Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Logicomix PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Yazar adı: Apostolos Doksiadis – Hristos Papadimitriu

Çizer adı: Alekos Papadatos

Yayın evi: Albatros

İyi bir çizgi roman okuyucusu sayılmam, ancak Logicomix'in çok sağlam bir çizgisi olduğunu anlamak için de uzman olmam gerekmiyor.

Kitabın kapağını açtıktan sonra hızla içine çekildim. Yazar ve çizer Bertrand Russell'in hayatını anlatırken mantıktan - matematiğe, felsefeden - deliliğe bir yaşamın adanmışlığını, bu adanmışlık içerisinde hayatın nasıl ıskaladığını çok güzel bir üslupla anlatmışlar.

Aslında konu oldukça karmaşık ve içinden çıkılamamış bir niteliğe sahip. Yazar ve çizerler de durumun farkındalar. Belki de bu nedenle kendilerini de çizgi romana dahil ederek, zaman zaman altına girdikleri ağırlığı okuyucu ile çizgi karakterleri vasıtasıyla paylaşmaya çalışıyorlar.

Size çizgi romanı anlatmaya çalışmayacağım (zira bu komik ve manasız olur), yalnızca okumanızı tavsiye edeceğim ve sizleri uyaracağım, Russell'in cevaplarını aradığı sorular öyle kolay yenir yutulur cinsten değil ve siz de bu arayışın gözlemcisi olarak dahi beyninizin ısındığını, yerinizde duramamaya başladığınızı hissedebilirsiniz. Kümeler kuramındaki eksikliği açıklamaya çalışırken ortaya çıkardığı Russell paradoksu bakın bizi nasıl bir tabloyla karşı karşıya bırakıyor:

"Bir örnekle açıklayalım,

Tıraş konusunda katı kuralları olan bir köy düşünün.

Buna göre, her erkek her gün tıraş olmak zorundadır.

Ama kimse kendi tıraş olmak zorunda değildir.

Kendi kendine tıraş olmak istemeyen berbere gider.

Çünkü kurallara göre "Kendi tıraş olmayan berbere gidecektir".

Burada bir soru belirir:

Berberi kim tıraş edecek?

Kurala göre kendi tıraş olamaz çünkü o zaman...

berber olarak, sadece kendi tıraş olmayanları tıraş eden kişi tarafından...

tıraş edilmiş olacaktır!

Ama "berbere" de gidemez çünkü yine kendisinin tıraş etmiş olacaktır, bu da berberin işi değildir!"

Bu durum yazar ve çizer tayfamız tarafından"Yalancının paradoksu"na (Eubulides: Sevgili hemşerilerim, şu anda size yalan söylüyorum.) atıfla anlatılmaya çalışılıyorsa da kafamızdan çoktan dumanlar çıkmaya başlamış oluyor.

Bu kitap aslında sadece matematik ve mantık anlatmıyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi, hayatı bir yere odaklarken diğer önemli noktaları nasıl ıskaladığımızı da vurguluyor. Tıpkı Zen hikayesi gibi: yol iki gözüyle birlikte odaklanan çevreyi ıskalar ve gidilen hedef kadar yolculuk da önemlidir.

Tabii bir de Russell'in kendinden önceki çalışmaları bir bilim adamı olarak çürütürken, kendisinden sonra gelenlerin kendi teorilerini nasıl çürüttüğünü gözlemlemesi ve tüm bunlardan top yekun bir sonuç çıkarması var.

Lafı daha fazla uzatmayayım, kesinlikle TAVSİYE ederim. Ve yazımı kitapta Russell'in konuşmasından iki alıntı ile bitireyim:

"Gerçeğe giden tek bir yol yoktur."

Wittgenstein haklıydı: "Bilimin tüm gerçekleri, dünyanın anlamını kavramaya yeterli değil."


 

Ne Okusam

Bu çizgi romanla ilgili okunacak yüzlerce ve binlerce eser sayılabilirse de biz bu yükün altına girmeyeceğiz. Yine de kitabın arkasında bir kaynakça var ki bu buz dağının uzaktan görünen bir parçası bile değil.

Buna karşılık sizlere derdi olan başka çizgi romanlar tavsiye edebiliriz:

Berlin - Taş Şehir

"2000 yılında, Time dergisi tarafından, İngilizce yazılmış en iyi 10 çizgi romandan biri seçilen bu seriyi bizlerle (Seda Niğbolu çevirisiyle) Türkçe olarak buluşturan yayınevi ise Marmara Çizgi. Çok klasik bir hikâye gibi gözükse de aslında Berlin, bize çok fazla işlenmemiş bir dönemi sunuyor. Her yerden karşımıza çıkan 2. Dünya Savaşı ve Almanlar teması, bu kitapta 1. Dünya Savaşı bitiminden itibaren ele alınıyor ve iki dünya savaşı arasında kalmış bir milletin farklı sınıflara mensup neferlerini, oldukça objektif bir gözle ve yalın bir anlatımla gözlerimizin önüne seriyor. "

Ne İzlesem

Bertrand Russell'in tutkularına bir de beyaz perdeden bakın. Tıklayın Noam Chomsky ve Vivien Westwood'nu rol aldıkları ve kendilerini canlandırdıkları 2008 yapımı bir film...

  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
Leviathan PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Yazar adı: Paul Auster

Yayın evi: Can

Paul Auster’in hemen hemen her kitabında olduğu gibi Leviathan’da da izlediği yol belirgin; öykü içinde öykü barındıran, birbirinin yerine geçen veya geçmeye çalışan insanların hikayelerini anlatıyor. Auster’in belkide en sevdiği metafor olan yazarı olarak yarattığı kahramanların yine yazar olması ve yeni kahramanlar yaratması okurun içe doğru bir sarmalın kucağına atıveriyor. Ancal Leviathan’in bence diğer kitaplarından bazı farkları var. Birincisi bugüne dek okuduğum en güzel Auster romanı olduğunu söylemeliyim. Bu düşüncemi oluşturan temel unsur ise kendisine mesnet tuttuğu Thomas Hobbes’un 1651 yılında yazdığı “Leviathan, Bir Din veya Dünya Devletinin İçeriği, Biçimi ve Kudreti” kitabıdır.


Leviathan, esasen kutsal kitaplarda geçen bir kavram olmakla birlikte Hobbes tarafından mutlak güç ve iktidarı temsil eden devlet anlamında kullanılır; Ve Auster kitabın hemen başında Amerika’daki “Özgürlük Heykeli” ni küçük bir çocuğun anılarına yerleştirerek Hobbes’un devlet anlayışı ile örtüştürür. Kitabın başında anlamsız gelen bu çocukluk hatırasının ilerleyen bölümlerde ne kadar kritik bir anlam ifade ettği ortaya çıkacaktır.
Hobbes, Leviathan’ın doğuşunu şöyle ifade eder:

"Onları (vatandaşları) yabancıların istilasından koruyabilmenin, birbirlerine zarar vermekten engellemenin, kendi sanayilerini ve yeryüzünün meyvelerini güvence altına almanın yolu bütün gücü ve kudreti bir tek insan ya da insanların meclisine vermektir... (Toplumda yaşayan) İnsanlar birbirlerine ‘Ben haklarımdan vazgeçiyorum ve tüm haklarımı bu insana ya da insanların meclisine veriyorum’ demelidirler. Böylece bütün güç ve kudret tek bir insanda toplanır. bu devlet olarak adlandırılır. bu büyük Leviathan‘ın doğması demektir."

Bu satırları okuduktan sonra insan - eğer birazcık başkaldırıya meyilli ve özgürlüklere inancı tam ise- kendini kandırılmış hatta aldatılmış gibi hissediyor. Öyle ki insan her ne kadar daha iyi bir düzende yaşamak için bireysel veya toplumsal olarak çaba sarfetse dahi esasında yaptığı veya yapacağı bir Leviathan’ı öldürüp başka bir Leviathan’a hizmet etmekten başka birşey olmayacaktır. Tüm bu yıkım ve doğuş süreçlerinin altını istediğiniz özveri, kahramanlık hikayesi, politik söylem ve binbir fikir ile doldurabilirsiniz. Sonuç tek bir yere varır:

”Ben haklarımdan vazgeçiyorum ve tüm haklarımı bu insana ya da insanların meclisine veriyorum.”

Oysa Auster, Devletsiz toplum ütopyasının olası korkunç kaos ortamını bir başka kitabında ele alarak konuyu yine hak ve özgürlüklerin kaybı ve kazanımına getirmişti. “Son Şeyler Ülkesi” adındaki bu kitapta ağabeyini arayan genç bir kızın adeta vahşi doğadaki ölüm kalım mücadelesine tanıklık etmiştim. Auster’in ısrarla üzerine yazdığı bu konu okuruna kesinlikle bir meselesinin, bir alıp veremediğinin olduğunu düşündürtüyor.
Elbette Auster’in Leviathan’ı sadece temel aldığı konu ile öne çıkmıyor. Sayıca fazla ve nitelik olarak hepsi birbirinden ilginç karakterleri kitabın nefes almdan okunmasına imkan sağlıyor.

Öykü Peter Aaron isimli bir yazarın yakın dostu olan Benjamin Sachs’in ölümü ve yazarın onun hikayesini kaleme alması ile başlıyor. Uzun yıllara dayalı bir dostuluğun belki altında barındırdığı derin bir düşmanlığın, sevilen aynı kadınların, uzun yolculukların, yoldan çıkışların, ortadan kayboluşların ve kontrolsüz bir şiddetin hikayesine tanıklık ediyorum.
Kitap bittiğinde Benjamin Sach’a hayranlık ve saygı duyuyor, Peter Aaron’a özeniyor ve Maria Turner’a aşık oluyorumKitap bende binbir çağrışım yapıyor.

Ne Yapsam

Maria Turner –Yoksa Sophie Calle mi demeliyiz ?

“Maria bir sanatçıydı, ancak yaptığı işin genelde sanat diye tanımlanan nesneler yaratmakla ilgisi yoktu. Kimi onu fotğrafçı olarak tanımlıyor, kimi kavramcılık felsefesini izlediğini söylüyor, kimi yazar oalrak görüyordu, fakat bu tanımların hiçbiri onun yapısını tam olarak yansıtmıyordu. Maria’nın belirli bir tanıma sokulabileceğine inanmıyorum.”

“Projelerinden birinde gittiği her yerde kendini izlemesi için bir özel dedektif tuttu. Bu dedektif birkaç gün boyunca Maria’nın gezip dolaştığı yerlerde fotoğraflarını çekti. Yaptıklarını bir deftere kaydetti;sokakta karşıdan karşıya geçmek, gazete almak, bir yerde oturup kahve içmek gibi en sıradan, en önemsiz olayları bile gözardı etmden herşeyi yazdı…”

“Maria’nın bundan sonraki projesi,şehrin göbeğindeki büyük bir otele temizlikçi olarak girmek oldu. Amacı belli etmeden ve kendini göstermek zorunda kalmadan müşteriler hakkında bilgi toplamaktı. Gerçekten de otel müşterileriyle karşı karşıya gelmiyor, odalarındaki eşyalarına bakarak öğrenebilecekleriyle yetiniyordu. Yien fotoğraf çekiyor, yine odalarda gördüklerini değerlendirerek insanlar hakkında öyküler düzüyordu. Bu bir anlamda bugünün arkeolojisi sayılabilirdi.

Paul Auster’in leviathan kitabındaki en harikulade karakterlerden biri Maria Turner’dı. Ancak daha harikulade olan Maria Turner’ın sadece Auster’in zihninde değil gerçekten varolduğu gerçeğidir.

1953 doğumlu Sophie Calle (Yani Maria-Turner) bir fotoğrafçı, yerleştirme sanatçısı ve kavramsal sanatçıdır. İşleri genellikle insanın duyarlığını tanımlama üzerinedir; aynı zamanda kimliği ve samimiyeti sorgular. Yabancıları takip edip özel hayatlarını incelemesiyle bilinir. Fotoğraf çalışmalarında bazen kendi yazılarını kullanır. Performanslarında kendisini kurgusal olarak insanlarla karşı karşıya geldiği pozisyonlara sokar.

Istanbul Sophie Calle’yi ağırlıyor (Sakıp Sabancı Müzesi için tıklayın)

Fransız Sanatçı Sophie Calle, Istanbul Bienali ile eşzamanlı açılan “Son Kez, İlk Kez” adlı sergini Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesinde (SSM) izleme imkanınız var.

31 Aralık 2011 tarihine kadar devam edecek olan sergi sanatçısına yakışır bir yaratıcılık ile merkalılarını bekliyor.
Sergi “Görmek” teması üzerine kurulu sergi üç bölümden oluşuyor

Calle, serginin Son Kez isimli ilk bölümünde, görme kaybıyla doğan veya görme yetisini sonradan kaybetmiş 13 kişiye hatırladıkları son görüntüyü soruyor, anlattıklarını kaleme alıyor, anlatan kişiyi ve anlatılan olayları fotoğraflıyor. Altı Nokta Körler Vakfı ve Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi’nin desteğiyle gerçekleşen ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde “Son Görüntü” ismiyle 5 kişilik bölümü sergilenen ve ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne bağışlanan projenin, bu defa tamamı, üniversitenin de katkılarıyla izleyiciyle buluşuyor ve 13 kişinin hikâyesine yer veriliyor. Projeyi yaratırken İstanbul’un kuruluş mitinden esinlenen Sophie Calle, “körlük” ve “İstanbul”u bu bağlamda bir araya getiriyor. Efsaneye göre, şehir, milattan önce 7. yüzyılda bir Yunan kolonisi olarak kuruluyor. Şehre, liderleri Byzas’ın eşliğinde gelen kolonistlerin, Çanakkale Boğazı’nı aşıp Marmara Denizi’ne ulaştıklarında ilk gördükleri yer, bugünün “Kadıköy”ü olan antik kent Chalcedon oluyor. Karşı kıyının çok daha verimli toprakları yerine buraya yerleşmeyi seçen kentlilerden ötürü, Chalcedon’a “körler şehri” adını takan kolonistlerin öyküsü, Sophie Calle’in projeye başlarken çıkış noktasını oluşturuyor. Sophie Calle, “Son Kez” ile İstanbul’a, görme yetisini kaybetmiş insanların gözünden bakıyor.

Sophie Calle, serginin İlk Kez isimli 2. bölümünde, İstanbul’da yaşayan ancak denizi hiç görmemiş insanların denizle ilk karşılaşmalarını görüntülüyor. Bu bölümde sergilenen ve Fransa'nın Oscar'ı kabul edilen prestijli César ödüllü ünlü görüntü yönetmeni Caroline Champetier tarafından çekilen, denizle ilk defa buluşan insanların yakın plan görüntülerinin yer aldığı 10 videoda, bu çarpıcı tanışma, Sophie Calle’in anlatısıyla ziyaretçilerle buluşuyor. Aynı bölümdeki ayrı bir odada ise bir grup çocuğun denizi ilk gördükleri anda çekilen videosu gösteriliyor. Projede yer alan kişiler, İç ve Doğu Anadolu’dan büyük göç alan Esenler Belediyesi’nin yardımlarıyla seçildi. Yeni bir gelecek arayışıyla, köklerini geride bırakarak göç ettikleri İstanbul’a eğreti halde ilişen, şehri tanımadan, onu çevreleyen denizi görmeden yaşayan, kente yabancı kalmış bu kesim, Sophie Calle’in sanatçı dürtüsünü cezbederek projeye hayat veriyor.

Serginin 3. bölümünde, Sophie Calle’in 1986’ya uzanan bir projesinden alınan ve sergiyi anlamlandıran 2 cümle ziyaretçileri uğurluyor. Sanatçının, “Gördüğüm en güzel şey denizdir, öyle uzaklara uzanır ki görmez olursunuz...” ve “1986’da doğuştan kör insanlar tanıdım. Güzelliğe dair imgelerinin ne olduğunu sordum onlara. İlk yanıt veren, bana denizi anlatan adamdı....” cümlelerine, çerçevelenmiş bir deniz fotoğrafı eşlik ediyor.

Mutlaka gidin...

“Sophie Calle 1953 doğumlu Fransız bir yazar, fotoğrafçı, yerleştirme sanatçısı ve kavramsal sanatçıdır. İşleri genellikle insanın duyarlığını tanımlama üzerinedir; aynı zamanda  kimliği ve samimiyeti sorgular. Yabancıları takip edip özel hayatlarını incelemesiyle bilinir. Fotoğraf çalışmalarında bazen kendi yazılarını kullanır. Performanslarında kendisini kurgusal olarak insanlarla karşı karşıya geldiği pozisyonlara sokar. Dedektif ve röntgenci olarak adlandırılır. Önemli işleri arasında Suite Vénitienne (1980), Otel  (1981), Kör (1986) gösterilebilir.”

Ne izlesem

(The Unabomber : A True Story)

”Benjamin Sachs - Yoksa Theodore Kaczynski mi demeliyiz ?

Kaczynski, onaltı yaşında Harvard Üniversitesine kabul edilen ve yirmli yaşlarında Berkeley Üniversitesinden profesör ünvanı alan bir matematikçi olmakla beraber üç kişiyi ölümüne ve yirmi üç kişinin yaralanmasına neden olmuş bir teröristtir. Tüm dünya onu UNABOMBER olarak tanır. Açılımı üniversite ve havayolları bombacısı - University and Airline Bomber - olan bu adam yirmi yıla yakın bir süre Amerikan federal bürosunu peşinden koşturmuş ve yakalandıktan sonra ömür boyu hapse mahkum edilmiştir. Kendisi halen şartlı tahliye olmaksızın cezasını çekmektedir.

Theodore Kaczynski’yi savunanlar ve bazı anarşist yazarlar onun kaleme aldığı ve büyük gazetelere yayınlanması üzerine gönderdiği “unabomber manifestosu” yu kendilerine yol gösterici olarak seçmişlerdir.
Unabomber manifesto’dan bazı alıntılar…

Madde 1. sanayi devrimi ve sonuçları insan soyu için bir felaket oldu. bu sonuçlar, “gelişmiş” ülkelerde yaşayan bizlerin yaşamdan beklentilerimizi oldukça arttırırken toplumun dengesini bozdu, yaşamı anlamsızlaştırdı, insanları aşağılamalara maruz bıraktı, yaygın psikolojik acılara (üçüncü dünya’da fiziksel acılara da) yol açtı ve doğal dünyayı şiddetli zararlara uğrattı. teknolojik ilerleyişin devamı durumu daha da kötüleştirecek; insanları daha büyük aşağılamalara maruz bırakıp, doğal yaşamda daha fazla zarara sebep olacak; büyük olasılıkla daha fazla sosyal bozulmaya ve psikolojik acılara yol açacak; belki de “gelişmiş” ülkelerde bile fiziksel acıların artmasına neden olacak.

Madde 42. bağımsızlık, güç sürecinin bir parçası olarak her bireye gerekmeyebilir. ancak, çoğu insan, amaçları için çabalarken az çok, bağımsızlığa ihtiyaç duyar. çabaları kendi inisiyatiflerine bağlı ve kendi denetimleri altında olmalıdır. ancak çoğu insan bu inisiyatif ve denetimi tek başına kullanmak zorunda değildir; küçük bir grubun üyesi olmak yeterlidir. yani, yarım düzine insan, kendi aralarında bir amaç belirleyip o amaca ulaşmak için başarılı bir çaba gösterirlerse, bu onların güç sürecine olan ihtiyaçlarını doyuracaktır. ancak, eğer insanlar, bağımsız inisiyatif ve kararlarına hiç yer bırakılmayan katı emirlerin yukarından dayatıldığı bir durumda çalışırlarsa, güç sürecine olan ihtiyaçları doyurulmayacaktır. aynı şey, kolektif kararlar alan bir grubun, gruptaki, bireylerin kararları etkilemeyeceği kadar kalabalık olması durumunda da geçerlidir.

Theodore Kaczynski’nin gerçek hayat hikayesi 1996 tarihinde (The Unabomber : A True Story) isimli bir TV filmine adapte edilmiştir. Başrollerini Robert Hays ve Dean Stockwell’in üstlendiği filmin değerlendirmesi her ne kadar vasat olarak belirlense dahi Kaczynski’yi üstünkörü tanımak için tek sinema kaynağıdır.

İlginç değil mi ?

Ne Okusam

Thomas Hobbes'un klasikleşmiş eseri Leviathan'ı okumaya ne dersiniz? Hobbes eserinde, doğa yasaları ile ideal devlete giden yolu anlatırken; ayrıca hem dinsel, hem de toplumsal-eğitimsel gerekçelerle çağının üniversite sistemine eleştiriler yöneltiyor.Tıklayınız

Leviathan'dan bahsetmişken Machiavelli'nin Hükümdar'ına değilnmeden geçmek olmaz... Tıklayınız.

Yine Paul Auster'dan "Son Şeyler Ülkesinde"

Bir anti - ütopya klasiği olan "Cesur Yeni Dünya" okuma tavsiyesi olarak sunabileceğimiz kitaplardan.

Ne dinlesem

Sophie Calle çok yönlü bir sanatçı, onlarca eserinde bir çok sanat dalını kendisine ifade biçimi olarak belirliyor.
R.E.M.& Sophie Calle – Walk it back
Tetine Vs Sophie Calle - Samba de Monalisa / Sulphur Records 2002

Yazar

Görünmeyen,

Son Şeyler Ülkesinde,

New York Üçlemesi,

Yalnızlığın Keşfi,

Yanılsamalar Kitabı,

Kırmızı Defter,

Kehanet Gecesi,

Duman,

Yükseklik Korkusu,

Yazı Odasında Yolculuklar,

Karanlıktaki Adam

adlı kitapların da yazarı Amerikalı yazar hakkında daha fazla bilgi için Tıklayınız.

  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
Diğer Makaleler...
<< Başlat < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 / 2