Ara

Dinle (Podcast)

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Haberdar Olun!

Denizi Yitiren Denizci (Podcast) PDF Yazdır e-Posta

Kitap Kokusunun izinde sevgili dostumuz Yasemin'in tavsiyesini dinliyor ve Japon yazar Mishima'nın peşine takılıyoruz. Siz okudunuz mu?

Kitabımız            :  Denizi Yitiren Denizci

Kokusu              :  Burçin: yosun Ali Erdem: iyot

Yazarımız            : Yukio Mishima

"Roman, dul bir kadın, on üç yaşındaki oğlu Noboru ve kadının ikinci eşi olan denizcinin öyküsünü anlatır. Yaşıtlarıyla bir çete kuran Noboru, ilk tanıştığında denizler fatihi bir kahraman olarak gördüğü denizcinin annesiyle evlenerek sıradan birine dönüşmesinin şokunu atlatamaz. Rakuyo’nun varlığıyla bütünleşmiş olan bu adam, geminin ayrılmaz parçası olan bu adam, kendini o güzel bütünden koparmış, kendi isteğiyle düşlerinden gemileri ve denizi silip atmıştı.Noboru, tatil boyunca Ryuji’nin yanından ayrılmamış ve denizle ilgili hikâyeler dinleyerek, ötekilerin hiç bilemeyecekleri denizcilik bilgileri edinmişti. Ama onun istediği, bu bilgiler değil, günün birinde denizcinin hikâyeyi yarıda keserek, yeniden denize dönerken ardında bırakacağı mavi su damlalarıydı. Deniz, gemiler ve okyanus seferlerinin hayali ancak bu mavi damlalarda var oluyordu."

Ali'nin kafası biraz karışık sanki? Yoksa dersine iyi çalışmamış mı? Burçin ise her zamanki gibi yorumlarıyla parlıyor. Kitap kokusunun izinde giden iki kafadar, yine kendi çizgilerinde ama aynı kitabın peşinde gidiyorlar.

Konuşma sırasında bahsedilen konular, kitaplar ve tavsiyeler:

Tatenokai (Kalkan Topluluğu - Shield Society) - Wikipedia // Kitabın yazarı Yukio Mişima tarafından kurulan, geleneksel Japon değerlerine ve imparatora bağlılığı ana eksenine alan bir tür örgüt.

Yukio Mişima'nın hayatın anlatan bir filmden alıntı. Seppuku sahnesi. Tıklayın

Ne okusak?

Yaz Ortasında Ölüm - Yukio Mişima / Can Yayınevi Tıklayın

"Mişima, İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’nın yaşadığı dramatik yıkım sırasında yitip giden bir kuşağın haykıran sesidir. Yazarın yaşamı, bu kayıp kuşağın kendini yeniden keşfetmesinin öyküsüdür."

13 Pipo - İlya Ehrenburg / Evrensel Basın Yayım Tıklayın

"- Sevgilim, ben de ateş etmesini öğrenmek istiyorum. Ulusal ordumuzun subayının eşi de silah tutmasını bilmelidir. İzin verirsen bu küçük haydutun piposunu vurmaya çalışacağım.

Teğmen böylesine masum bir eğlenceyi ona çok görücek değildi ya! Askerden birinden aldığı tüfeği nişanlısına uzattı. Kızın elinde tüfeği gören tutsaklar kaçışarak çitle çevrili alanın bir köşesinde sıkıştılar. Ortada gülümseyerek duran küçük Pol kaldı, elinde de piposu... Gabriyel pipoyu hareket halindeyken vurmak istediği için nişan alırken çocuğa:

- Koş! Şimdi ateş edeceğim, dedi.

Pol hiç istifini bozmaksızın ortada dikiliyordu. Gabriyel daha fazla beklemeden ateş etti, ama ilk kez böyle bir işe giriştiği için, pipoyu ıskalaması hoş karşılanabilir. Ama Teğmen dayanamadı:..."- Sevgilim, ben de ateş etmesini öğrenmek istiyorum. Ulusal ordumuzun subayının eşi de silah tutmasını bilmelidir. İzin verirsen bu küçük haydutun piposunu vurmaya çalışacağım.

Teğmen böylesine masum bir eğlenceyi ona çok görücek değildi ya! Askerden birinden aldığı tüfeği nişanlısına uzattı. Kızın elinde tüfeği gören tutsaklar kaçışarak çitle çevrili alanın bir köşesinde sıkıştılar. Ortada gülümseyerek duran küçük Pol kaldı, elinde de piposu... Gabriyel pipoyu hareket halindeyken vurmak istediği için nişan alırken çocuğa:

- Koş! Şimdi ateş edeceğim, dedi.

Pol hiç istifini bozmaksızın ortada dikiliyordu. Gabriyel daha fazla beklemeden ateş etti, ama ilk kez böyle bir işe giriştiği için, pipoyu ıskalaması hoş karşılanabilir. Ama Teğmen dayanamadı:...

Ne izlesek?

Film: Ahlaksızın Günü (the sailor who fell from grace with the sea) - kitabın filmi için tıklayın. Kris Kristofferson ve  Sarah Miles'ın başrollerini oynadığı 1976 yılı İngiliz yapımı film. (Her ne kadar Burçin ve Ali bu film için Hollywood yapımı dese de aslında film İngiliz yapımı imiş!) Tıklayın

Alacakaranlık Samurayı (Tasogare Seibei - Twilight Samurai) - 19. YY Japonyasında, çöken feodal sistemim ortasında bir bürokrat olarak çalışmak durumunda olan bir samurayın hikayesi Tıklayın

Akira Kurusawa Filmleri: Kurusawa filmleri için Tıklayın

Çizgi Film: Tepedeki Ev (Kokuriko-Zaka Kara (From Up On Poppy Hill) - Goro Miyazaki tarafından yönetilen 2011 yılı Japon yapımı animasyon film. Tıklayın

Umi, beş kişilik ailesinin en büyük oğludur. Babası Kore Savaşı sırasında kaybolmuştur ama Umi onun döneceğine dair ümidini kesmez ve babasının dönme ihtimaline karşılık her gün çift flamayı evlerinden sallamaktadır. Tam da bugünlerde bir lisede ortaya çıkan bir öğrenci hareketinin ortasında kalır, bir yandan genç Jun’a âşık olur.

Ne yapsak?

İstanbul'da yaşayanlar için gezin görün: Japon Bahçesi - Baltalimanı TıklayınBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
0 # 2013-12-12 18:58
Hoş geldiniz, iyi ki geldiniz, ilaç gibi geldiniz. Çok özlemişim sohbetinizi. Yine çok keyifli bir sohbetti, yine bende orada olma isteği uyandırdı, yine bir çok güzel film ve kitaba dair bilgi edindim. Ve en çok da iki haftada bir podcast olacağına dair habere sevindim, umarım olur, ben de keyifle dinlerim. Saygılar, sevgiler...
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2013-12-13 09:12
Bülent Bey tekrar merhaba... biz de sizin hala orada olduğunuzu bilmekten mutluyuz. Bir süre ara verdik ama silkinip yolumuza devam edeceğiz. Sevgiler, Saygılar
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2013-12-24 11:48
Çok uzun zaman bekledik Mişima için. Heyecanlıydım beklerken. Okurken ve bitirdiğimde kitap beni başka diyarlara götürmüştü. Hele sonunda şaşırmıştım. Burçin'in söylediklerinin haricinde verilen tepkinin "normalleşme" ye olan tepki olduğunu da düşündüm. Kahramanlıktan çıkan bir adama verilen ceza…
Okuma listesine de ek yapmak istiyorum Japon edebiyatında okuduğum ve hayalleri gözümün önünden gitmeyen Kobo Abe Kumların Kadını. Hala neden derim.
Bir de kitap kapağı o bahsettiğiniz sanatçının Hokusai'ın. Ama sizin de dediğiniz en bilinen Büyük Dalga adlı eseri değil daha az bilinen bir eseri.
Sağlıcakla kalın. Mutlu yıllar.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2013-12-24 12:04
Bilgilendirme için çok teşekkürler Yasemin!
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile