Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Özgürlük Hapishanesi PDF Yazdır e-Posta

KitapAdı

"Bitmeyecek Öykü'den" tanıdığım yazarın bu kitabını duymamıştım. Meğerse ilk basımını 1993'te yapan Kabalcı yayınevi Kasım ayında kitabı tekrar basmış ve böylelikle "Özgürlük Hapishanesi " yeniden raflardaki yerini almış. İçinde neler var diye şöyle bir incelemek için kitabı elime aldım ve bıraktığımda 8 öykünün ilki olan "Uzun bir yolculuğun sonu" isimli 70 sayfalık hikayeyi bitirmiştim.Yazarın hayalgücü ile anlatımındaki sadelik ve akıcılık beni o kadar etkiledi ki hemen arkasından kitaba ismini veren "Özgürlük Hapishanesi'ni" de bir çırpıda okuyuverdim.

Geçmişten günümüze, batıdan doğuya, Hıristiyanlık'tan İslamiyet'e uzanan yolcuğu anlatan öyküler sırasıyla:

 

 

1-Uzun Bir Yolculuğun Sonu:

Aidiyet hissinin peşinde uzun bir yolculuğa çıkan Cyril Abercomby'nin bu uğurda verdiği mücadenin öyküsü.Cyril yolcuğunu "Yolun uzunluğu arzulanan hedefe ulaşma olasılığıyla ters orantılı...bunda,tüm insanların çabalarının gülünçlüğü yatıyor;tüm beklentinin asıl anlamı onun temelli olarak doyurulmamış kalmasında,çünkü her doyum eninde sonunda sadece bir düş kırıklığıyla sonuçlanmak zorunda." şeklinde ifade ediyor.Peki Cyril'in çıktığı yolculuk nasıl sonlandı dersiniz?

2-Borromeo Colmi'nin Koridoru:

"Henüz hiçbir insanın ayak basmadığı ve tanrının kararına göre böyle birinin asla ayak basmayacağı bir çölün ortasında bulunan eşi bulunmaz değerli bir taş gerçek değildir.Çünkü gerçek yalnızca, hiç değilse tek bir insan bilincinin bu tasavvuru oluşturduğu yerde var olabilir."
Gongora'nın Soledad Del Minotauro başlıklı denemesinden bu alıntıyla başlayan öykü uzunluğu belli ama sonuna asla varılamayan bir koridoru anlatıyor.

3-Varoştaki Ev:

Varoştaki boş ev.
Yazarın notu:Belki de kötülüğün tüm sırrı hiçbir sırrı olmamasından ibarettir.

4-İtiraf Edeyim,Biraz Küçük:

Escher'in çizimleri bilmeyen yoktur,hele de o meşhur üçgenini.Romada geçen bu hikaye de Esher'in çizimlerini aratmayacak nitelikte: Herşey iç içe geçmiş,kimi zaman büyük görünen şeyler küçücük kimi zaman da akıl almaz derecede büyük.Üstelik tüm bu garipler günlük hayatın sıradanlığı ve aldırmazlığI içinde yitip gidiyor.

5-Misrail'in Katakompları:

Bu kitabı okunmaya değer kılan hikayelerden bir tanesi.(Bir diğeri de özgürlük Hapisanesi) Karanlıklara hapsedilmiş gölge halkının şekillendirilmiş ve sınırlandırılmış düşünce yapısından aydınlanmaya uzanan sıradışı bir öykü;Iwri'nin öyküsü.
"Karanlık Şehir","Thruman Show","Matrix","Küp" gibi sinema ve "Çığlık(Lu Sin)","Cesur Yeni Dünya","Biz" gibi edebi eserleri de anımsatan bu hikaye sınırlandırılmışlık ve sıradanlığın dışına çıkmanın acı verici deneyimini kışkırtıcı bir dille anlatıyor.Acı gerçeği gözler önüne serdiğinizde herkesin sizi takdir etmesini mi bekliyorsunuz?

6-Düşler Dünyası Gezgini Max Muto'nun Notlarından:

"KUSURSUZ YAPIT YAPICILARINI YUTTU"

7-Özgürlük Hapishanesi:

Binonbirinci gecenin masalı.
İnsanın birden fazla olasılık arasında seçim yapmasıyla yalnızca iki olasılık arasında seçim yapması yanı şey midir? Ende
şeytan ile yaptığı sohbette bu soruya yanıt arıyor.Hikayede mutlak karanlık ve boşluk hapishanesinde denizdeki bir hava kabarcığı misali özgürlüğün tasviri,islami öğeler çerçevesinde yapılıyor.

8-Yol İşaretinin Efsanesi:

Durup dinlenmeden oradan oraya dolaşan maceraperest ve dünyaca ünlü şarlatan D'Arcana'nın İndicavya,Yol işareti adı altında muammalı bir sona ulaşan zengin bir tüccarın onsekiz yaşındaki genç karısından olan çocuğunun hikayesi.

Bağlantılar

http://www.kitapkokusu.net/index.php?option=com_content&view=article&id=26:yeni-kitap&catid=6:b&Itemid=13Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
+2 # 2010-07-23 09:46
Süper bir kitap, ben içindeki hikayelere bayılmıştım. Michel Ende'nin Bitmeyecek Öykü adlı kitabını da çok sevmiştim. Sanıyorum bir de Momo var... ama onu okumadım. Okuyan var mı?
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile