Ara

Dinle (Podcast)

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Haberdar Olun!

1984 (Podcast) PDF Yazdır e-Posta

Huxley bitti mi? bitmedi elbette, zira fark etti ki Cesur Yeni Dünya'yı ne kadar okursak okuyalım, farklı noktalar keşfediyor, farklı konuları tartışıyoruz. O nedenle "yar"dan geçilmez ama şimdilik devam edelim diyerek, 20. yy'nin büyük yazarlarından George Orwell'a yelken açıyoruz. Eli sopalı kara rejimin ve karanlık bir dünyanın tablosunu çizen Orwell öngörülerinde ne kadar başarılı oldu dersiniz?

Kitabımız            : 1984

Kokusu          :  Burçin Lahana (kötü) - Sigara (iyi/kötü) kokuyor Ali Erdem: Bahar Rüzgarı esen bir odada, eski ahşap bir evin kendine has kokusu bir bardak viskinin keskin kokusuyla karışıyor ve ıslak anılar pişmanlıkla odaya dolduğunda ortaya çıkan koku.

Yazarımız            : George Orwell

Çevirmen           : Nuran Akgören

Yayınevi: Can Yayınevi

"Kokulu Sözlük" bölüm kelimeleri: "Anlam" & "Kavram" Tıklayın

Aslında bu kitaba ilişkin tüm tavsiyelerimizi yazmıştık ama işletim sisteminin azizliğine uğradık! Tavsiyeleri tekrar giriyoruz... aşağıda beğeninize sunuyoruz.

"1939 yılında patlak veren tarihin en büyük felaketi olan kavga, modern savaşın yeni karakterini tamamıyla ortaya koyar. Birincisinden farklı olarak, İkici Dünya Savaşı, bütün ulusal ekonomileri ve toplumları önemli ölçüde etkiler. Avrupa kıtası sınırlarını aşıp küresel bir görünüm kazanır. Geniş çatışmalara daha önce hiç sahne olmamış Pasifik Okyanusu coğrafyasının bütünüyle savaşa dahil olması ve savaşın son safhasında Müttefiklere destek olmak amacıyla partizan ordularının da savaşa girmesi, İkinci Dünya Savaşı'nın ne kadar korkunç olabileceğinin kanıtıdır."

Konuşmamız sırasında atıfta bulunduğumuz eserler ve sanatçılar, tavsiyelerimiz:

Modern Zamanlarda Ütopya ve Karşıütopya - Krishan Kumar Kalkedon Yayınevi Tıklayın

William Empson - "...Alegori, yazılması ve ayrı bir varlık gibi büyümesine izin verilmesi gereken bir biçimdir... Yeteri kadar iyi şekilde ele alındığında tabiat olarak yazarın söylemek istediğinden fazlasını söyleyen bir biçimdir." sf 459

"Eğer birisi her şeyin iyi olduğunu iddia ediyor ve uğursuz belirtilere işaret etmiyorsa, yalnızca totalitarizmi yakınlaşitırmaya yardım ediyordur." sf 462

"İnsanlar yalnızca yaşamın hedefinin mutluluk olduğuna hükmetmedikleri zaman mutlu olabilirler." sf 473

"Bu, kitaplar ile ilgili bir kitap. Daha kötüsü çoğunlukla Huxley’in Cesur Yeni Dünya’sı ve Orwell’in Bin Dokuz Yüz Seksen Dört’ü gibi gayet iyi bilinen kitaplar ile ilgili bir kitap. Bu yapıtların başka –ve bu kadar uzun- bir değerlendirmesinin haklı gerekçesi ne olabilir?Bir çok iyi yazılmış ütopya tarihçesi ve özel ütopya metinlerine yönelik bir sürü kişisel çalışma var. Fakat her iki yaklaşımın, tarihsel anlatı ve bağlamın getireceği yararı, özel metinlerin ayrıntılı değerlendirmesinin yararına eklemeye çalışan bir birleşimini bulmak zor. Kitapta böyle bir birleşim amaçlandı. Böylesi bir birleştirme, kaçınılmaz olarak uzun bir çalışma ve kitap demek. Bunda haklı olunup olunmadığına okurun kendisi karar verecektir."

1985 - Anthony Burgess Tıklayın Wikipedia

1978 yılında yazılmış olan ve 1984'e gönderme olarak yazılmış olan roman.

Burgess ve Orwell ile ilgili bir yazı: TIklayın

Gün Ortasında Karanlık - Arthur Koestler İletişim Yayınları Tıklayın

Rubashov, değişen dengelerin ortasında, bir gün önce gördüğü günün bir gün sonraki günle aynı olmadığını, partinin artık kendisini farklı pencereden nasıl gördüğünü ve kendisinin de partiye hep farklı pencereden bakmakta olduğunu kapatıldığı hücresinde ve sorgulanması sırasında keşfediyor. Bu süreç kokuşmuş geçmişin gerçeklerinin su yüzüne çıkmasına sebep oluyor. Rubashov ve İvanov geçmişten iki dost gölge ve onları bugünün karanlığında boğmak üzere hazır bekleyen, jilet kadar keskin ve kızgın Gletkin.

Bu konuda podcast için: Tıklayın

Mağlup Olan İlah

"Mağlup Olan İlah" (The God That Failed) Derleme eserde hayat hikayesi konu edilen isimler şöyle:

- Arthur Koestler

- Ignazio Silone

- Richard Wright

- Andre Gide

- Louis Fischer

- Stephen Spender

Körleşme - Elias Canetti Payel Yayınları Tıklayın

"Körleşme (Die Blendung), düşünce ile gerçeklik arasındaki sürekli savaşımın görkemli bir simgesidir; dünya kargaşasındaki insanoğlunun yükselişini ve çöküşünü dile getiren bir anıt-romandır. Çağımız edebiyatının ağırlık noktalarını oluşturan tek bir konu yoktur ki, bu romanda işlenmiş olmasın. Körleşme, gerçekte büyük bir dehşetin romanıdır; görünüşteki bireysel boyutlar içerisinde, körleşmiş düşünce ve körleşmiş toplum gibi ana temellerden kaynaklanan, bu körleşmenin korkunç sonuçlarını sergileyen bir çağdaş destandır. Yarı cehennem, yarı dünya dekorlarından oluşma bir sahnede Canetti'nin gözler önüne serdiği, gerçekte tüm yanılsamaları, düşünceleri ve egemen değer yargılarıyla, bütün bir kültürün çöküşünden başka bir şey değildir."

Oktay Sinanoğlu ve Kitapları Tıklayın

Türkçe giderse Türkiye gider...

"Türkçe mükemmel bir dil. Hatta mükemmel bir dil demek yetmez. Çünkü matematik gibi yapısı olan dil bugün dünyada yok. Türk dillerinden başka böyle bir dil yok. Latincede biraz vardı. Ama Latince ölü dildir. İngilizcede terim türetme yeteneği yok..."

Robert Capa'yı Beklerken, Susana Fortes - Doğan Kitap Tıklayın

Fotoğrafçı Gerda Taro'nun yaşam öyküsünü Robert Capa çizgisi ile birleştirerek anlatan, zengin bir anlatım diline sahip okunmaya değer bir roman. Özellikle ispanya iç savaşı, avrupanın durumu ve yaklaşan ikinci dünya savaşının soğuk rüzgarlarının etkisi altında direnen isimleri düşündüğünüzde roman çok daha ilginç bir hale geliyor. Kimler bu isimler: Hemingway, Huxley, Mann, Koestler, Brecht... Hatta arada Ehrenburg'un adı dahi geçiyor. Düşünebiliyor musunuz Gerda Taro'nun, Robert Capa'nın fotoğraf makinesinin "klik"leri duyulurken, iç savaşa katılan Arthur Koestler, yakalanıyor ve Gün Ortasında Karanlığın ardalanını oluşturan anılar şekilleniyordu...

Hayvan Çiftliği - George Orwell Can Yayınevi Tıklayın

Yedi emir üzerine kurdular devrimi:

1. İki ayak üstünde yürüyen herkesi düşman bileceksin.

2. Dört ayak üstünde yürüyen ya da kanatları olan herkesi dost bileceksin.

3. Hiçbir hayvan giysi giymeyecek.

4. Hiçbir hayvan yatakta yatmayacak.

5. Hiçbir hayvan içki içmeyecek.

6. Hiçbir hayvan başka bir hayvanı öldürmeyecek.

7. Bütün hayvanlar eşittir.

Kime Baksanız? Kimi Görseniz?

Hans Felix Baumann - Orwell'in meşhur fotoğraflarını çeken fotoğrafçı Tıklayın

Ne dinlesek?

Eurythmics 1984 For the Love of Big Brother TıklayınBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
0 # 2014-05-05 18:16
Merhaba, umarım çok iyisinizdir Burçin ve Ali bey, podcast'i göremiyorum, acaba bir sorun mu çıktı sitede?
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2014-05-05 23:03
Bülent Bey, her ne kadar 2 hafta dediysek de ağır aksak işliyor sistemimiz. Aslında geçtiğimiz günlerde kitabı konuştuk, ancak sonra siteye yükleyemedik. Bugün de tam bütün notları "kendi ellerimle" yazmışken, "çat" dedi ekran maviye büründü! Talihsizliklerd en yılmayacağız! ama bugün değil! Podcasti ekledik yine de... iyi dinlemeler!
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile