Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Khaled Hosseini
Bin Muhteşem Güneş PDF Yazdır E-posta yaz
B
Yazan   
Pazartesi, 19 Temmuz 2010 16:24

KitapAdı

Khaled Hosseini ya da Halit Hüseyin'in bu kitabı bana 'yanıbaşımızda olan biten neler varmış da benim dünyadan haberim olmamış' dedirtti. Yazarın bakış açısından, oldukça da objektif denilebilecek bir anlatın tarzı ile, son derece sürkleyici bir olay örgüsü içinde, farklı yaşlardaki iki çocuk/kadının hikayesi üzerinden, Afganistan'da olan bitenleri görme-anlama şansı buldum. Buradaki ANLAMA sözcüğü çok önemli aslında, çünkü tarihi-siyasi araştırmalar bilgi edinmemizi sağlasa da her zaman anlamamızı sağlayamıyor. Oysa işin içine insanlar ve duygular girdiğinde anlamak kolaylaşıyor.

Son Güncelleme: Pazar, 17 Ekim 2010 18:35
Daha Fazla
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.
Uçurtma Avcısı PDF Yazdır E-posta yaz
U
Yazan   
Pazar, 24 Ocak 2010 01:21

KitapAdı

Son zamanlarda okuduğum en etkili kitap diyebilirim Uçurtma Avcısı için. Dokunaklı bir hikayesinin oluşu etkilenmemde başı çekiyor elbette.

Uçurtma Avcısı, ülkesindeki savaş ortamından genç yaşta kaçıp babasıyla ABD'ye yerleşen, yıllarca orada yaşayan ve bir yazar olan baş karakterin, hayatının pişmanlığının kefaretini ödemek üzere çıktığı yolculuğun ardından anlattığı bir geçmiş ve şimdi hikayesi ama bu kadar değil sadece.

Zemindeki Ortadoğu kültürü; arkadaşlık-dostluk; baba-oğul ilişkisi; efendi-hizmetkâr ilişkisi; yalanlar, pişmanlıklar; iç savaşta bir ülke; kaos ortamında kaçmak ya da kalmak gibi iki seçeneğin arasında kalanlar; okulda mollaların öğrettiği din ile evde baba karakterinin inançsızlığı arasında hangisinin doğru olduğuna karar veremeyen bir çocuk, sonrasında bir genç ve nihayetinde bir yetişkinin yaşadığı açmazlar... satır aralarında, paragraf içlerinde nice tema barındıran çok katmanlı bir kitap.

Son Güncelleme: Pazar, 17 Ekim 2010 21:49
Daha Fazla
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.