Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Kapital PDF Yazdır e-Posta

KitapAdı

Karl Marx'ın 27 yıl süren çalışması sonunda 1867'de ilk cildi yayımlanan ve kapitalist üretim sürecini analiz ettiği dev çalışması "Das Kapital"in özü ve kavramlarının "manga" tarzında hikayeleştirildiği bu kitap sayesinde "Kapital", hep okumak isteyip de bir türlü cesaret edemediğimiz kitaplar sınıfından çıkıp, zevkle okuyacağımız eserler içine gireceğe benziyor.

Kapital Manga, babasıyla peynir üretip satan Robin ve uyanık girişimci Daniel arasındaki ilişkileri, insanlara zarar vermek istemediği halde mecbur kalıp işçilere yaptığı sömürüleri konu alıyor. Hikaye, Heinrich ve oğlu Robin'in peynir üretip pazarda satarken, girişimci Daniel'in, Robin'in zengin olma hevesini keşfetmesiyle başlayıp, onu birlikte peynir fabrikası kurmaya ikna etmesiyle karmaşık bir hale dönüşüyor. Robin, olumsuz koşullar nedeniyle maliyetindeki artışın üstesinden gelmenin tek çaresini, her ne kadar bundan rahatsızlık duysa da işçilere yapılan sömürüyü arttırmakta buluyor.Ve hikaye kapitalist düzen içinde sürüp gidiyor.

Kapital Manga ile ilgili sözlerimi burada sonlandırırken Marx'ın
üretici güçlerin,üretim ilişkilerinden daha önce geldiği ve daha hızlı değiştiğini ifade ettiği "Fesfenin Sefaleti" çalışmasındaki sözlerine yer vermek istiyorum;

"Toplumsal ilişkiler, üretici güçlere sıkı sıkıya bağlıdırlar. Yeni üretici güçler sağlamak için insanlar kendi üretim biçimlerini değiştirirler; kendi üretim biçimlerini değiştirmek, yaşamlarını kazanma yollarını değiştirmek için de bütün toplumsal ilişkilerini değiştirirler. Yeldeğirmeni size feodal beyli toplumu verir; buharlı değirmen ise, sınai kapitalistli toplumu".

Baglantılar

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kapital_(kitap)Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile