Ara

Dinle (Podcast)

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Haberdar Olun!

Hırsız ve Köpekler (Podcast) PDF Yazdır e-Posta

Necib Mahfuz her zaman takdir ettiğimiz yazarlardan bir tanesidir. Kitaplarından aldığımız hazzı tekrar belirtmeye gerek yok. Devrimlerle ilgili kitaplar okuyup, kokunun peşine takıldığımız ve yeni dönem podcast maceramızda Mısır devriminin atmosferinde geçen bir romanın peşine takılıyoruz: "Hırsız ve Köpekler" - Necib Mahfuz Eser doğrudan devrimden bahsetmiyor olsa da biz bu eseri bir vesile olarak kullanmaya niyetliyiz. Haydi siz de buyrun!

“Cezaevi duvarlarının arkasında gösterdiğin dayanıklılık kadar güçlü bir darbe vurabilmek için bütün kurnazlığını kullanman gerekecek. Balık gibi derine dalabilmeli, şahin gibi uçabilmeli, sıçan gibi duvarlara tırmanabilmeli, demir kapıları bir mermi gibi delebilmelisin!”

"Varsılların bize yoksulluğu öğütlemesi ne kadar güzel"

Kitabımız            : Hırsız ve Köpekler

Kokusu              :  Toz, çöl?

Yazarımız            : Necib Mahfuz

Çevirmen           : Avi Pardo

Yayınevi:  Kırmızı Kedi

"Uykuya ihtiyacın var."dedi Nur'a..."Umuda ihtiyacım var."dedi Nur."

Bu sohbette görüyoruz ki, Burçin de Ali Erdem de çaptan düşmüş, motivasyonlarını yitirmişler. Mısır devrimine ilişkin neredeyse iki kelam edemeyen kahramanlarımızın, esere dair konuşmalarını da çok kısa tutarak farklı konulara dalıyorlar. Tabii bu durum genel yayın yönetmeninin gözünden kaçmıyor. Güzel bir fırça aç zihinleri doyuruyor. Kim bilir bu ilk fırça gelecek devrimlerin tohumlarını atacak ilk baskıcı hamle olur. Baskının yanı sıra fakirlik, yozlaşma ve tek adamlık formülü tamamlayacak diğer unsurlar olacak...

Nobel Edebiyat Ödüllü Mısırlı yazar Necib Mahfuz’un 1952’de ülkesinde yaşanan devrimle ilgili hayal kırıklığını yansıttığı bu roman sembolik anlatımıyla yazarın eserleri arasında özel bir yere sahip.

“Necib Mahfuz’un eserlerinde, ülkesinin durumunu doğrudan ve açıkça anlatmak üzere kalemini kullanan edebiyatçılara özgü bir metafor duygusu var. Kitapları Mısır’a ve Mısır halkına duyduğu sevgiyle dopdolu, öte yandan son derece dürüst ve gerçekçi.” – Washington Post" (Tanıtım Bülteninden)

Bazı bağlantılar:

Fotoğraflarla 1952 Mısır Devrimi için tıklayın

Cemal Abdülnasır... geçmişten bir portre: İlber Ortaylı'nın kaleminden "Hiçbir Zaman Efsaneleşemedi"

"9 Haziran 1967’de Arap dünyası tarihinin en trajik mağlubiyetini yaşıyordu. İsrail’e karşı mağlubiyeti korkunç yapan, utanç ve ümitsizlikti. Birkaç gün önce “Arap dirilişi neymiş görecekler” diyen kitleler kendilerini suçlamaya başladı. Arap dünyasının lideri durumundaki Cemal Abdülnasır ağlayarak istifasını açıkladı. Çöküntü sonucu kitleler sokağa döküldü. Nasır’ı yalvararak geri çağırıyorlardı." Yazının devamı ve tamamı için tıklayın


BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
0 # 2014-11-27 16:06
Bekliyoruz podcast'i, umarım yakın zamanda yüklenir.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2014-11-28 14:17
Bülent Bey, çok yakında yükleyeceğiz. Üzerimize bir durgunluk çöktü, ama bir şekilde geri geleceğiz! Okuyoruz... tartışacağız, paylaşacağız.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile