Ara

Dinle (Podcast)

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Haberdar Olun!

Habeşistan Prensi Rasselas'ın Hikayesi (Podcast) PDF Yazdır e-Posta

Kitap Kokusunun izinde Burçin & Ali Erdem yeni bir serüvene girişiyorlar. "Distopya" temel konusu üzerinden okumalar yapmak niyetindeler. 22 Aralık 2013 tarihinde tarihin belki de ilk distopyası olan bir kitapla yeni yolculuklarına başlıyorlar. Sizler de bu yolculukta onlara eşlik etmeye ne dersiniz?

Kitabımız            :  Habeşistan Prensi Rasselas'ın Hikayesi

Kokusu              :  Ali Erdem - Papirüs Burçin - Tütsü Kokusu

Yazarımız            : Samuel Johnson

Çevirmen: Barış Yıldırım

Not: arada "çıtırtı"lar duyarsanız, endişelenmeyin, Burçin faresi ile tıklamalar yapıyor, bilgisayarınızın ayarlarıyla oynamayın.

Kitabın tam İngilizce metni için Gutenberg web sitesini TIKLAYIN

Konuşurken bahsi geçen konular, bağlantılar, kitaplar:

"Yalnızca insan, ağlayarak doğar, yakınarak yaşar ve hayal kırıklığı içinde ölür." Samuel Johnson

Ütopya nedir? Yunanca "Yok yer" ve ses benzeri "eutopia" "iyi yer" anlamına geliyor.  İlk defa Thomas More tarafından "Utopia" adlı eserde 1516 yılında kullanılmış. İdeal toplum düzeni çiziliyor.

* Samuel Johnson Sözlüğü Samuel Johnson tarafından hazırlanan sözlüğün tam metni: Tıklayın

* Samuel Johnson Ödülü Kurgu dışı alanda verilen Samuel Johnson ödülü Tıklayın

* Samuel Johnson Hakkında Leslie Stephen Tıklayın Candide Voltaire - Rasselas karşılaştırması da yapılan bir yazı.

* Virginia Üniversitesi UTOPIA başlığı altında konuştuğumuz kitabın orijinal görüntüsü: Tıklayın

* İnsanlık ve Sosyal Bilimler Araştırmaları Enstitüsü web sitesinde yer alan Abdulhafeth Ali Khrisat tarafından kaleme alınmış bir yazı, Samuel Johnson'ın eserinde Doğu yaklaşımı ve şarkiyatçılık. (Kanaatimizce biraz aşırıya kaçılmışsa da görüşünüze sunuyoruz.) Tıklayın

* Net-Texts Ütopya ve distopya üzerine kapsamlı metinlerin bulunabileceği bir web sitesi (İngilizce) Tıklayın

* Read Write ThinkDistopyanın özellikleri, türleri ve kahramanları üzerine bir özet yazısı (İngilizce) Tıklayın

* Monash Üniversitesi Podcastler: Ütopya, distopya ve felaketler başlıklı bir konferansın ses kayıtları için Tıklayın

Ne okusak?

* Şarkiyatçılık - Edward Said Tıklayın

* 1001 Gece Masalları Tıklayın

* Guliverin Seyahatleri Tıklayın

* Robinson Crusoe Tıklayın

* Candide - Voltaire Tıklayın

* Prens - Machivelli Tıklayın

Distopyalar?

* Biz - Yevgeni Zamyatin Tıklayın

* Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley Tıklayın

* Fahrenheit 451 - Ray Bradbury Tıklayın

* 1984 - George Orwell Tıklayın

Ve şimdilik sayamadığımız diğerleri....

Kitap Kokusu bizi hangi filme götürüyor?

Ne izlesek?
* Küçük Buda // Little Buddha Tıklayın "İtalyan sinemasının yaşayan en büyük yönetmeni olan Bernardo Bertolucci'nin birçok eleştirmence beğenilmeyen filmi. Lama Norbu (Ruocheng Ying), Budistlerin ruhani liderlerinin ölmesi üzerine, reernkarnasyon sonucu Buddha'nın ruhunun bir çocuğa geçeceğini düşünüyor. Hindistan'dan bir kız çocuğu, Seattle'dan Amerikalı küçük Jesse (Alex Wiesendanger) ve Katmandu'dan bir çocuğu alıp kutsal Butan şehrine gidiyorlar. Burada gerçek Küçük Buddha'nın kim olduğu anlaşılacak"

* Son Umut // Children of Men Tıklayın "Dünya, 2027: Gelecek için umut gittikçe önemini kaybeden bir kaynak oluyor. Son doğan bebeğin üzerinden neredeyse 19 yıl geçmiş ve açıklanamayan evrensel çocuksuzluk her geçen yıl beşeriyet sınırlarını, gelecekteki tüm haklarından vazgeçirmeye yaklaştırmıştır."

* 12 Maymun // 12 Monkeys Tıklayın "Ölümcül bir virüs tüm dünyayı tehdit etmektedir. 1996'da 5 milyar kişinin ölümüne neden olan bu virüs, 2035'te dünya nüfusunun yalnızca yüzde birini hayatta bırakmıştır. Bu virüsün etkilerinden korunabilmek için insanlar yer altında koloniler kurarak yaşamaya başlar."

* Metropolis Tıklayın "Metropolis, sadece döneminin değil, tüm zamanların en üstün bilim kurgu yapıtlarından biridir. Endüstrileşme çağının etkisini hissettirdiği bir dönemde, Lang'ın gelecek tasarımı da bundan payını alır. İnsanlar ikiye ayrılmıştır. Yeraltında makinelerle birlikte yaşayan sınıf ve yukarıda daha konforlu bir yaşam süren yönetici sınıf. Lang, bölünmüş toplumsal yapıyı, insanı bir aşktan yola çıkarak, uzlaştırmaya çalışır."

* THX 1138 Tıklayın "İnsanlık 25. yüzyılda mekanikleşmenin son safhasına ulaşmıştır. Yeraltında ultra hijyenik ortamlarda yaşayan insanların artık bir ismi ya da kimliği yoktur. Yalnızca kodlarla tanımlanan bu dünyada insanlar özel bir ilaçla duygulardan arındırılmıştır. Amaç cinselliği yok ederek nüfusu belli bir sayıda tutabilmektir."

* V for Vendetta Tıklayın "V olarak bilinen maskeli bir adam, geleceğin totaliter rejimle yönetilen İngilteresi'nde korkuyla sindirilmiş halkına egemenliği geri verebilmek için şiddete başvuran biridir. V İngiltere halkını, kendisiyle Guy Fawkes günü olan 5 Kasım’da Parlamento’nun çevresinde buluşmaya davet eder."

* Karanlık Şehir // Dark City Tıklayın "John Murdoch tuhaf bir otel odasında gözünü açar ve vahşice işlenmiş bir dizi cinayetin zanlısı olarak arandığını öğrenir. Esas sorun hiçbir şey hatırlamıyor olmasıdır. Peşinde sadece polis değil, gizemli yabancılar da vardır. Murdoch kaçarken bir yandan da kişiliğindeki karmaşık bir sırrı çözmeye uğraşır."

* Truman Show Tıklayın "Truman çok güzel bir adada yaşamaktadır... Fakat bu ada, Truman dışında her şeyin sahte olduğu bir ortamdır ve doğduğu günden itibaren devamlı olarak seyirciler tarafından izlenmiştir. Truman, bunun hiç farkında olmaz,  ta ki öldüğünü sandığı babasını görene dek."

* Repo Genetic Opera Tıklayın Müzikal - "Çok da uzak olmayan bir gelecekte, 2056 yılında, salgın bir hastalık yüzünden tüm dünyadaki insanlar organlarındaki bozukluklar nedeniyle perişandırlar. Bu trajik ortamda bir kurtarıcı gibi ortaya çıkan GeneCo adlı bio-teknoloji şirketi belli bir ücret karşılığında organ nakilleri yapar. Ancak ödemelerini aksatanlardan organları geri almak isteyen şirketin adamı “Repo Man” bu kişileri yakalamak için her an avcılık yapmaktadır."

* Varoluş // eXistenZ Tıklayın "En popüler oyunları piyasaya süren Antenna Research şirketi, büyük bir ses getireceğini inandığı yeni oyununu onun yaratıcısı ve birkaç üyesi ile denemek için biraraya gelirler. Bu grup arasında en heyecanlı olan oyunun esas yaratıcısı, akıllı ve seksi Allegra Geller (Jennifer Jason Leigh)'dır. Bir yandan oyundaki yenilikleri keşfederken bir yandan da en çılgın fantezileri ve gerçek arasındaki çizgiyi sonsuza dek yok edecek maceraya hazırdırlar."

Ve distopya ile ilintilendirilebilecek filmler listesi: Wikipedia Tıklayın

Distopya filmleri ile ilgili başka bir site: TıklayınBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile