Ara

Yazıyooooor!


"Koku" Bulten sizleri bekliyor, ayda iki defa
TIKLA
Yaziyor! Okuyoooor... okutuyor!

Anket

Favori Distopya Romanınız?
 

Twitter'da Takip Et

Haberdar Olun!

İtiraf PDF Yazdır e-Posta

Kitap

Zamanın kumları kimsecikleri beklemiyor. Geçen zaman içerisinde dengeler değişiyor. Silahı tutan eller, silah tutan ele karşı geliyorlar. Bir zamanlar mücadele ettikleri değerlerin ellerinden kayıp gittiklerini görenler, gerçekleri ne pahasına olursa olsun ortaya koymaya çalışıyorlar. "Mağlup Olan İlah" inanların ellerin arasından zamanın kumları ile birlikte akıp gidiyor.

Arthur London da inançları uğruna savaşan, acı çeken, ilahının dizleri üstüne çöktüğünü görenlerden.

Siz Kitap Kokusu severlerin beğenisine sunduğumuz ve "maalesef" eskici bölümünde yayımladığımız bu eser "İTİRAF" yukarıda kısaca anlatmaya çalıştığımız tabloyu, bu tabloyu birebir yaşamış tanıklardan bir olan Arthur London'un ağzından ve kaleminden, Kervan Yayınlarından Mithat Perin'in çevirisi ve önsözü ile düşünseverlerin beğenisine sunulmuş. Ne yazık ki bugün bu tarz kitaplar ne basılıyor ne de prim yapıyor. Zira günümüz dünyası hızlı tüketimin ve farklı değerlerin etrafında dönüyor.

Bakın Arthur London kitabını kimlere ithaf ediyor:

 

"Suçsuz olarak cezaevlerinde ölen talihsiz arkadaşlarıma,
Prag duruşmalarının bütün kurbanlarına,
Daha iyi bir dünya için hayatlarını veren ünlü ya da ünsüz, bütün mücadele arkadaşlarıma
ve
"Sosyalizme insanca veçhesini iade etme" mücadelesini verenlere"

Arthur London'un bu kitabını daha okumazdan evvel, Arthur Koestleri okurken rastlamıştım kendisine. Atrhur Koestler'in Spartacus kitabını sizlere tanıtırken bakın ne vesile ile bahsetmişiz Arthur London'dan:

"Yazar Arthur KOestler dolayısıyla aklımıza düşen bir başka isim, isim ve yaşam benzerliğinden Arthur London (Macaristan doğumlu, Yahudi bir ailenin çocuğu, 1937 İspanya iç savaşında yer almış, sonra Fransaya geçmiş, Nazilerce tutuklanarak, zionist, troçkist titocu olmak nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış ve fakat sonra kurtularak kaçmış. Fransada 1986 yılında ölmüş.) İtiraf adlı bir eseri var."

Şunu söylemeden de geçemeyeceğiz, Arthur Koestlerin kaleminden çıkan Gün Ortasında Karanlık, İtiraf adlı eserdeki tabloyu aynı durulukla ve fakat daha edebi bir dille anlatıyor. Mutlaka tavsiye ederiz.

Bol kitap kokulu günler... Bol bol içinize çekin eski kitapları zira artık böyleleleri zor geliyor...

Arka Kapak

Arka Kapak (Uzun süredir, okduğumuz kitapların arka kapaklarında bulamadığımız bir durulukta kitap özetini içeren bu arka kapak yazısı kitap ve yazarı hakkında önemli ipuçları içermektedir.)

1915'te Ostrava'da doğdu. Daha 15 yaşlarında yeraltı komunist teşkilatının en faal üyesiydi. 1934'te Moskova'ya gitti. Karısı Lise ile tanıştı. 1937 - 1939 İspanya iç savaşının Uluslararası Tugayında karı koca gönüllü savaştılar ve cumhuriyetçiler yenilince Fransaya geçtiler. Önce Fransız polisinin sonra da işbirlikçi hükümetinin izlemelerine rağmen yeraltı çalışmalarını sürdürdüler. Karı kocanın yakalanıp London'un on yıla, Lise'nin de idama - sonradan çocuğunu cezaevinde doğurdu diye müebbet hapse - mahkum edilmeleri, bu sıralara rastlar.

Ardından Nazi toplama kampları... Kızılhaç aracılığında kurtuluş ve Fransaya dönüş. Bu ülkeye yerleşme kararı. Amansız verem... İsviçreye tedaviye ve sonra basının kampanyası yüzünden Çekoslovakyaya gidiş... Görev... Ve dışişleri bakan yardımcılığı...

Ansızın tutuklanış. Suç: "Trokist ve emperyalist ajanlarından kurulu bir grubun şefi olarak devlete karşı suikast."

"İTİRAF" işte bu tutuklanışın ve sonrasının acı hikayesidir. Ünlü "Z" filminin rejisörü Gavras'ın yönetiminde filme de alınan İtiraf'ın başrollerinde Yves Montand ile Simone Signoret oynamışlardır.

Son olarak belirtmek isteriz ki, Türkiye'nin aktüelitesini yansıtan, yargıya yansıyan en önemli davalara da baktığımızda benzer bir kurguyu yakalıyormuş hissine kapılıyoruz.

Ne Okusam

Atrhur London'un adaşı Arthur Koestler'i (Özellikle "Gün Ortasında Karanlık") kesinlikle tavsiye ediyoruz. Tıklayınız.

Victor Kravchenko... Komunist parti ile ilgili olarak deneyimlerini ortaya koyan, Stalin dönemi teknokratlarından Victor Kravchenko'nun eseri. Eser ilk defa 1947 yılında basılmış. Bizler Türkiye'de bu kitabı hala bulabilir miyiz bilemiyoruz ancak yurt dışı bağlantısı için Tıklayınız.

Ne İzlesem

Yukarıda da bahsettiğimiz Costa Gavras'ın özellikle

L'aveu adlı filmini tavsiye ederiz. 1970 yapımı...

Film hakkında Wikipedia bilgisi için... Tıklayınız

Filmi İngilizce alt yazı ile orijinalinden izlemek için Tıklayın

Yazar

,

Arthur London hakkında Wikipedia bilgisi için Tıklayınız.

Arthur London'un eşi Lise ile bir söyleşi. (Fransızca bilenler için...) Tıklayınız

BağlanBu sayfayı ekleyin...
  Bu yazı üzerindeki tüm haklar saklı olup, izinsiz kullanılması yasaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile