Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

Joker PDF Yazdır e-Posta

KitapAdı

Kötü adamın, ikon haline dönüşmesi, sinema veya edebiyat dünyasında pek rastlanan bir durum değildir. Joker karakteri, yeni bir karakter olmamasına rağmen, Batman: Kara Şövalye filmine kadar, bu şekilde fenomen bir karakter haline gelmemişti. Bunda sanırım Heath Ledger?ın yarattığı yeni (aslında olması gereken) Joker tiplemesinin ve film vizyona girmeden vefat etmesinin payı çok büyük.

Geçmişe baktığımızda Jack Nicholson gibi usta bir oyuncunun canlandırdığı bir karakter neden bu kadar popüler olmadı diye merak etmemek elde değil. Bunun sonucu sanırım Tim Burton?un karikatürize bir Joker tiplemesi yaratmış olmasıydı. Yönetmen Christopher Nolan ve oyuncu Heath Ledger bu imajı yıkarak sert, acımasız, zeki ve psikopat bir Joker karakteri yarattılar. Aslında buna yarattılar demek biraz yanlış. Nitekim yıllardır ciddi Batman hikayelerinde (çizgi romanlarında) çizilen Joker karakteri zaten bu tipte biriydi. İronik zekası, delilik derecesinde dahice plan yapabilme yeteneği, gözünü kırpmadan bir şehir insanı öldürebilecek kadar soğukkanlı olması ve her şeyden önemlisi de bütün bunları yaparken sarkastik mizah duygusunu hiç kaybetmemesi.

Sıkı Batman okurları, yıllarca sinemada böyle bir Joker görmeyi beklediler. Çizgi roman dünyasında da içinde Joker olan Batman hikayeleri hep daha fazla okuyucu buldu. Ve nihayet, Brian Azzarello o müthiş yazım yeteneğini konuşturarak sadece Joker?e ait bir hikaye yazdı. Bunu çizmesi için de genelde kapak çizimleriyle tanınan, çizgi roman dünyasının kalbur üstü çizerlerinden Lee Bermejo ile yola çıktı. Ortaya çıkan sonuç beklendiği gibiydi. Daha piyasaya çıkar çıkmaz çizgi roman klasikleri arasında yerini aldı.

Azzarello, Joker karakterini, onun yanında tutunmaya çalışan üçüncü sınıf bir tetikçinin/fedainin gözünden anlatıyor. Joker?in gözüne girebilmek için kendi hayatını hiçe sayan, ona duyduğu hayranlık yüzünden saçma sapan hareketlerde bulunup ona benzemeye çalışan, vasıfsız bir suçlunun gözünden....

Bu kitabın Türkçe baskısı, Ekim 2009?da Gerekli Şeyler etiketiyle piyasaya çıktı. Çevirmenliğini 14 Kasım 2009?da aramızdan ayrılan Emre Yerlikhan yaptı.

Bu yazı onun güzel anısına adanmıştır.

Emre Yavuz

BağlantılarBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile