Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Onu Unutma PDF Yazdır e-Posta

KitapAdı

ONU UNUTMA

Umudumuz sabrın tutamadığı ırmak
Umutsuzluğumuz insan kalmak içindi..

Melih Cevdet Anday

İlk basımı 1995 yılının Kasım ayımda yapılan ve kitaplaşmadan önce 15 Temmuz ve 19 Ağustos tarihleri arasında Ekspres Dergisinde, altı bölümlük bir yazı dizisi olarak yayınlanmış olan bu kitapla tanışıklığımız üniversite yıllarına rastlar. Gözaltında kayıpların arttığı ve Cumartesi Anneleri diye anılan, her cumartesi Galatasaray Lisesi önünde oturma eylemi yapanların, ellerinde çocuklarının fotoğraflarıyla çocuklarının ölü mü yoksa diri mi olduğundan haber almak isteyen insanlardan sadece beş tanesinin hikayesidir bu kitabın anlattığı.

İlk sayfasını araladığınızda kimsesizler mezarlığından bir fotoğraf karşılar sizi. Ne adı, ne soyadına sahip, mezar taşı yerine baş ucunda bir tahta dikilmiş ve tahtanın üstünde rakamların yer aldığı bir kimsesiz mezarı?

Kitapta kayıplardan hepsi yazıldığı tarihe yakın tarihlerde kaybedilenleri değil, 12 Eylül?ün karanlık günleri gelmeden yaşanan bir kayıp portresini de içine alan portreler zinciri şeklinde devam ediyor. Kayıpları bazen arkadaşları bazen aile fertleri anlatıyor.
Okudukça bazen acı ve ızdırap veren, başka bir kıtada aynı acıyı yaşamış Arjantinli anneleri düşündüren, siyah beyaz fotoğraflardan hüzün akan, bazı fotoğraflara baktıkça acaba mezarsız bir ölümün sahibi olacağını düşünüyor muydu diye düşünmekten kendimi alamadığım zamanlar oldu. Normal ölümden daha farklı bir acıyı tarif edecek olsak, mezarsız bir ölüm diyebilmenin hüznünü bilmenin ve insanların halen ?elli yıl sonra bile dönenler olmuş, oğlum bir gün şu kapıdan girecek? umuduyla şu an bile yaşadıklarını görmek ve bu insanlarla sokakta, otobüste, bir uzun yol seferinde hiç tanımadan ancak iç çekişlerinden tanıyamadan geçip gideceğiz. Belki içimizden birini oğluna veya kızına benzetip, imrenerek bakacak yüzümüze, belki hiç böyle bir şey yaşanmamış sayabilmek için boşaltacak göz pınarlarını? 

Yazar

Yıldırım Türker (Yıldırım Türker (d. 24 Ağustos 1957, Ankara). Yazar, şair, tiyatro çevirmeni. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünü bitirdi. İstanbul Şehir Tiyatroları'nda dramaturg olarak çalıştı. Express ve Öküz dergilerinde yazdı. 2007 yılında gerçekleşen Yirmi altıncı Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde 16 Türk filminin yarıştığı Ulusal Yarışma'sında jüri üyeliği yaptı. Türker, halen Radikal Gazetesi'ndeki köşesinde ve gazetenin pazar eki Radikal İki'de düzenli yazılarına devam etmektedir.

Şiir:

Cihangir Kedileri (1994 Cemal Süreya Şiir Ödülü)
Güncel Araştırma
Gözaltında Kayıp Onu Unutma! (1995)
Türkiye Sizinle Gurur Duyuyor (1998)
Senaryo
Berdel (1990)
Düş Gezginleri (1992)
Gece Melek ve Bizim Çocuklar (1993)
İki Genç Kız (2004 Diyaloglar)

Çevirileri:

Sıkı Gözetim - Jean Genet
İnce Sızı - Harold Pinter
İyi Geceler Anne - Marsha Norman
Modigliani - Dennis Mc'Intyre
Vahşi Batı - Sam Shepard
Kadınlar Hamamı - Nell Dunn
Bir Yalan Çemberi - Hugh Whitemere
Yaz ve Duman - Tennessee Williams
Orkestra - Fania Fenelon'un anılarından oyunlaştıran Arthur Miller

http://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C4%B1ld%C4%B1r%C4%B1m_T%C3%BCrker adresinden alındı.

Müzik

Tayfa Bandista ? Benim Annem Cumartesi
http://tayfabandista.org/blog/

Film

Olimpo Garajı ( Garage Olimpo)
http://beyazperde.mynet.com/film/498Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile