Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Kan Kitapları PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Not: Yorumları okurken aynı zamanda tavsiye edilen müziği dinlemek için müzik sekmesini tıklayıp ilgili bağlantıyı takip ediniz.

Hayat sıvısı içimizde akıp gidiyor. Zaman zaman çatlaklar oluşuyor ve kırmızının binbir türü o çatlaklardan akıyor. Çağlayan kanın türküsü, korkuyla dans etmeye başladığında kontrol edilemez düşünceler bizi ele geçiriyor. Bu türküyü besteleyen ustalardan bir tanesi de "Clive Barker". Kan destanı, bu defa, Maceraperest Kitaplar'dan, Dost Körpe'nin çevirisiyle karşımızda; Üç kitap halinde:

"KAN KİTAPLARI"

Modern hayatın akışı içinde, iş ve ev hayatı arasında huzurlu dünyanızda yaşayıp gidiyorsanız eğer, biraz rahatsız olmanın zamanı geldi demektir. Bakın bu durumu nasıl ifade ediyor Clive Barker, Kan Kitabı adlı öyküsünde:

"Hayattan çıkıp bilinmeyen hedeflere giden karanlık otobanın bir haritasını teşkil ediyorlar. Çok az kişi o yoldan gitmek zorunda kalacak. Çoğu insansa lambalarla aydınlatılan sokaklarda, huzur içinde yürüyecek. Bu hayattan dualar ve okşayışlarla uğurlanacaklar. Ama seçilmiş bazı kişiler dehşeti yaşayacak, lanetliler otobanına götürülecek."


Aslında bunun üzerine söylenecek çok şey yok. Az pişmiş bir parça eti yerken, ısırma ve parçalama isteğiniz gittikçe artıyorsa; İçinizdeki vahşi uyanıyorsa; zaman zaman karşı kapı komşunuzu parçalara ayırmak istiyorsanız; karanlık rüyalarınızdan hiç uyanmadan dehşete doymak istiyorsanız, Clive Barker'ın sizi sürekli şaşırtacağı ve zinde tutacağı dehşet dünyasına dalmanın tam sırası demektir.

Seksenli yıllarda TRT'de yayınlanan "Alacakaranlık Kuşağı" vardı. Bu kuşak geç saatlerde yayınlanır ve ürpertici hikayelerle bizleri insanoğlunun hayal gücünün karanlık dehlizlerine sürüklerdi. İşte Kan Kitapları da bu dehlizlerde yolculuğa devam ediyor, tek farkla: kan, vahşet, dehşet, cinsellik hep bir adım öteye geçiyor, histeriye dönüşüyor.

Hikayelerin isimleri de kitap hakkında ipuçları veriyor:

Kan Kitapları - 1:
- Kan Kitabı
- Gece yarısı Et Treni
- Yatteringle Jack
- Domuz Kanı Türküsü
- Seks, Ölüm ve Yıldız Işığı
- Tepelerdeki Şehirler

Kan Kitapları - 2:
- Korku
- Cehennem Yarışması
- Jacqueline Ess'in vasiyetnamesi
- Babaların Derileri
- Yeni Morg Sokağı Cinayetleri

Kan Kitapları - 3:
- Seluloit Oğlu
- Çiğkafa Rex
- Bir (Pornocu) Kefen(in) İtirafları
- GÜnah Keçileri
- İnsan Kalıntıları

Eser Kendini Anlatırken

"Mahogany zaman zaman kimliğini dünyaya açıklama arzusuna kapılıyordu. Ama ağır sorumlulukları vardı. Şöhretten uzak durmalıydı. Gizli bir hayat sürmeliydi. Hem tanınma arzusu kibirden gelirdi.Sonuçta sığır kendisini kesmeye gelen kasaba selam vermezdi, değil mi?"

"Ölü gencin anatomisinin her kısmı hipnotize edici bir biçimde sallanmaktaydı. Dili açık ağzından sarkıyordu. Başı yarımış boğazının ucunda sallanıyordu. Penisi bile deşilmiş karnının üstünde sağa sola gdip gelmekteydi. Başındaki yarayla kesik şah damarından hala akmakta olan kan, kara bir kovada toplanıyordu. Bu manzarada bir zerafet vardı."

"İnsan ruhunun yaralarını parmaklarıyla karıştırmaya alışkın bir yaratıktı o. Oysa Polo'nun ruhunun yüzeyi öyle sert ve pürüzsüzdü ki, orada kötülüğün tutunabileceği hiçbir yer yoktu."

"Böylece herşey yoluna girdi. Artık bulutların arasında güneş belirmişti. Diane burnunu çekerek Calloway'in kemerini çözdü. Onun ateşinin son yağmur damlalarının da kurutmasına izin verdi. Calloway'in parmakları Diane'in dantelli külodundan içeri daldı. Diane nazikçe (ama nezakette fazla ileri gitmeden) incelenirken inledi."

Ne Okusam

- Milliyet Yayınları Kara Dizi "Son Durak Tabut", "Ve Papağan Fıstık Dedi"

Vakti zamanında, Milliyet Yayınlarından çıkan Kara Dizi vardı. Bu dizinin iki kitabı vardı hiç unutamadığım. "Son Durak Tabut" ve "Ve Papağan Fıstık Dedi". Alfred Hitchcock tarafından seçilmiş, alacakaranlık hikayeleri anlatılırdı bu kitaplarda.

Kan Kitapları da aynı çizgiyi sürdürüyor.

- Neil Gaiman - Mezarlık Kitabı
Geceyarısı et treninde yol arkadaşımız Mahogany, yüzyıllardır süre giden bir görevi üstlenirken, Neil Gaiman'ın Mezarlık Kitabındaki Jack ile tanışmış ve hatta ahbaplık etmiş olabilir mi diye kendi kendime sormadan edemedim.

"Sınırlar her zaman vardır ?mezarlık ile onun ötesindeki dünya arasında, hayat ile ölüm arasında ve onların kesiştiği yerde."
Neil Gaiman

http://journal.neilgaiman.com/

- Howard Phillips Lovecraft
(20 Ağustos 1890 ? 15 Mart 1937)
Beni deliliğin dağlarında sürüklerken, Erch Zann'ın müziğinin kulaklarımda tınlanmasını sağlayan, Ctulhu efsanesinin yaratıcısına selam olsun!

http://www.hplovecraft.com/

- Edgar Allan Poe
(19 Ocak 1809 - 7 Ekim 1849)
Kan Kitapları ikinci kitapta, Clive Barker ustayı selamlıyor, Yeni Morg Sokağı Cinayetleri ile. 

http://tr.wikipedia.org/wiki/Edgar_Allan_Poe
http://www.online-literature.com/poe/

- Shakespeare 12. Gece
Seks, Ölüm ve Yıldız Işığı adlı öyküde, 12. Gece oyunu sergileniyor, ölüler sahnesinde...

Ne izlesem

- Kan Kitabı (Book of Blood)

http://www.imdb.com/title/tt1169809/

Birinci kitabın birinci öyküsüne dayanarak çekilmiş 2008 yılına ait bir film. Ölülerin kitabını okumaya hazır mısınız?

- Dehşet Treni (Midnight Meat Train)

http://www.imdb.com/title/tt0805570/
http://www.sinemalar.com/film/7869/Dehset-Treni/

Birinci kitabın ikinci öyküsüne dayanarak çekilmiş 2008 yılına ait bir film. Mahogany ile sonu olmayan bir tren yolculuğu, romantik bir akşam yemeğinde bir şişe kan kırmızı şarap yanında az pişmiş koca bir dilim etin sulu ve leziz tadının ardından hazmı kolaylaştırır, damarlardaki kanı tazeler!

- Domuz Kanı Türküsü (Pig Blood Blues)

http://www.imdb.com/title/tt1152709/

Henüz yapım aşamasında olduğundan biraz beklemek gerekecek.

Yazar

http://www.clivebarker.info/ (Clive Barker resmi sitesi)
http://en.wikipedia.org/wiki/Clive_Barker (Clive Barker Hakkında)

Oyun

- Lost Crown

http://www.thelostcrown.co.uk/

Lanetli bir hazinenin peşinde, tüyleriniz diken diken olmuş bir şekilde, gecenin bir yarısı tek başınıza oynamaya cesaret edebilecek misiniz? Kimbilir belki de ölüler de sizinle oynamak istiyordu...

Ne dinlesem

http://listen.grooveshark.com/#/search/songs/?query=candyman%20phillip%20glass

 

 Bu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorumlar  

 
0 # 2013-04-15 23:58
Mide kaldıran, ürperten çok öykü var kitapta; lakin çoğu edebi açıdan zayıf.
Cinselliğin yüksek dozda sunulduğu öyküler de, mizahı güçlü kullanan öyküler de var. İçerik bakımından en etkileyici olan “Domuz Kanı Türküsü” olmasına rağmen son öykü "Tepelerdeki Şehirler" hem edebi açıdan hem de olay örgüsü bakımından en iyi öykü, ışıl ışıl. okunması elzem değilse de türün meraklıları göz atabilir.
Cevap | Alıntı | Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile