Ara

Dinle (Podcast)

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Haberdar Olun!

Biz (Podcast) PDF Yazdır e-Posta

Kitap Kokusunun izinde tam hız ilerliyoruz. Kitaplar kitapları kovaladıkça, zihnimiz ısınmaya, zorlanmaya ve büyük yazarların etkilerini üzerimizde hissetmeye devam ediyoruz. "Distopya" bu defa bizi S.S.C.B.'ye götürüyor. Devrimlerin ortasında, baskıların ve çalkantıların içinde büyük bir eser doğuyor. Ustamızın adı: Zamyatin. Şeffaflıklar şehrinde, herşey gerçekten de göründüğü gibi mi? Huzur mu yoksa kaos mu bizi bekleyen! Gelecekten geçmişe açılan pencereden görecekleriniz sizi ürkütmesin! Aslında hayatın tam içine bakıyorsunuz... (Podcastimiz 19 Ocak 2014 Pazar günüydü)

Kitabımız            : Biz

Kokusu              :  Burçin ve Ali Erdem bu defa aynı kokuda buluştu: "Sentetik"

Yazarımız            : Yevgeni Zamyatin

Çevirmen           : Egemen Yılgür

Yayınevi: Ayrıntı, Versus, İthaki, İmge

Kitabın tam İngilizce çevirisi için web sitesini TIKLAYIN

Soru: Yeşil duvarın ötesine geçecek miyiz?

Ali Erdem'den özür: Biz'i yayımlayan yayın evlerinden Versus Yayın evini Venüs olarak telaffuz etmişim. Özür diliyorum.

Kendimize eleştiri: (Hande'ye teşekkürler) Kendimizi konuşmaya ve distopya konularına kaptırıp kitabı okumayanlar için fazla ipucu vermedik. Tavsiyelerimizi çoğaltamadık. Bundan böyle daha hassas bir çizgi izlemeye çalışacağız. - Burçin ve Ali Erdem

Konuşurken değindiğimiz bazı konular, tavsiyelerimiz vs...

Ne okusanız?

Türkiye'de Dijital Gözetim - Alternatif Bilişim Derneği e - kitap için Tıklayın

"Alternatif Bilişim Derneği yeni bir kitapta bu kez dijital gözetimi tartışmaya açıyor. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde 2011 Bahar Dönemi'nde Yeni Medya Sosyolojisi adlı doktora dersinde bir araya gelen bir grup akademisyen, Türkiye'de dijital gözetim konusuna çalıştı. Daha sonra o çalışma, süre gelen tartışmalar ve araştırmalarla beslendi ve kolektif bir emeğin ürünü olarak Türkiye’de Dijital Gözetim: T.C. Kimlik Numarasından E-kimlik Kartlarına Yurttaşın Sayısal Bedenlenişi kitabı oldu."

Jerome K. Jerome/ The New Utopia 1891 1.000 yıl sonra uyandığında dünya nasıl olacaktı? İdeal düzel veya ütopya gerçekleşmiş olacak mıydı?

Zamyatin'in hayatına dair: Rusça ve İngilizce metin için Tıklayın

H.G.Wells - Efendi Uyanıyor (Dinlemek ve okumak için) Tıklayın

Samuel Johnson - Habeşistan Prensi Rasselas'ın Hikayesi (Dinlemek ve okumak için) Tıklayın

George Orwell - 1984 Tıklayın "1939 yılında patlak veren tarihin en büyük felaketi olan kavga, modern savaşın yeni karakterini tamamıyla ortaya koyar. Birincisinden farklı olarak, İkici Dünya Savaşı, bütün ulusal ekonomileri ve toplumları önemli ölçüde etkiler. Avrupa kıtası sınırlarını aşıp küresel bir görünüm kazanır. Geniş çatışmalara daha önce hiç sahne olmamış Pasifik Okyanusu coğrafyasının bütünüyle savaşa dahil olması ve savaşın son safhasında Müttefiklere destek olmak amacıyla partizan ordularının da savaşa girmesi, İkinci Dünya Savaşı'nın ne kadar korkunç olabileceğinin kanıtıdır."

Aldous Huxley - Cesur Yeni Dünya Tıklayın "Sınıflandırılmış toplum (toplumun geneli için gerekli, yerini kabullenmiş), Nüfus planlanması (ya da kontrollü ölüm), bilinçli eğitim ve eğitiminde tecrübenin hak ettiği yeri alması, seksin doğlallığı ve herşeyin kontrol altında tutulduğu bir yaşam biçimi... Bu satırları okudukça belki de "Büyük Birader"i hatırlayacaksınız ve diyeceksiniz ki, bu eserin özgünlüğü nerede? Ben de diyeceğim ki, Huxley bu eserini, Orwell'in 1984'ünden çok önce, 1931 yılında kaleme aldı. Gelin görün ki, 1984, Cesur Yeni Dünya'dan çok daha popülerdir."

Kurt Vonnegut - Playet Piano Tıklayın "In the same interview he acknowledges that he "cheerfully ripped off the plot of Brave New World, whose plot had been cheerfully ripped off from Yevgeny Zamyatin's We"

Nazım Hikmet Ran - Nazım Hikmet'i anlatmaya gerek yok ama... Tıklayın Zamyatin 1922 yılında hakkında ihraç kararı verildiğinde bir demecinde şöyle ifade etmiş duygularını:

"Bir yazar, ülkesinden uzakta, yalnızca kısa bir süre için,  ana vatanının izlenimleri hala canlıyken, yaşayabilir ve çalışabilir. Ama sonra kendi topraklarına dokunmalı ve oradan güçlenmeli, beslenmelidir." Y.Z.

Ben hem kendimden bahseden şiirler yazmak istiyorum,

hem bir tek insana, hem milyonlara seslenen şiirler.

Hem bir tek elmadan, hem süpürülen topraktan, hem

zindandan dönen insan ruhundan, hem kitlelerin

daha güzel günler için savaşından, hem bir tek

insanın sevda kederlerinden bahseden şiirler yazmak

istiyorum, hem ölüm korkusundan, hem ölümden korkmamaktan

bahseden şiirler yazmak istiyorum. N.H.R.

Feng Zikai - Eğitimin tek tipleştirmesi üzerine bir çizimine atıfta bulunmuştuk. Her ne kadar bu çizimi bulamasak da sanatçının çizimlerinin bulunduğu site için Tıklayın

Termodinamik ve Entropi?!?! Termodinamik Yasaları için Tıklayın

0. Kanun Eğer A ve B sistemleri, termodinamik dengedeyse ve B ve C sistemleri de termodinamik denge içerisindeyse; A ve C sistemleri de termodinamik denge içerisindedir.

1. Kanun Bir sistemin iç enerjisindeki değişim: sisteme verilen ısı ile, sistemin çevresine uyguladığı iş arasındaki farktır.Bir sistemin iç enerjisindeki değişim: sisteme verilen ısı ile, sistemin çevresine uyguladığı iş arasındaki farktır.

2. Kanun Bir ısı kaynağından ısı çekip buna eşit miktarda iş yapan ve başka hiçbir sonucu olmayan bir döngü elde etmek imkânsızdır.

3. Kanun Sıcaklık mutlak sıfıra yaklaştıkça bütün hareketler sıfıra yaklaşır.

Arnold Sommerfeld: "Termodinamik komik bir konudur. İlk defa öğrendiğinizde, ne olduğunu anlamazsınız bile. İkinci defa üzerinden geçtiğinizde, bir-iki nokta hariç anladığınızı düşünürsünüz. Üçüncü defa baktığınızda ise, anlamadığınızı bilirsiniz, ama o zamana kadar konuya alıştığınız için bu sizi o kadar rahatsız etmez."

Ne izleseniz?

Gattaca - Tıklayın "21. yüzyılda genetik mühendisliği çok gelişmiş ve bilimsel olarak kusursuz insanlar yaratılmaktadır. Özel pozisyonlar için yetiştirilen bu yeni süper insan ırkı yüzünden, normal yollardan dünyaya gelmiş insanlar işsiz kalmakta ve ikinci plana itilmektedir." - Jude Law ,  Uma Thurman ,  Ethan Hawke ,  Elias Koteas ,  Maya Rudolph

The Prisoner - Eski (1967) Tıklayın Yeni (2009) Tıklayın "1967’de The Prisoner adlı İngiliz dizisiyle TV tarihinde çığır açan Patrick McGoohan, dizinin hem yaratıcı yönetmenliğini hem de başrol oyunculuğunu üstlenerek bir efsanenin doğuşunu mümkün kılmıştı. Kendini “Köy” adı verilen bir tür açık hapishanede bulan ve geçmişini hatırlamayan bir adamın, aynı kaderi paylaştığı insanlarla birlikte verdiği kaçış mücadelesini anlatıyor."Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
0 # 2014-01-19 20:20
Umuyorum ki bir sorun çıkmamıştır. Yeni podcast bugün yayınlanacaktı. Bekliyorum merakla "Biz"i.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
+1 # 2014-01-20 00:57
Bülent Bey,
Konuştuk, kaydettik, yarın yükleyeceğiz. Görüşmek üzere!
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile