Ara

Dinle (Podcast)

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Haberdar Olun!

Roland Barthes (Podcast) PDF Yazdır e-Posta

Kitap Kokusunun izinde bir Fransız'ın bir felsefecinin, bir gösterge bilimcinin, ve bir edebiyat eleştirmeninin peşinden gidiyoruz... Ne var ki hepsi bir kişi: Roland Barthes!

Kitabımız            : Roland Barthes'ın birden çok kitabını okuduk, uzun uzun konuştuk.

Kokusu              : Barthes ve eserleri nasıl kokar? Burçin: Barthes genel olarak "Tütün" kokar. Ali Erdem: !?!? Kafası ve kokuları karışık bakakaldı.

Yazarımız            : Roland Barthes

Konuşmamızın sonunda okuduğumuz paragraf:

"Dil devingen bir dizgedir; devingen olduğu için de değişkendir. Bu özellik doğrudan doğruya dilin temel işlevinden, bir bildirişim aracı olmasından doğar. Dilsel yapı, bireyin dış dünyadan algıladığı izlenimlerin, iç dünyasının ürünü olguların imgelere dönüşebilmesini, bu imgelerin başkalarına iletilebilmesini sağlayan göstergelerden kuruludur. Göstergeler dil dışı olguların yerini tutan, değişik uzunlukta anlamlı birimlerdir ve türlü nedenlerle biçimce de içerikçe de değişmeye yöneliktirler." - Sözcük Üretiminde Yeni Bir Aşama // Berke Vardar // Dil bilim Yazıları

Konuşmamız sırasında bahsettiğimiz bazı konulara ve kitaplara ilişkin bağlantılar:

Yapısalcılık (Saussure - Levi Strauss) üzerine Dr. Can Güngen'den güzel bir yazı için tıklayın.

Camera Lucida Fotoğraf Üzerine DüşüncelerCamera Lucida'da fotoğrafın ne olduğu sorusuna yanıt ararken, fotoğraf ile ölüm-belkide yaklaşmakta olan kendi ölümü-arasındaki ilişkiyi de ortaya çıkarmıştır. Barthes kitap tamamladıktan kısa bir süre sonra ölmüştür.

Çağdaş Söylenler"Bu kitabımın ardındaki düşüncenin çıkış noktası, çoğu zaman, basının, sanatın, genel yargının, gerçeğin sırtına geçirip durdukları 'doğallık' karşısında bir kızgınlık duygusuydu: kısacası, yaşadığımız güncel olayların öyküsünde Doğa ile Tarih'in her dakika birbirine karıştırıldığını görmekten rahatsızlıkduyuyor, apaçık ortada olanın süslenip sergilenişinde saklı olduğunu sandığım çarpıtmaları yakalamak istiyordum." - Roland Barthes -

Romanın HazırlanışıXX. yüzyılın önde gelen denemeci, eleştirmen ve göstergebilimcilerinden Roland Barthes'm (1915-1980) College de France'taki son derslerini ve son seminerlerini (1978-1979/1979-1980) içeren Romanın Hazırlanışı, aynı zamanda onun kültür, yazın ve Öğretim yaşamının doruk noktasındaki son ürünü.

Dil bilim Yazıları - Prof. Dr. Berke VardarDilbilime dayanmayan dilbilgisi öğretimini eleştiren Vardar, geleneksel dilbilgisi anlayışının, yöntemsizlğin 20 yy'da geliştirilen dilbilime dayalı dilbilgisi anlayışıyla değitirilecek, hazırlanacak olan anadil ve yabancı dil derslerinin eğitimdeki yeni ufukların açılmasına neden olacağına işaret eder.

Çağdaş olmanın çağın bilimsel gereklerine uygun çalışmaların yapılması anlamına geldiği ni vurgulayan Vardar , Türkçede dilbilimin gelişiminde, yeni aşamalara ulaşmasında belirleyici bir rol oynadı. Araştırmalarında bilimsel düşünceyi ön plana çıkartan Vardar, çalışmalarını nesnel düzlemde, tümü kapsayıcı ve tutarlılığı olan, kültürler ve dallararası köprüler kuran nitelikte hazırlayarak genç kuşaklara bilim yolunda öncülük etti.

Görme Biçimleri - John Berger - Ne var ki başka bir anlamda da görme, sözcüklerden önce gelmiştir. Bizi çevreleyen dünyada kendi yerimizi görerek buluruz. Bu dünyayı sözcüklerle anlatırız ama sözcükler dünyayla çevrelenmiş olmamızı hiçbir zaman değiştiremez. Her akşam güneşin batışını görürüz.

Dünyanın güneşe arkasını dönmekte olduğunu biliriz. Ne var ki bu bilgi, bu açıklamama gördüklerimize uymaz hiçbir zaman. Gerçeküstücü ressam Magritte Düşlerin Anahtarı adlı resminde sözcüklerle görülen, nesneler arasında her zaman var olan bu uçurumu yorumlamıştır.

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
0 # 2013-02-18 09:38
bu siteyi twitter aracılığıyla keşfettim. ve kesinlikle türünün tek örneği. diğer kitap siteleri gibi terk edilmiş gibi de değil. ayrıca bu ses kayıtları harika. çok tatlısınız yaaa.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2013-02-20 21:12
Bu güzel yorumlar için teşekkürler. Kitap okumaya, konuşmaya, paylaşmaya devam... Sizden de geri bildirimleri ve yorumları bekliyoruz,
Sevgiler,
Saygılar,
Cevap | Alıntı | Alıntı
 
 
0 # 2013-09-07 10:05
Yeni podcastler geciktikçe eskileri tekrarlar olduk. :)
Siz Haikular üzerine konuşurken aklıma modern sanat örneklerine çocukların veriği tepkiler geldi. Sanatçı için elbetteki önemli anlamlı görsellerin sanata dönüşümünden sonra ortaya çıkan eserin ilk bakışta izleyen için bir anlam ifade etmemesine benzettim Ali'nin Haikuları sevmemesini. Türkiye'de modern sanat çok anlaşılmaz ve sevilmez. Genel olarak ilk tepki 'bunu ben de yaparım ki'dir. Çoğu zaman az malzeme -obje- ile hislerini verip izleyicinin de uyandırmak ister sanatçı. Ancak işin aslı elbetteki böyle değil.
Bence Haikular da az malzeme ile izleyicilerin kendi duygularını (sanatçı birşey vermek istemez özellikle) uyandırmak amaçlı. Bu yüzden de herkeste uyandırdığı his farlı. Bir kurbağa suya atladığında bende uyandırdığı his farklı çünkü benim geçmişimde karşılaştığım deneyimlerim farklı. Göstergebilimin temeli de aslında biraz bu değil mi?
Karakterim bitti. Sevgiler...
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile