Ara

Dinle (Podcast)

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Haberdar Olun!

Madde 22 (Podcast) PDF Yazdır e-Posta

Kitap Kokusunun izinde neredeyse efsaneleşmiş bir kitap olan Catch - 22 (Madde 22)nin peşinden gidiyor. Joseph Heller ve bu muhteşem eseri nasıl kokular yayıyor bakalım... Siz ne dersiniz?

Kitabımız            : Catch 22 Madde 22

Kokusu              : Burçin - Barut Kokusu Ali Erdem - Çürümüş et kokusu

Yazarımız            : Joseph Heller

 

Konuşmamız içerisinde atıfta bulunduğumuz eserler - yazılar:

Aslan Asker Şvayk, insanlık tarihinin en acımasız savaşlarından birini, İkinci Dünya Savaşını, tüm anlamsızlıkları, gülünçlükleriyle yerden yere vuran bir yergi başyapıtı. Çek yazar Jaroslav Hašekin, savaş çığırtkanlığını, militarizmi, devlet buyurganlığını gözünün yaşına bakmadan eleştirdiği bir mizah klasiği. Şvayk ise dünya edebiyatının en unutulmaz karakterlerinden biri.

Yazının TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

 

İşte, Hašekin kahramanı Şvayk, Pragda bir yandan soysuz hilkat garibelerini millete soylu köpekler diye yutturmakla, bir yandan da dizlerindeki romatizma ağrılarıyla uğraşırken, kendini birden böylesi bir boğazlaşmanın içinde bulur. Ama Aslan Asker Şvayk romanında, bu uluslararası kapışmanın yanı sıra, Çek ulusunun Avusturya İmparatorluğuna, Habsburgların egemen kılmaya çalıştığı Alman dili ve kültürüne karşı gösterdikleri direnişin, verdikleri bağımsızlık savaşımının gündelik yaşamdaki yansımalarını da izleriz; kuşkusuz, Hašekin her zamanki ince alaycılığıyla. O yüzden, Aslan Asker Şvayk, savaşa karşı apaçık bir edebî manifesto olmasının yanı sıra, Avusturya ve Alman buyurganlığına karşı Çek kültürünün benzersiz bir kafa tutuşudur.

CELÂL ÜSTER

  • Portakal Suyu ve Madde 22

N. Emrah AYDINONAT

Mülkiyeliler Birliği Dergisi 245-3, 2004

Bu yazıda, sizlere, dikkatinizden kaçmış olabilecek klasik bir romanı tanıtırken, sabahları, çoğunlukla, soframızda taze sıkılmış portakal suyu bulamamamızdan dem vuracağım. Buradan yola çıkıp savaşın içinden çıkılmaz mantığına geleceğim, ki bu bizi hayatın temel ilkelerinden birine, termodinamiğin ikinci kanununa, ulaştıracak. Haliyle, termodinamiğin ikinci kanunu da bizi bu yazının en başına getirecek ve döngü tamamlanacak. Hadi buyurun Halil İbrahim Sofrasına. Yazının tamamı için tıklayın

Kitaptan uyarlama 1970 Amerikan yapımı film

Yönetmen: Mike Nichols

Oyuncular:Jon Voight, Orson Welles, Anthony Perkins, Martin Sheen, Martin Balsam

60ların tabu yıkıcı kült Broadway müzikalinden uyarlanan Hair'de, Oklahoma'dan New York şehrine gelen Claude bir grup hippiyle arkadaşlık kurar ve zengin aile kızı Sheila'ya aşık olur. Claude'un Vietnam'a gönderilmek üzere askere çağrılmasıyla mutlu günler çabuk biter. Milos Forman'ın Guguk Kuşu'nun ardından filme aldığı müzikal, 60'ların sonlarında, Vietnam, cinsel devrim, feminizm, uyuşturucular ve politik protestolar odağında dünyanın kendi kendisine bakışını değiştirmiş olan çiçek çocuklarına saygı duruşunda bulunuyor.

Orijinal bir detay: Oyuncular arasında Michael Moore da var...

"İkinci Dünya Savaşı sırasında bir grup Amerikan askeri Stalag 17 adlı bir Nazi kampında esir düşer. Pilot olan askerlerden ikisi kaçmayı planlar, ancak kaçış sırasında yakalanır ve öldürülürler. Kamptaki diğer esirler içlerinde bir muhbir olduğundan şüphelenmektedirler. Bu konuda en fazla şüpheyi ise rahat davranışları ile dikkat çeken Sefton toplamaktadır."

Yönetmen:Robert Altman

Oyuncular:Robert Duvall, Donald Sutherland, Tom Skerritt, Elliott Gould, Carl Gottlieb

Yaşar, okula başlarken nüfus kaydına göre ölmüş olduğunu öğrenir. Bundan sonra hiçbir olayda da yaşadığını anlatamaz. Ama iş babasının vergi borcunu ödemeye gelince "resmen ölü" olduğunu söyleyip kurtulamaz da... Sevdiği kızla evlenemez, çünkü nüfusta kaydı yoktur. Babasından kalan mirası alamadığı gibi, yaşadığını ispat için başvurduğu bürokrasi girdabında kaybolur. Baba olur, oğlunu nüfusa kaydettiremez ve memura hakaretten düştüğü cezaevinde hayatı öğrenir. Büyük mizah ustamız Aziz Nesin'in devlet-birey ilişkisini sorguladığı bu oyunda, "vatandaş" Yaşar'ın bürokrasi karşısındaki ezikliği anlatılıyor. sonunun" neden, nasıl, ne zaman, yaşanacağını merak ediyorsanız beklemeye gerek yok.

  • Roland Barthes - Podcast
  • Pi - 1998 Yılı ABD yapımı / Yönetmen: Darren Aronofsky Kelimeler üzerine yaptığımız konuşmadan sonra tavsiye ettiğimiz film. (Kelimlerle pek bir bağı da yok.)

Kitaplık Güncesi - Sevdiğimiz beğendiğimiz ve konuşmamızda bahsettiğimiz dost blog. Tıklayın

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
0 # 2013-03-01 17:22
Yine çok güzel, keyifli bir podcastti. Çok merak ediyordum Madde 22'yi, sayenizde bilgi edindim. Podcastlerinizi n en sevdiğim tarafı ise, sıkılmamızı sağlayacak bir tekdüzelikte işlememesi. Burçin ve Ali bey, belirli bir izleği takip etse de konuşma sırasında farklı kanallara dalıp, farklı çağrışımların peşine düşebiliyorlar. Bu kimi dinleyiciler için hoş olmayabilir ama benim için çok keyifli. Bu podcastleri sevmemin nedeni de bu zaten. Ben, kitapları seven iki adamın yanında oturmuş onların sohbetlerini dinliyorum.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2013-03-02 02:47
Bülent Bey,
Sizlerden bu şekilde olumlu geri dönüşler almak inanın heyecanımızın artarak devam etmesini sağlıyor. Gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz.
Kitap okumanın tek başına gerekli ancak ne yazık ki yeterli olmadığı görüşü ile yola çıkmıştık. Bizler raflara taşınmış eserlerin sıradan alıcılarıyız. Okuduklarımızın peşinde sürüklenmek en zayıf noktamız belkide. Bu yüzden konuşmalarımız ekseninden sapma gösteriyor. Bu davranış biçimi üzerine yüklediğimiz anlam "Kitap Kokusu" ile birebir örtüşüyor. Okuyoruz, anlamaya çalışıyoruz, başka birşey farkediyor, başka birşey görüyoruz ve tüm bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyoruz. Çünkü biliyoruz ki bir eser, onu besleyen bir dünya görüşü ve bu görüşten beslenen açlıkla yaşamlarımızı biçimlendiriyor . Hayat bu işte... İnsan ne için yaşar ?...
Bu arada blogunuz "Periyodik Neşriyat"taki çevirileriniz için sizi tebrik ederim.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2013-03-04 01:47
Yeni podcastleri heyecanla bekliyorum. Blogumdaki çeviriler acemi işi şeyler, teşekkür ederim. Bir de bu ayın talihlisi olmuşum, çok sevindim, Amerikan Tanrıları'nı çok istiyordum, çok teşekkür ederim. Bir gün onun da podcastini yaparsanız harika olur. Saygılar, sevgiler...
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile