Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Lu Sin
Çığlık PDF Yazdır E-posta yaz
C1
Yazan   
Pazar, 24 Ocak 2010 21:36

KitapAdı

Yazar adı: Lu Sin

Yayınevi: Gün

Yıl 1968, İstanbul'da Başmüsahip sokak, Tan APt. No:6'da basılan bir kitap "Çığlık". Aradan 42 sene geçiyor. Kitapçıları geziyorum: ne Lu Sin'den ne de Çığlık'tan haber var. Geçitiğimiz Tüyap kitap fuarında gezinirken, ikinci el kitaplar satan bir stantta yer alan kitaplar arasında "Çığlık"a rastlıyorum ve hazine bulmuş edasıyla satın alıyorum ve dostum Volkan'a hediye ediyorum. Bu kitap okunmalı, üzerine düşünülmeli ve tartışılmalı çünkü... Tıpkı bu ara okuduğum başka bir kitap olan Lanark (Alasdair Gray)'da yazarın ifade ettiği gibi iki tür hikaye vardır:

"Bunlardan biri, içinde düşünceye pek rastlanmayan,bol aksiyonlu bir çeşit yazılı sinemaydı. İkinci tür ise, çok düşünüp de fazla icraatta bulunmayan zeki ama mutsuz insanları, genellikle de yazarların kendilerini konu alan hikayelerdi."

Alasdair Gray'in ikinci tür hikayenin özelliklerini sayarken yapmış olduğu tespitlerin bir kısmına katılmamakla beraber, derin bir düşüncenin ürünü olan hikaye türünün özellikle okunmaya değer olduğuna inanıyorum ve Lu Sin'in de bu türden hikayeler yazan bir yazar olduğu kanaatindeyim.

Bakın Çığlık kitabının "açıklama" kısmında yayımcılar onun için nasıl bir tasvir yapmışlar: "Modern ve gerçekçi Çin edebiyatının babası olan Lu Sin, aynı zamanda, ideolojik kökleri Çin'deki devrimci-sosyalist hareketin ilk teşkilatlanma yıllarında bulunan <kültür ihtilali>nin de ilk bayraktarıdır."

Son Güncelleme: Pazartesi, 15 Kasım 2010 02:16
Daha Fazla
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.