Ara

Dinle (Podcast)

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Haberdar Olun!

Gün Ortasında Karanlık (Podcast) PDF Yazdır e-Posta

Kitap Kokusunun izinde büyük bir yazarı, Arthur Koestleri konuştuk. Gün Ortasında Karanlık! Siz okudunuz mu?

Kitabımız            :  Gün Ortasında Karanlık

Kokusu              :  Ali Erdem - Gölgede Kalmış Kar (1. geçtiği ortam itibariyle 2. karın soğukluğu, yalnızlığa, itilmişliğe ve dışlanmışlığa atıfla) Burçin - Paslı Demir Kokusu (Nemli bir ortam, ıslak taşlar, prangalara vurulmuş yalnız bir adam)

Yazarımız            : Arthur Koestler

"Parti, bireyin özgür iradesini reddediyor, ama aynı zamanda ondan sınırsız bir özveri talep ediyordu. Bireyin iki seçenekten birini tercih yetisini inkar ediyor, ama aynı zamanda onun her seferinde doğru seçim yapmasını bekliyordu. Bireyin iyi ile kötüyü ayrıdetme gücünü inkar ediyor ama aynı zamanda suçtan, ihanetten söz ediyordu. Birey, ekonomik fatalitenin ayrılmaz bir parçası, sonsuza dek işlemek üzere kurulmuş, hiç durmayacak, hiç etkilenmeyecek bir saatin dişlisi olarak tanımlanıyor ama Parti dişlinin saate başkaldırmasını, yönünü değiştirmesini istiyordu. Bu hesabın bir yerinde bir yanlışlık vardı; denklemin çözümü yoktu."

Konuşmamızda değindiğimiz bölümler & eserler:

Açılışta yaptığımız alıntı: Sf 157 "Basınımız ve eğitim sistemimiz, şovenizm, militarizm, dogmatizm, konformizm ve cehalet üstüne kurulu. Hükümetin keyfi yönetimi sınır tanımıyor, tarihte eşi benzeri görülmemiş ölçüde sınırsız; basın özgürlüğü, düşünce, ifade, seyahat özgürlüğü, sanki İnsan Hakları Beyannamesi hiç yokmuşçasına kısıtlı. Devasa bir polis örgütü kurduk, ihbarcılığı ulusal bir kurum haline getirdik, fiziksel ve ruhsal işkenceyi ince, rafine bir bilim haline getirdik."

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Koestler'in intihar notu:

To whom it may concern. The purpose of this note is to make it unmistakably clear that I intend to commit suicide by taking an overdose of drugs without the knowledge or aid of any other person. The drugs have been legally obtained and hoarded over a considerable period. Trying to commit suicide is a gamble the outcome of which will be known to the gambler only if the attempt fails, but not if it succeeds. Should this attempt fail and I survive it in a physically or mentally impaired state, in which I can no longer control what is done to me, or communicate my wishes, I hereby request that I be allowed to die in my own home and not be resuscitated or kept alive by artificial means. I further request that my wife, or a physician, or any friend present, should invoke habeas corpus against any attempt to remove me forcibly from my house to hospital.

My reasons for deciding to put an end to my life are simple and compelling: Parkinson's Disease and the slow-killing variety of leukaemia (CCI). I kept the latter a secret even from intimate friends to save them distress. After a more or less steady physical decline over the last years, the process has now reached an acute state with added complications which make it advisable to seek self-deliverance now, before I become incapable of making the necessary arrangements.

I wish my friends to know that I am leaving their company in a peaceful frame of mind, with some timid hopes for a de-personalised after-life beyond due confines of space, time and matter and beyond the limits of our comprehension. This 'oceanic feeling' has often sustained me at difficult moments, and does so now, while I am writing this.

What makes it nevertheless hard to take this final step is the reflection of the pain it is bound to inflict on my surviving friends, above all my wife Cynthia. It is to her that I owe the relative peace and happiness that I enjoyed in the last period of my life – and never before.

Since the above was written in June 1982, my wife decided that after thirty-four years of working together she could not face life after my death.

Arthur Koestler'in eşi Cynthia'nın Notu:

I fear both death and the act of dying that lies ahead of us. I should have liked to finish my account of working for Arthur – a story which began when our paths happened to cross in 1949. However, I cannot live without Arthur, despite certain inner resources.

Double suicide has never appealed to me, but now Arthur's incurable diseases have reached a stage where there is nothing else to do.

Moskova Duruşmaları: (Tıklayın)

1. 16'lar duruşması (1936)

2. Anti Sovyet Troçkist Merkez duruşması (1937)

3. 21'ler duruşması (Nikolai Bukharin =? Rubashov) (1938)

Suçlamalar: Sağcılar bloku ve Troçkistlerin Staline suikast planları yapmaları, kapitalizmi getirme çabaları, Lenini öldürmek, Maksim Gorki'yi zehirlemek, Sovyet Rusyayı bölüp Almanya, Japonya ve İngiltere'ye pay etmek.

How it All Began: The Prison Novel (Herşey Nasıl Başladı: Hapishane Romanı) - Amazon.com

Nikolai Bukharin'in hapishanede kaldığı dönemde almış olduğu notların derlenmesi ile ortaya çıkan dört ciltlik eser. 1992 yılında Rusya'da 1998 yılında da Rusya dışında yayımlanmış.

Hükümdar/Prens - Niccolo Machiavelli (Vikipedi)

Siyaset kuramcısı, tarihçi, yazar ve bir devlet adamı olan Machiavelli, Hükümdar, Konuşmalar ve Floransa Tarihi adlı kitaplarıyla tanınmıştır. En ünlü yapıtı olan Hükümdar'da temel düşüncesi ülkesinin işgalden kurtulması ve tek egemenlik altında toplanmasıdır. Bu düşünce etrafında güçlü bir iktidarın nasıl oluşturulabileceği ve ne şekilde sürdürülebileceğini ele alır. Egemenlik, askeri güç, ruhban sınıf, bağımsızlık, devlet-birey-özgürlük ilişkilerini irdeleyen politik bir başyapıt olarak dikkati çeken Hükümdar, aynı zamanda "İtalya'yı barbarların elinden kurtarmaya çağrı"dır. Machiavelli'nin şiirleri, öyküleri ve oyunları da İtalyan edebiyatının eşsiz örnekleri arasında yer alır. Tıklayın

Spartaküs - Arthur Koestler (Tıklayın - KK.Net)

"Herhalde zincirleriniz kalplerinize çok aziz geliyor ve bedenlerinize harika bir mutluluk ilham ediyor. Bu malikanede kendinizden başka size yardım edecek ya da sizi hayatı pahasına savunmayı arzu edecek birini göremiyorum. Ya bizi kandırdılar ya da bu tavuklar sizin kahvaltınız için yumurtluyor, bu öküzlerin boğalarını sizin sürünüzü çoğaltmak için göreceği geliyor, bu arılar sizin ekmeklerinizi tatlandırsın diye kovanlarına bal götürüyorlar."

Nebioğlu Yayınevi - Mağlup Olan İlah

Geliş ve Gidiş - Arthur Koestler (Tıklayın - KK.Net)

İstatistikler Kan Kaybetmez...

İtiraf - Arthur London (Tıklayın - KK.Net)

"Suçsuz olarak cezaevlerinde ölen talihsiz arkadaşlarıma,
Prag duruşmalarının bütün kurbanlarına, 
Daha iyi bir dünya için hayatlarını veren ünlü ya da ünsüz, bütün mücadele arkadaşlarıma
ve
"Sosyalizme insanca veçhesini iade etme" mücadelesini verenlere"

Satranç - Stefan Zweig (Tıklayın - KK.Net)

"Kitapta iki karakter var; biri şans eseri dehasını keşfeden ve "her alanda evrensel bir kültürsüzlük içinde" olan Mirko Czentoic. Diğeri "siyah olan ben ve beyaz olan ben" diyen Dr.B. Bu iki karakter New York'tan Buenos Aires'e giden bir yolcu vapurunda karşılaşıyor ve tarihe geçmesi gereken bir oyun oynuyorlar."

Bukharin ve Sovyet Devrimi - Prof. Dr. Türkkaya Ataöv (Tıklayın)

"Rus Devrimi’nin önde gelen adlarından biri olan Nikolai Bukharin’in (1888-1938) doğa-insan ilişkisi ve çevrenin korunması gerektiği üstüne genelde bilinmeyen, olsa olsa çok sınırlı biçimde işitilmiş ve Rusçası bile ancak 1992’de basılabilmiş olan bir kitabı vardır. Siyasal iktidarı 1924’den sonra adım adım kendi elinde toplamayı yeğleyen İosif V. Stalin (1879-1953) Lenin’in “Devrim’in altın çocuğu” diye tanımladığı Bukharin’i Lubyanka Suçlularevine attırmış ve sonra da “karşı-devrimci” yüklemesiyle gizlice idam ettirmişti."

Humanizm ve Terör: Komunist Parti Üzerine - Maurice Merleaue-Ponty (Tıklayın)

Hayvan Çiftliği - George Orwell (Tıklayın)

Yedi emir üzerine kurdular devrimi:

1. İki ayak üstünde yürüyen herkesi düşman bileceksin.
2. Dört ayak üstünde yürüyen ya da kanatları olan herkesi dost bileceksin.
3. Hiçbir hayvan giysi giymeyecek.
4. Hiçbir hayvan yatakta yatmayacak.
5. Hiçbir hayvan içki içmeyecek.
6. Hiçbir hayvan başka bir hayvanı öldürmeyecek.
7. Bütün hayvanlar eşittir.

İdam - Camus/Koestler Tıklayın

Camus ve Koestlerin İdam üzerine düşünceleri

“Gerçekten ya alenen öldürmeli, ya da açıkça, öldürmeye hakkımız olmadığını kabul etmeliyiz.”

Son Şeyler Ülkesinde - Paul Auster Tıklayın
"Paul Austerin yarattığı Son Şeyler Ülkesi, geniş yığınların evsiz barksız yaşadıkları, hırsızlığın suç sayılmayacak kadar yaygınlaştığı, kendi canına kıymak ya da başkalarınca öldürmek yoluyla ölümün tek kurtuluş yolu durumuna geldiği kent. Anna Blume, bu adsız kente ağabeyini aramak için gelmiştir..."
Fahrenheit 451 - Ray Bradbury Tıklayın - POSCAST dinlemek için TIKLAYIN
"Gelecek",

"Değişecek olan Şimdi" ise ikiye ayrılıyoruz;
Bugunü sevenler ve sevmeyenler...
Bugünü sevenler ile sevmeyenler kendi içlerinde ikiye ayırlıyor;
Umutlu olanlar ve umutsuz olanlar.
Bugünü sevenler ve sevmeyenlerin içinde ikiye ayrılan umutlu ve umutsuz olanlar kendi içlerinde de ikiye ayrılıyorlar;
Uyaranlar ve uyarılanlar..."Gelecek",

Metallica - The God That Failed - Dinlemek için tıklayın

Pride you took, pride you feel

Pride that you felt when you'd kneel

Trust you gave, a child to save

Left you cold and him in grave

I see faith in your eyes

Never you hear the discouraging lies

I hear faith in your cries

Broken is the promise, betrayal

The healing hand held back by deepened nail

Follow the god that failed

Follow the god that failed

Broken is the promise, betrayal, betrayal

"Z" - Ölümsüz - Costa Gavras (Tıklayın)

1969 yapımı bu film de izlenmeye değer...Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile