Ara

Dinle (Podcast)

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Haberdar Olun!

Jose Saramago (Podcast) PDF Yazdır e-Posta

Körlük, İsa'ya göre İncil, Kopyalanmış Adam büyük usta Jose Saramago'nun sitemizdeki bir kaç kitabı. Bu defa ciğerlerimizi Saramago'nun kitaplarından yayılan kokuyla dolduracağız.

Kitabımız            :  Körlük, İsa'ya göre İncil, Kopyalanmış Adam

Kokusu              : Ali Erdem -   Burçin - Yağmur (Görmek)

Yazarımız            : Jose Saramago

Yazının devamını ve tavsiyeleri okumak için TIKLAYIN

"Bugün evimizde yemek yerken televizyonu açıp izlediğimiz savaş, açlık ve zulüm haberleri karşısında yemeğe nasıl tuz ekebildiğimizi, bunca vahşete, haksızlığa tanıklık edip ardında normal yaşamlarımıza nasıl normal normal devam edebildiğimizi soruyor. Saramago bunu hep yapıyor. Bakan gözü kör; kör gözü bakar hale getiriyor."

"Bir de şunu düşünün, bu kutsal kitabın kahramanları birbirlerini ne kadar az tanıyor, İsa anası ve babasıyla ilgili herşeyi bilmiyor, Meryem oğlu ve kocasıyla ilgili her şeyi bilmiyor ve Yusuf, ölü ve hiçbirşey hakkında hiçbirşey bilmiyor. Oysa biz, yapılan, söylenen ve düşünen her şeyi biliyor, herkesi tanıyoruz, yine bizim de bilmiyormuş gibi davranmamız gerekiyor."

Konuşmamızda bahsettiğimiz eserler, siteler vs...

Körlük - Film

Yönetmen:Fernando MeirellesDon McKellarOyuncular:Mark Ruffalo, Danny Glover, Julianne Moore

"Bir göz doktorunun normal bir tempoda akan yaşamı, gözlerinin birdenbire kör olduğu şikayeti ile başvuran bir hastası tarafından alt üst olur. Körlük bu göz doktoruna da bulaşır. Nedeni bilinmeyen bir şekilde tüm kent halkında görülmeye başlanan bu olağandışı körlük yalnızca doktorun eşinde rastlanmaz. Olan biteni canlı olarak gören doktorun eşi, yaşanılan kaos ortamında kendisini ve ailesini kurtarmaya çalışır."

Körlük üzerine güzel bir yazı - İngilizce

"I believe I lean much more to this notion that we are to understand Blindness not as an allegory, but as an exploration of an alternative reality. On his view we are freer to remain inside the story as given and just marvel at how he unravels the story and develops not only the physical ramifications, but especially how he deals with the inner realities and changes in the character's minds. However, on this view we are left with the curious status of the doctor's wife's sight, and then the even more curious recurrence of the "special" dog which we had in The Stone Raft as well. Saramago seems to like dogs in nearly occult roles in his fantasies. This one, however, plays no central as the dog in The Stone Raft. Rather, it gets it name by licking away the tears of the doctor's wife when she breaks down in near despair on see what has happened to the blind city. The dog of tears remains with the group the rest of the tale, but seems to have no other role."

Görmek - Jose SaramagoMilliyet Blog'ta Meltem Şahin'in yazısı...

Paris Review - Saramago ile röportaj

Saramago ile yapılan söyleşi, Saramago'nun yazarlığa bakış açısını da ortaya koyuyor.

Tanya Dudu - Tekalonya'da bir kadın Başbakan // Bedii Faik

Türk edebiyatının ustalarından Bedii Faik bu kez bir ülkeyi, Tekelonya'yı anlatıyor. Neresi bu Tekelonya? Kadın Başbakan Tanya Dudu, kocası Sinyor Dudu kim? Peki romanın kişilerinden Doğruluk Partisi Genel Başkanı Es Pederes kim? Ya Varlık Partisi Lideri Lazos? .. Ya Solcu Parti Lideri Don Kerevit? .. Kimler yok ki bu kitapta! Çok güleceksiniz, böyle bir ülkeye, yönetimine, liderlerine çok güleceksiniz... Tekelonya'nın ancak hayal ürünü olduğuna karar verip o ülkede yaşamadığınız için şükredeceksiniz. (Arka Kapak)

Dipnotkitap.NET - Jose Saramago Görmek hakkında...

Dipnot Kitap Kulübü "İyi Edebiyat" okurunun sitesi: 2001 yılında İzmir'de, bir grup edebiyatseverle Dipnot Kitap Kulübümüzü kurduk. Aynı dönemde, kulübümüzün  çalışmalarına destek olmak amacıyla web sitemiz yayına girdi.  O günden bu yana   sitemizde 300'ü aşkın roman, öykü, deneme, şiir, felsefe, biyografi ve tiyatro alanlarında kitap inceleme sayfası birikti.  Birikimimizi okumayı seven dostlarımızla paylaşıyoruz.

Sineklerin Tanrısı - William Golding "Sineklerin Tanrısı başlangıçta, ıssız bir adaya düşen çocukların serüvenlerini anlatan, küçükler için yazılmış bir öykü, R.M. Ballantyne'ın Mercan Adası'nın çağdaş bir uygulaması sanılabilir. Hatta Golding, kendine özgü buruk alaycılıkla, okuyucunun bu sanısını pekiştirmek istercesine, Sineklerin Tanrısı'nın başlıca iki kişisine Mercan Adası'ndaki çocuklardan aldığı Ralph ve Jack adlarını verir. Mercan Adası'nda Ballantyne, oldukça duygusal ve biraz da bön bir iyimserlikle, gemileri battıktan sonra Pasifik Okyanusu'nda ıssız bir adaya sığınan üç İngiliz gencinin, Büyük Britanya uygarlığının oldukça başarılı bir küçük örneğini nasıl yeniden kurduklarını anlatır. Golding'in Sineklerin Tanrısı'nda da bir mercan adası ve İngiliz çocuklar vardır. Ama altı ile on iki yaş arasında olan bu çocuklar, gelecekteki atom savaşı sırasında, güvenilir bir yere götürülmek üzere bindikleri uçak bir saldırıya uğradığı için bu mercan adasına düşmüşlerdir. Ve bu mercan adasında olup bitenler, Ballantyne'ın romanında olup bitenlere hiç mi hiç benzememektedir...

Guliverin Gezileri"Efendime nasıl bir adam olduğunu anlatacğaım kişinin, devlet başbakanı olduğunu söyledim ve şöyle devam ettim: Başbakan hiçbir neşe ve üzüntü, sevgi ya da nefret, merhamet ya da öfke duymayan bir yaratıktır. Bütün tutkusu, zenginlik, iktidar ve unvan elde etmek için gösterdiği şiddetli bir istekten başka birşey değildir. Sözlerini ne düşündüğünü açığa vurmaktan başka her yolda kullanır; gerçeği ancak yalan sanılacağını düşündüğü zaman bildirir; ancak doğru sanacağınızı kestirdiği zaman da yalan söyler. Bir kimseye arkasından fena halde çekiştirdi mi, o adam muhakkak yükselir; ama tutar da, sizi yüzünüze karşı ya da başkalarına övmeye başlarsa, artık sizin için umut yok demektir. Elde edebileceğiniz en kötü lütuf da vaattir; hele bunu yeminle kuvvetlendirirse. O zaman, her akıllı kimse bütün umudunu keser, çekip gider."

Mistik Olay - The Happening - Film

Karanlık İşler - Görme duyunuzdan yoksun kaldığınızda ne hissedersiniz?

TDK - Armağanlı Abone Kampanyası // SON GÜN 31 MART 2013

Dilimiz ve edebiyatımızla ilgili en seçkin yazıları, incelemeleri, şiirleri, deneme ve öyküleri okuyabileceğiniz TÜRK DİLİ dergisine sahip olmak ister misiniz?

Kırmızı Kedi Yayınevi - Kırmızı Kediyi Seviyoruz!

Not: Ali Erdem kendi adına "Conan" şovu ile ilgili söyledikleri için özür diler...

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile