Ara

Dinle (Podcast)

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Haberdar Olun!

Efendi Uyanıyor (Podcast) PDF Yazdır e-Posta

Kitap Kokusunun izinde yeni bir yol tutturmuştuk hatırlarsanız. "Distopya" çizgisinden şaşmayacaktık, ama kitap kokusunu da sonuna dek içimize çekecektik. İşte öyle de yapmaya devam ediyoruz. Ve bir büyük ustaya konuk oluyoruz. Habeşistan'da başlayan yolculuğumuz uzun süredir uyuyan bir insanın uyanışıyla devam ediyor. Bakalım Burçin ve Ali Erdem bu uyanıştan feyz alabilecekler mi? Wells Zaman Makinesi'ni icat ettikten 4 sene sonra başka türlü bir zaman yolculuğuna çıkartıyor okuyucuyu...

Kitabımız            :  Efendi Uyanıyor

Kokusu              :  Ali Erdem - Yanık Et // Burçin - Geniz ve göz yakan gaz ve direniş kokusu

Yazarımız            : Herbet George Wells

Çevirmen           : Egemen Yılgür

Yayınevi: Maya Kitap

Kitabın tam İngilizce metni için Gutenberg web sitesini TIKLAYIN

Konuşurken bahsi geçen konular, bağlantılar, kitaplar:

Zaman Makinesi - H.G. Wells - "Sanayi işlerini yavaş yavaş gün ışığında yaşamak hakkından yoksun kıldığını düşünüyordum. Giderek daha derine, daha büyük yer altı fabrikalarına yönelinmiş, gün geçtikçe oralarda daha çok kalmak gerekmiş ve sonunda olan olmuştur demek istiyorum! Şimdi bile, bir kömür madeni işçisi doğal olmayan koşullar içinde, yeryüzüne hemen hemen hiç ayak basmadan yaşamakta değil midir?"

Modern Ütopya - H.G.Wells - "Above the sphere of the elemental cravings and necessities, the soul of man is in a perpetual vacillation between two conflicting impulses: the desire to assert his individual differences, the desire for distinction, and his terror of isolation. He wants to stand out, but not too far out, and, on the contrary, he wants to merge himself with a group, with some larger body, but not altogether."

Kısa Dünya Tarihi - H.G.Wells

H.G.Wells - Jules Verne ve Stanislaw Lem üzerine bir makale "Concerned with the human in relation to the non-human, SF could only emerge in the context of a culture that articulates crucial aspects of its experience in those terms. Moreover, because it represents a secular transformation of religious concerns, SF could only emerge in a context in which the claims of traditional religion were still felt but in which belief was at best problematic."

Wells'in Metropolis'i sert bir şekilde eleştirdiği 1927 tarihli metin. Tıklayın

Wells'in hayatı ile ilgili bir kitap tanıtımı. A Man of Parts - David Lodge Tıklayın

Lenin ve Wells'in 1920 tarihli söyleşisi. Tıklayın Wells anlatıyor: Konuşmamız iki motif üzerinden oluştu. Birincisi benden ona: "Rusya'da nasıl bir şey yapıyorsunuz? Nasıl bir devlet yaratmaya çalışıyorsunuz?" Diğeri ondan bana: Neden sosyal devrim İngiltere'de başlamıyor? Neden devrim için çalışmıyorsunuz? Neden kapitalizmi yok edip yerine Komunist devleti kurmuyorsunuz?" Ve motifler birleşiyor ve birbirini aydınlatıyor. İkincisi birinciyi geri getiriyor: "Fakat siz, sosyal devrime ne anlam yüklüyorsunuz? Başarısıyle ne umuyorsunuz?" Ve buradan tekrtar ikinciye dönüyoruz: "Bunu bir başarı haline geitrmek için Batı'nın da katılması gerekiyor." (Çeviri dilimiz döndüğünce yapılmıştır. - KK.Net)

Lenin ve Satlin'in 1937 tarihli söyleşisi. Tıklayın

... The transformation of the world is a great, complicated and painful process. For this great task a great class is required. Big ships go on long voyages.

WELLS: Yes, but for long voyages a captain and a navigator are required.

STALIN: That is true; but what is first required for a long voyage is a big ship. What is a navigator without a ship? An idle man.

WELLS: The big ship is humanity, not a class.

STALIN: You, Mr. Wells, evidently start out with the assumption that all men are good. I, however, do not forget that there are many wicked men. I do not believe in the goodness of the bourgeoisie.

Charnel House - Ütopya'nın Kapitalist Modernite altında değişimi İngilizce metin için TIKLAYIN

Tagore ve Wells Tıklayın

TAGORE: Then there is the question of racial pride. Can the West fully acknowledge the East? If mutual acceptance is not possible, then I shall be very sorry for that country which rejects another's culture. Study can bring no harm, though men like Dr. Haas and Henri Matisse seem to think that the eastern mind should not go outside eastern countries, and then everything will be all right.

WELLS: I hope you disagree. So do I!

Isaac Asimov hangi 12 konuda yanıldı? Tıklayın - Kablosuz elektrik, uçan arabalar, insansı robotlar?...

Ne okusam?

İlahi Komedya - Dante / Rekin Teksoy çeviriyle

Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley - Sınıflandırılmış toplum (toplumun geneli için gerekli, yerini kabullenmiş), Nüfus planlanması (ya da kontrollü ölüm), bilinçli eğitim ve eğitiminde tecrübenin hak ettiği yeri alması, seksin doğlallığı ve herşeyin kontrol altında tutulduğu bir yaşam biçimi...

The New Utopia - Jerome K. Jerome - Deveden büyük fil var. Kahramanımız bir uyuyor, tam bin yıl! 1899 yılında uykuya dalıyor ve 29. yy'de uyanıyor. Yeni ütopya adlı bu kısa yazı tavsiyemizdir.

Ne izlesem?

Metropolis - Wells'in Efendi Uyanıyor adlı kitabından esinlenerek çekilen 1927 tarihli bir film.

Görünmez Adam  - Hollow Man - Wells'in kitabından uyarlama. "Başarılı bir bilim adamı olan Sebastian Caine tam görünmezlik sağlayan bir serum yaratır. Bulduğu formulü kullanan Caine görünmez olur ancak ondaki bu değişim beraberinde önceden tahmin edilmeyen bir güç getirir. Bu güç Caine'e ahlaki değerlerini unutturacak ve hem tehlikeli hem de korkutucu olaylara neden olacaktır."

Dark City - Karanlık Şehir - Ali Erdem'e her yol DARK CITY! "John Murdoch tuhaf bir otel odasında gözünü açar ve vahşice işlenmiş bir dizi cinayetin zanlısı olarak arandığını öğrenir. Esas sorun hiçbir şey hatırlamıyor olmasıdır. Peşinde sadece polis değil, gizemli yabancılar da vardır. Murdoch kaçarken bir yandan da kişiliğindeki karmaşık bir sırrı çözmeye uğraşır. Ancak bazı sırlar ölümcül olabilir."

Forever Young - Daima Genç - "Test pilotu Daniel McCormick'in harika bir işi, sadık bir sevgilisi, güvenilir bir dostu vardır. İsteyebileceği herşeye sahiptir. Birşey hariç: Tehlikeyle yüzleşme yeteneğine rağmen, kız arkadaşının yüzüne bakıp ona evlenme teklif etmeyi beceremez. Konuyu açmak için hep yarını bekler...fakat bir anlık felaket sonucunda yarınlar tükenir. Hayat sevgilisini ondan ayırmıştır. Hayatla tek başına yüzleşmeye isteksiz olan Daniel, insanların gelecekte tekrar canlandırılmak üzere dondurulduğu, çok gizli bilimsel araştırmalar için gönüllü olur. Tekrar uyandığında, kendini 1992 yılında bulur."

Ne dinlesem?

Beatles...

Orson Welles - Dünyalar Savaşı radyo yayını Tıklayın - Konuşmamız sırasında Burçin, Orson Welles'in 1938 yılında yaptığı radyo yayınını hatırlatıyor.Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
0 # 2014-01-02 23:12
Habeşistan Prensi Rasselas'ın Hikayesi'ne yorum yazmak istiyordum ama altında yorum alanı bulamadım o yüzden buraya yazıyorum.
Distopya konusunu seçerek harika bir iş yaptınız. Ve ilk bölümde çok iyi bir şekilde altından kalktınız, distopya hakkında bir çok şey öğrendim ve yeni bir kitap tanıdım. Çağrışımlarınız ın peşinden gittiğinizde distopyayı daha geniş bir düşünme alanına taşıyacağınıza eminim. İyi bir dizinin gelecek bölümünü bekler gibi bekliyorum podcastlerinizi . Yeni yayın döneminde (güler) başarılar. Podcaste devam!
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2014-01-03 09:51
Bülent Bey selamlar... Çok haklısınız, Rasselas için "yorum"ları açmayı unutmuşuz. Uyarınız üzerine açtık. Gelecekte görüşmek üzere!
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2014-02-04 22:41
Çok güzel dolu dolu bir podcastti yine. Gülümsedim, düşündüm, bilgilendim. Kitabın üzerine bunca düşünüp bir de yan araştırmalarla desteklemeniz takdire şayan. Dilinize sağlık. Bir şey eklemem gerekiyor: Burçin beyin sesi zaman zaman azalıyor, mikrofon sanırım uzak kalıyor bazı anlarda. Aksatmadan devam edebilme isteği duymanız dileğiyle, saygılar, sevgiler.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile