Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Ölüm Defteri PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Kitap adı: Desu Nōto

Yazar adı: Tsugumi Ooba

Çizer adı: Takeşi Obata

Bu hafta sonu bir roman okumak yerine çizgi roman dünyasına dalmaya karar verdim. Ölülerin dünyasında sıkılan tanrılar, ölümlülerin dünyasına düşen bir defter ve kalemin ucundan dökülen ölüm... Ben iyi bir manga okuyucusu değilimdir, hatta bu okuduğum ilk mangaydı. Desu Nōto/Death Note ya da Türkçe adı ile "Ölüm Defteri" konusu itibari ile oldukça sürükleyici bir eser: Şinigami Ryuk, ölülerin dünyasında canı sıkılan bir tanrıdır. Can sıkıntısından, canlıların dünyasından ölülerin dünyasına kayacak isimleri yazdığı defterini dünyaya atmaya karar verir. Defteri, dünyada, "Yagami Light" adında bir lise öğrencisi bulur. Light defteri kullanmaya başlar...Ne var ki defterin kendine has kuralları vardır, bu kurallar ilerleyen bölümlerde bir bir ortaya çıkar. Bunlardan birkaçı: 1- Deftere adı yazılan kişi ölür.
2- Eğer deftere ismi yazan kişi ismi yazılan kişinin yüzünü bilmiyorsa o kişi ölmez, bu kural sayesinde aynı ismi taşıyanlar etkilenmez.
3- Deftere adı yazılan kişi en az 40 saniye sonra ölür.
4- Ölüm şekli yazılmazsa adı yazılan kişi kalp krizinden ölür.
5- Ölüm şekli yazıldıktan sonra detayları 6 dakika 40 saniye içinde yazılmalıdır.
6- Sadece defterin orijinal sahibi Ölüm Tanrısını görür ve sesini duyar.


Ölümler arttıkça bunların birbiri ile bağlantılı olduğu ortaya çıkar ve cinayetleri araştırmak üzere kimliği gizli "L" cinayetleri araştırmak üzere görevlendirilir...

Okuyucu alıp götüren, sürükleyen bir eser Ölüm Defteri. Dünyada en çok satan mangalardan bir tanesi olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim...

Ne Okusam

Lone Wolf and the Cub (Henüz Türkiye'de yayımlanmadı ise de internet üzeriden bulup okuyabilirsiniz.)

Tıklayın

Ne İzlesem

Bu manganın 2006 yılında beyaz perdeye aktartılmış halini izleyebilirsiniz. Tıklayın

Keşfet

"Manga" kavramın yabancıysanız, mangayı öğrenmeye başlamanın zamanıdır. Bunun için Türkiye'den "anime.gen.tr"yi mutlaka ziyaret edin.

www.anime.gen.tr

Siteden birkaç alıntı:

"Ben Manga'nın Japon çizgi filmi demek olduğunu sanıyordum...

Anime'nin Türkiye'deki ilk gelişme döneminde bu videoları satan dükkan sahipleri, hatalı bir kullanımla bu anime videolarını "Manga" adı altında sattıkları için günümüzde hala bazı kişiler Anime'leri Manga olarak adlandırıyorlar. Türkiye'de bu kişileri bu hataya düşüren şey ise eskiden bu video'ların birçoğunun dağıtımını Manga Entertainment adlı İngiltere kökenli bir şirketin yapıyor olmasıydı. Japon animasyonları sadece 80'lerden önce bazen "TV manga" or "manga eiga" olarak da adlandırılmıştır. (Yazan: Alpin)

29-31 Aralık 2010 tarihleri arasında Tokyo’da düzenlenmiş olan, Japonya’daki ve hatta dünyadaki en büyük çizgi roman etkinliği olan Comiket’e bu sene de ben (Alpin) ve Japon editörümüz Naomi, siteyi temsilen resmi olarak basın sıfatıyla katıldık. Comiket’in ne olduğunu bilmiyorsanız, buraya tıklayarak 2007′de katılmış olduğumuz 73. Comiket etkinlik raporundan detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca oldukça ilgi uyandırmış olan 75. Comiket ve Türkiye tanıtımına da  buradan ulaşabilirsiniz."

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile