Ara

Dinle (Podcast)

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Haberdar Olun!

Che Guevara (Podcast) PDF Yazdır e-Posta

"Gerçekçi olalım, olanaksız olanı isteyelim." Che Guevara  - Öyle sözler var ki gerçekten zamanın ötesine geçiyorlar. Günümüzde, ihtiyacımız olan şey gerçekçi olmak, analiz etmek, durum değerlendirmesi yapmak ve bu şartlar altında belki de en olanaksız olanı hedefe koyarak, savaşmak, savaşmak, savaşmak.... İŞte Che gibi adamlar böyle zamanlarda gökte sallanan bayrak, umut ışığı oluyor. Geçen hafta Dünyayı Sarsan 10 Günü okuduktan sonra sırada Küba'nın devrimini konuşacağız ve elbette onu konuşurken, belki de akla gelen ilk olan Che Guevara'nın hayatından yolumuza devam edeceğiz.

Kitabımız            : Che Guevara - Ölüm Nereden Nasıl Gelirse Gelsin

Kokusu              :  Puro?

Yazarımız            : Jean Cormier

Çevirmen           : Gülseren Devrim

Yayınevi:  Can Yayınları

"Usta bir gazeteci olan Jean Cormier, yardımcılarının da katkılarıyla, Latin Amerika'da tam yedi yıl boyunca Che Guevara'nın izini sürerek bu kitabı hazırladı. En büyük yardımı da Che Guevara'nın kızı Hilda Guevara'dan gördü. 'Che yılı' ilan edilen 1997'de yayınladığımız bu kitap, bir solukta okunabilecek bir yaşamöyküsü. Halkların yoksulluğunu, acılarını gidermek adına yola çıkan, Küba Devriminin büyük öncüsü Che Guevara'nın bağımsızlık ve sosyalizm adına gerilla savaşlarını başlatan, gerillanın simgesi haline gelen bu genç ve yakışıklı komutanının akıl almaz serüvenini şaşkınlık ve hayranlıkla izleyeceksiniz. 'Gerçekçi olalım, olanaksız olanı isteyelim,' diyen Che Guevara Küba'dan sonra önce Kongo'da, daha sonra Bolivya'da olanaksızı gerçekleştirmek isterken 1967 'de genç yaşında öldürüldü. Bir köylü kadın onu şöyle tanımlamıştı: 'Bir insandan öte, bir yarı tanrıdır o." (Tanıtım Bülteninden)

Konuşurken bahsettiğimiz bazı eserler ve hususlar:

Küba devlet başkanları listesi: tıklayın

Küba ile ABD arasında Guanatanamo'nun kiralanmasına ilişkin kira sözleşmesi: tıklayın

Film: Che - 1. Arjantin // 2. Gerilla - Yön: Steven Soderbergh IMDB için tıklayın

Fidel Castro'nun hayatını anlatan bir belgesel için tıklayın

Motorsiklet Günlükleri - Yön: Walter Salles tıklayın

Kitap: Obama ve İmparatorluk - Yazar: Fidel Castro tıklayın

"Fidel Castro, Küba-ABD ilişkilerinin neticede yeni bir yön alıp almadığına yönelik fikirlerini sunarken, küresel mali krizden iklim değişimi, çevre krizi, Washington'ın Latin Amerika'ya ayak uydurma süreci ve ABD'nin Guantánamo üssü uygulamaları gibi birçok kritik siyasal olguyu da değerlendirmelerine katıyor. Castro, ayrıca Obama yönetiminin Küba'yı küresel terörizmi destekleyen ülkeler listesine yeniden alışını sorguluyor.

Bir Afrikalı Amerikalı siyah olarak kendisinin ABD başkanı seçilmesini ilk andan itibaren olumlu bir durum olarak gören Castro, Obama’nın kısa sürede kendisinden beklentisi olanları hayal kırıklığına uğrattığını ve imparatorluğun çıkarlar politikasına karşı teslim bayrağını çektiğini vurgulamaktan geri kalmıyor..."

Bütün Yazıları - Fidel Castro İleri Yayınları tıklayın

Che'nin eserleri hem büyük bir devrimcinin, hem önemli bir sosyalist önderin, hem de Üçüncü Dünya devriminin dünya çapında teorisyenlerinden birinin düşüncelerini yansıtmaktadır. Che, salt bir askeri deha değil, aynı zamanda üçüncü Dünya'nın emperyalizm başkaldırışının önderlerindendir. Denray'ın deyimiyle Che'nin düşüncesi "Yeni Milliyetçilik"tir. Bu nedenle Che'nin yazıları bir Üçüncü Dünya devrimcisinin özgün bir sosyalizm atayışı olarak değerlendirilmelidir.

Müzik: Buena Vista Social Club tıklayın

Viva Cuba Libre!

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
0 # 2014-10-16 18:04
Merhaba, umarım çok iyisinizdir, dinleme bağlantısını göremedim.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2014-10-17 08:33
Bülent Bey, kaydı yaptık, ancak henüz siteye yükleyemedik. Bu hafta sonu yüklemiş oluruz. Biraz yoğunuz... Görüşmek ümidiyle
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile