Ara

Dinle (Podcast)

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Haberdar Olun!

Cesur Yeni Dünya (Podcast) PDF Yazdır e-Posta

Ara verdikten sonra yolumuza devam ediyoruz. Sonunda heyecanla beklediğimiz bir kitaba ulaştık. CESUR YENİ DÜNYA. Distopya demekten dilimizde tüy bitmekteyken, gerçekten bir distopya okumanın zamanı gelmedi mi?

Kitabımız            : Cesur Yeni Dünya // Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret

Kokusu              :  Burçin - Metal Kokusu Ali Erdem - Miskinlik (Havasızlıkla karışık, ağır bir koku)

Yazarımız            : Aldous Huxley

Çevirmen           : Ümit Tosun

Yayınevi: İthaki

Bir anti - ütopya olan Cesur Yeni Dünya'nın penguen yayınlarından çıkmış baskılarından bir tanesini Londra'dan bir köprünün altında ucuza bulduğumda sevinnmiş ve almıştım. Son okudukça aldığıma daha da çok sevindim, zira Huxley kalemini ve zakasını öylesine kıvrak bir şekilde kullanmıştı ki, yaşadığı dönemi dikkate alarak geleceğe projeksiyon tutmuştu. Bunu yaparken kullandığı ifadeler ve hayal gücü o kadar güçlü ki, kitabın her sayfasında karamsar havayı adeta içinize çekiyorsunuz; Kitabın son satırına dek.  Uygar olarak adlandırılandan vahşiye uzanan bir öykü...

"Heyecan vermeyen bir hakikat, heyecanlandıran bir yalanın gölgesinde kalabilir." sf 136

Bu defa hızımızı alamadığımız için yarıda kesiyoruz. Aşağıda ilk bölümü bulabilirsiniz.

Merakla beklenen ikinci bölüm!!! :P

Nisan 2014 kaydı...

Konuşurken bahsettiğimiz birtakım konular, eserler vs...

Kitaba adını veren eser: Tempest // Fırtına Shakespeare (Her ne kadar konuşurken, büyük bir ayıp ederek Shakespeare'ı hatırlayamamış olsak da...)

Kitaptaki kahramanlar ve esinlenildikleri gerçek kişiler:

Bernard Marx, George Bernard Shaw + Karl Marx.

Henry Foster, Henry Ford

Lenina Crowne, Vladimir Lenin

Fanny Crowne, Fanny Kaplan, (Lenin'e karşı başarısız bir suikast ile bilinen kişi - kitapta Lenina ve Fanny arkadaşlar!!)

George Edzel, Edsel Ford, (Henry Ford'un oğlu).

Polly Trotsky, Leon Troçki,

Benito Hoover, Benito Mussolini + Herbert Hoover.

Helmholtz Watson, Hermann von Helmholtz + John B. Watson.

Darwin Bonaparte, Napoleon + Charles Darwin

Herbert Bakunin, Herbert Spencer + Mikhail Bakunin

Mustapha Mond, Mustafa Kemal Atatürk+ Sör Alfred Mond

- Huxley ile yapılan iki söyleşi: Tıklayın 2. söyleşi Wallace Tıklayın

- Cesur Yeni Dünya üzerine İngilizce bir podcast. Tıklayın

- Cesur Yeni Dünya'nın BBC tarafından televizyona aktarılan versiyonu için Tıklayın

- Algının şekillendirilmesi üzerine konuşurken istihbarat örgütlerinin LSD deneylerinden bahsetmiştik. Bu konunun detaylı incelemesi için Tıklayın (İngilizce - Project MKUltra) New Yorker'dan bir makale için Tıklayın

"Ama iktidarın doğası öyledir ki,onu istemeyip de ona maruz kalanlar bile,daha fazlasnı elde etmekten haz duymaya egilimlidir." - Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret'ten alıntı

- Burçin, Doors - Jim Morrison bağlamında konuşurken Aldous Huxley'nin bir diğer kitabına atıfta bulunuyor: Algının Kapıları // Doors of Perception

- Burçin'in hatırlayamadığı ama kendisinden bahsettiği Hitlerin Propaganda bakanı: Joseph Goebbels Tıklayın "Adolf Hitler'in en yakın arkadaşlarından biri ve en sadık yandaşıydı. Kendisi coşkulu ve enerjik hitabet yeteneği, sert anti-semitik görüşleri ve kitlesel propagandanın Büyük Yalan olarak bilinen tekniğini kullanmadaki ustalığıyla bilinirdi."

"Demokrasinin hayatta kalması,çok sayıdaki insanın yeterli miktarda bilginin ışığında gerçekçi seçimler yapabilmesine bağlıdır." - Kitaptan alıntı.

Ne dinlesek?

Doors

Ne okusak?

Arthur Koestler - Gün Ortasında Karanlık

Ne izlesek?

Das Experiment // Deney Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

"Deney, bilim adına bir oyun olarak başlar. 20 adam; iki hafta; 4000 Mark para uğruna bir oyun oynarlar. Oyun yapay olarak oluşturulmuş bir hapishanede insanın saldırgan davranışlarının araştırılmasıdır.8 kişi gardiyan, 12 kişi mahkum olur. Mahkumlardan kurallara uymasını isteyen gardiyanlar bunu sağlamak için şiddet uygulamak dışında herşeyde serbesttir.Oyun oynanmaya başlar ve olaylar karışık boyutlara ulaşır... Hem de çok karışık."

Fight Club // Dövüş Klubü Yönetmen: David Fincher,  Chon Kye-Young

"Oregon Üniversitesinde yüksek lisansını yapan Chuck Palanhiuk'un uzak olmayan bir gelecekte geçen ve kafası karışık genç bir erkeği konu alan romanından yola çıkılarak çekilen Fight Club'da filmi anlatan, ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işe sahiptir. Tek düze yaşamı kronik uykusuzluk sorunuyla çekilmez bir hale gelmiştir. Ailesi ve yakın bir arkadaşı olmayan Jack doktorunun tavsiyesi üzerine kanserli hastaların terapi grubuna katılır. Bu toplantılar esnasında Marla'yla tanışır o da genç adam gibi hasta olmadığı halde grubun toplantılarına katılmaktadır. Jack'in ve Marla'nın çabaları tüketici kültürünün anlamsızlığına karşı bir duruştur adeta kariyer sahibi ama yanlız insanların bir tepkisi. Jack'ın jenerasyonu ölü bir jenerasyondur. Bir yolculuk sonrası evinin yanmış olduğunu gördüğünde arayabileceği tek kişinin yolculuk sırasında tanıştığı sabun satıcısı Tyler Durden olmasıda adeta bunun bir kanıtıdır. İçilen birkaç biranın ardından park yerinde Tyler, kahramanımızı kendine vurması için kışırtacaktır. Aralarında başlayan bu kavga Jack'in hayatını değiştirecektir. Bir süre sonra Jack Tyler'ın yanına taşınır. Tyler'ın liderliğinde bir dövüş kulübünün kuruluşuyla bu kulübde sayıları elliyi aşmamak kaydıyla genç erkekler birbirleriyle dövüşmeye başlayacaklardır. Kısa sürede popüler hale gelen kulüp ve Tyler Durden hızlı bir şekilde bu ölü jenerasyonun mesihi haline gelir."

A Scanner Darkly Yönetmen: Richard Linklater

"Amerika uyuşturucuya karşı verdiği savaşı kaybetmiş durumdadır. Uyuşturucu yüzünden,ajan Fred, Bob isminde uyuşturucu satıcısı olan ikinci bir kişilik geliştirmiştir. Fred'in meslektaşları Bob'u yakalamak üzere bir operasyon başlatırlar ve çözülmesi olanaksız bir yolculuk başlar. "

Philip K. Dick'in en sevilen romanı A Scanner Darkly, gerçek oyuncular üzerine gelişmiş bir animasyon tekniği ile hayat buluyor.

Melancholia - Lars Von Trier

Ne okusak?

Mutsuz Olmak - Wilhelm Schmid

İnsanların, sürekli mutlu olmaları gerektiğine inandırıldığı bir çağda yaşıyoruz. Gazeteler, kitaplar, ilan panoları, reklam spotları mutluluk üzerine söylenebilecek her şeyi tüketmiş halde... Mutlu olmak bir görev, ödev gibi algılanır oldu ve bu algı, tek başına, kişiler üstünde önemli bir stres kaynağı haline geldi. Adeta “mutluluk diktatörlüğü”nün tahakkümü altında yaşamaya başladık. Wilhelm Schmid mutluluğa gereğinden fazla anlam yüklendiğini söylüyor vekitabında mutsuzluktan yana pozisyon alıyor.

Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

"Gelecek",

"Değişecek olan Şimdi" ise ikiye ayrılıyoruz;
Bugunü sevenler ve sevmeyenler...
Bugünü sevenler ile sevmeyenler kendi içlerinde ikiye ayırlıyor;
Umutlu olanlar ve umutsuz olanlar.
Bugünü sevenler ve sevmeyenlerin içinde ikiye ayrılan umutlu ve umutsuz olanlar kendi içlerinde de ikiye ayrılıyorlar;
Uyaranlar ve uyarılanlar...

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile