Ara

Dinle (Podcast)

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Haberdar Olun!

Berlinli Apartmanı (Podcast) PDF Yazdır e-Posta

Kitap Kokusunun izinde yerli yazar haftasındayız. Büyük usta Arthur Koestler'den sonra sırada Yaprak Öz ve Yitik Ülke Yayınlarından çıkan bir cinayet romanı var karşımızda. Okuduk, tartıştık. Hatta bu defa sıra dışı bir yöntem de denedik. Kitabı Burçin okurken bazı yerleri kitaptan çıkardı. Ali Erdem ise bu kısımlar çıkartılmış şekilde okudu. Neticede iki farklı sonuç mu çıktı? İki ahbap çavuş bu defa ne yumurtladılar? Siz okudunuz mu?

Kitabımız            :  Berlinli Apartmanı

Kokusu              :  Okuduk okumasına ama kitabın kokusunu konuşmayı                                        UNUTTUK!!!

Yazarımız            : Yaprak Öz

"Cinayet kitapları çeviren Oya, güzeller güzeli Berlinli Apartmanına taşınır. Komşularıyla yakınlaştıkça, tuhaf olaylara şahit olmaya ve korkuya kapılmaya başlar. Acaba Berlinli Apartmanı sanıldığı kadar huzurlu, sakinleri ise göründüğü kadar masum değil midir? Korkusunu yenip şüphelerine mantıklı bir açıklama getirme çabasına girişen Oya, bir süre sonra kendisini Türk usulü bir Agatha Christie hikâyesinin içinde bulur. Kediler, cinler, şeytanlar, ölü çocuklar, yılanlar, kâbuslar, büyüler, oyuncak bebekler ve katillerle dolu bir dünyanın başkahramanıdır artık."

Ne okusak?

Frankenstein - Mary Shelley "Günahkar bir öğrencinin, bir araya getirdiği bir vücut önünde diz üstüne çöktüğünü gördüm. Bir adamın korkunc hayalinin çalışmakta olan güçlü bir çeşit motorun üzerinde hayat belirtileri gösterdiğini, huzursuz bir şekilde kımıldadığını ve yarı yaşamsal bir şekilde hareket ettiğini gördüm. Dünyanın Yaratıcısının muazzam mekanizmasını taklit etme çabasının insan üzerindeki etkileri korkunç, çok korkunç olmalı."

Drakula - Bram Stoker "Dracula, hukukçu Jonathan Harker’ın Kont Dracula adında bir alıcının Londra’da satın almak istediği evin işlemlerini yapmak üzere Transilvanya’ya gidişiyle başlar. Jonathan, müşterisinin şatosunda dehşet uyandıran keşiflerde bulunur. Kısa bir süre sonra Londra’da da huzur kaçıran birtakım olaylar başlar. İçinde kimse olmayan bir tekne batar; genç bir kadının alnında gizemli bir işaret belirir, tımarhanedeki bir ruh hastası “Efendi”sinin gelmek üzere olduğundan dem vurmaya başlar. Olaylar, uğursuz kont ve onunla savaşmayı göze alan bir grup genç arasında çatışmaya dek gidecektir."

Yürek Burgusu - Henry Miller "Bly köşküne iki tatlı çocuğun mürebbiyesi olarak atanan vazife perver bir hanımefendinin dirençli hikayesi bu. Malikanenin soğuk ve donuk ortamı, tekinsiz havası bu tatlı bayanın ve yardımcısı bayan Grose'un dayanışması ile çekilir hale gelse de karanlığın ürperten elleri her daim duygu geçirmez kapıların ardında ve karanlık koridorlarda ya da göl kenarında sizi bekliyor."

Ne izlesek?

Paranormal Activity Genç bir çift evlerinde garip bir gücün varlığından şüphelenmeye başlıyor ve evlerini kamera sistemiyle donatıyor. İşte paranormal activity bu kameralara yansıyan görüntülerden oluşuyor sadece.

Crying Game (Ağlatan Oyun) Britanya Ordusunda görevli Jody, Onu Politik amaçları doğrultusunda kullanmak isteyen IRA tarafından kaçırılır. Jody'ye gözkulak olması için başına Fergus adlı bir militan verilir. Bu iki sözde düşman kısa süre içinde kendilerine özgü bir arkadaşlık geliştirirler. Öldürülme ihtimali yüksek olduğu için Jody, Fergus'tan eğer ölürse sevgilisine gözkulak olması konusunda söz alır.

 Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
0 # 2013-09-30 23:09
Çok beklettiniz ama sonunda geldiniz. Yine çok güzel bir podcastti. Kitabı çok çok beğenmeseniz de sırf sohbetinizi dinlemek yetti. Burçin beyin "esazında"larını özlemişim. Bir de çok uzun oldu dediniz, hiç uzun olmamış, keşke daha uzun olsaydı dedim. Çok teşekkür ederim. Lütfen podcaste devam.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile