,” ya da “Amerika asker göndermeden bu ülkeyi kontrol altına alır,” deme gafletine düşenler son derece yanılmaktadır. Bir milyon asker de gönderseler başaramazlar. Bu ülkeyi kimse kontrol edemez! Sadece biz Venezuelalılar bu ülkeyi ileriye taşırız! Bunu sadece biz yapabiliriz!”

Dünyanın tüm halkları için esin verici bir liderin kendi ağzından anıları! Söylediği anda, söylediği gibi kayda geçirilmiş; çocukluğundan ilk gençliğine, hobilerinden özel zevklerine, direnişten istikrara, içinde hep taşıdığı merhamet duygusuna, devrime ve dostluklarına kadar…

“Fidel Castro’nun Che Guevara’nın ayak izlerinden yürüyerek halk isyanını gerçekleştiren Chavez kimdi, nasıl bir hayat yaşamıştı? Çoğu lider için mitik hikâyeler üretildiğini biliyoruz. Bunlarda gerçek ile gerçek sanılan buğulu, sisli bir şekilde birbirine karışmıştır. Örümcekçinin Hikâyeleri, bu türlü yanılsamalı biyografiye yer vermeyecek şekilde ilk ağızdan anlatılan bir hayat hikâyesidir. Chavez’in özel sohbetlerinden derlenen bu kitap bir bakıma onun otobiyografisi niteliğindedir.

Yoksul bir halk çocuğu olan Chavez’in çocukluğu, gençliği, okul yılları, ailesi, askerliği ve ihtilalciliğinin anlatıldığı kitapta onun merakları, atılganlığı, tereddütleri, cesareti ve korkuları, umudu ve inadı sahici, abartısız olarak aktarılmaktadır.”

AHMET TELLİ

Venezuela Anayasası.. İngilizce tam metni için tıklayın

Tavsiyeler:

Bir Hareket Yaratmak MST : Topraksız Kır İşçileri // Marta Harnecker // Kalkedon Yayın evi Tıklayın

"Brezilya Topraksız Kır İşçileri Hareketi MST hiç şüphesiz Latin Amerika'daki en önemli sosyal hareketlerden biridir. Bu hareket, Nikargua'da Sendinist zaferde birkaç yıl sonra ve onun kıtanın devrimci hareketleri üzeride artan etkisiyle farklı Hıristiyan akımlarını ilerici sektörlerinin etkisi altında gelişti. Askeri diktatörlükten uzun yıllar sona Brezilya yeni demokratik esintelerde nasibini alıyordu. Halkın memnuniyetsizliğini ortaya koyan eylemler hızla artmıştı, özellikle Sao Paulo'nun dış mahallelerinde önemli sendika mücadeleleri yaşanıyordu."

Esra Akgemci - CHÁVEZ DÖNEMİNDE VENEZUELA’NIN ABD’YE YÖNELİK DIŞ POLİTİKASI

ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ULUSLARARASI İLİŞKİLER ANABİLİM DALI

İndirmek için Tıklayın

"Venezuela’da Hugo Chávez’in Şubat 1999’da iktidara gelişiyle birlikte ülkenin iç ve dış politikasında radikal değişiklikler olmuş, ülkede yaşanan “Bolivarcı Devrim” süreci farklı disiplinler açısından giderek artan akademik bir ilgi alanı haline gelmiştir. Özellikle siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, karşılaştırmalı siyaset, iktisadi gelişme ve uluslararası iktisat alanlarında ülkenin ve ülkeyle birlikte bütün bölgenin içinden geçmekte olduğu süreç farklı boyutlarıyla analiz edilmiştir. Chávez Venezuela’sı üzerine son on yılda yapılan çalışmalarla geniş bir literatür oluşmuştur."

Hugo Chavez ve Bolivarcı Devrim // Yordam Kitap Tıklayın

"Hugo Chavez önderliğinde Venezüella'da süren devrim tüm dünyanın meraklı bakışlarını üzerine çekiyor. ABD'nin "arka bahçesi"nde başlayan, ordu kökenli karizmatik bir devrimcinin önderlik ettiği bu harekete dair pek çok soru zihinleri meşgul ediyor: Hugo Chavez nasıl iktidara geldi, ABD'nin yakın yönlendirmesiyle girişilen sayısız devirme girişimine rağmen nasıl ayakta kaldı? ABD'ye karşı tutumunu her geçen gün sertleştiren ve köklü toplumsal dönüşüm kararları alan iktidarın toplumsal dayanağı nedir ve bu devrimi nasıl bir gelecek bekliyor?

 

Ünlü İngiliz gazeteci Richard Gott, Venezüella'da yaptığı somut gözlemlerle, Chavez'le gerçekleştirdiği görüşmelerle ve titiz bir araştırmayla bu soruların cevaplarını arıyor. Belgesel anlatı türündeki kitap, devrime aktif olarak katılan emekçi sınıfların tükenmez enerjisini, heyecanını ve coşkusunu da akıcı bir dille yansıtıyor."
Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.