Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Logicomix PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Yazar adı: Apostolos Doksiadis – Hristos Papadimitriu

Çizer adı: Alekos Papadatos

Yayın evi: Albatros

İyi bir çizgi roman okuyucusu sayılmam, ancak Logicomix'in çok sağlam bir çizgisi olduğunu anlamak için de uzman olmam gerekmiyor.

Kitabın kapağını açtıktan sonra hızla içine çekildim. Yazar ve çizer Bertrand Russell'in hayatını anlatırken mantıktan - matematiğe, felsefeden - deliliğe bir yaşamın adanmışlığını, bu adanmışlık içerisinde hayatın nasıl ıskaladığını çok güzel bir üslupla anlatmışlar.

Aslında konu oldukça karmaşık ve içinden çıkılamamış bir niteliğe sahip. Yazar ve çizerler de durumun farkındalar. Belki de bu nedenle kendilerini de çizgi romana dahil ederek, zaman zaman altına girdikleri ağırlığı okuyucu ile çizgi karakterleri vasıtasıyla paylaşmaya çalışıyorlar.

Size çizgi romanı anlatmaya çalışmayacağım (zira bu komik ve manasız olur), yalnızca okumanızı tavsiye edeceğim ve sizleri uyaracağım, Russell'in cevaplarını aradığı sorular öyle kolay yenir yutulur cinsten değil ve siz de bu arayışın gözlemcisi olarak dahi beyninizin ısındığını, yerinizde duramamaya başladığınızı hissedebilirsiniz. Kümeler kuramındaki eksikliği açıklamaya çalışırken ortaya çıkardığı Russell paradoksu bakın bizi nasıl bir tabloyla karşı karşıya bırakıyor:

"Bir örnekle açıklayalım,

Tıraş konusunda katı kuralları olan bir köy düşünün.

Buna göre, her erkek her gün tıraş olmak zorundadır.

Ama kimse kendi tıraş olmak zorunda değildir.

Kendi kendine tıraş olmak istemeyen berbere gider.

Çünkü kurallara göre "Kendi tıraş olmayan berbere gidecektir".

Burada bir soru belirir:

Berberi kim tıraş edecek?

Kurala göre kendi tıraş olamaz çünkü o zaman...

berber olarak, sadece kendi tıraş olmayanları tıraş eden kişi tarafından...

tıraş edilmiş olacaktır!

Ama "berbere" de gidemez çünkü yine kendisinin tıraş etmiş olacaktır, bu da berberin işi değildir!"

Bu durum yazar ve çizer tayfamız tarafından"Yalancının paradoksu"na (Eubulides: Sevgili hemşerilerim, şu anda size yalan söylüyorum.) atıfla anlatılmaya çalışılıyorsa da kafamızdan çoktan dumanlar çıkmaya başlamış oluyor.

Bu kitap aslında sadece matematik ve mantık anlatmıyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi, hayatı bir yere odaklarken diğer önemli noktaları nasıl ıskaladığımızı da vurguluyor. Tıpkı Zen hikayesi gibi: yol iki gözüyle birlikte odaklanan çevreyi ıskalar ve gidilen hedef kadar yolculuk da önemlidir.

Tabii bir de Russell'in kendinden önceki çalışmaları bir bilim adamı olarak çürütürken, kendisinden sonra gelenlerin kendi teorilerini nasıl çürüttüğünü gözlemlemesi ve tüm bunlardan top yekun bir sonuç çıkarması var.

Lafı daha fazla uzatmayayım, kesinlikle TAVSİYE ederim. Ve yazımı kitapta Russell'in konuşmasından iki alıntı ile bitireyim:

"Gerçeğe giden tek bir yol yoktur."

Wittgenstein haklıydı: "Bilimin tüm gerçekleri, dünyanın anlamını kavramaya yeterli değil."


 

Ne Okusam

Bu çizgi romanla ilgili okunacak yüzlerce ve binlerce eser sayılabilirse de biz bu yükün altına girmeyeceğiz. Yine de kitabın arkasında bir kaynakça var ki bu buz dağının uzaktan görünen bir parçası bile değil.

Buna karşılık sizlere derdi olan başka çizgi romanlar tavsiye edebiliriz:

Berlin - Taş Şehir

"2000 yılında, Time dergisi tarafından, İngilizce yazılmış en iyi 10 çizgi romandan biri seçilen bu seriyi bizlerle (Seda Niğbolu çevirisiyle) Türkçe olarak buluşturan yayınevi ise Marmara Çizgi. Çok klasik bir hikâye gibi gözükse de aslında Berlin, bize çok fazla işlenmemiş bir dönemi sunuyor. Her yerden karşımıza çıkan 2. Dünya Savaşı ve Almanlar teması, bu kitapta 1. Dünya Savaşı bitiminden itibaren ele alınıyor ve iki dünya savaşı arasında kalmış bir milletin farklı sınıflara mensup neferlerini, oldukça objektif bir gözle ve yalın bir anlatımla gözlerimizin önüne seriyor. "

Ne İzlesem

Bertrand Russell'in tutkularına bir de beyaz perdeden bakın. Tıklayın Noam Chomsky ve Vivien Westwood'nu rol aldıkları ve kendilerini canlandırdıkları 2008 yapımı bir film...

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile